Tarımda çiftçinin faiz maliyetini düşürecek dijital sistem önerisi!

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Ali Çandır, üreticinin yüzde 30’u aşan vadeli girdi maliyetlerinin azaltılması ve benzeri kolaylıklar için kamu bankası destekli bir dijital tedarik siteminin acilen kurulması gerektiğini belirtti.

Tarımda çiftçinin faiz maliyetini düşürecek dijital sistem önerisi!
banner282

2020 yılında yüzde 6’ya yakın büyüyen tarım sektörünün 2021 yılında bu rakamı tekrar edemediğini belirten Antalya Ticaret Borsası (ATB) Ali Çandır, “Halbuki tarımsal üretim ve ticaret kapasitemizi artırmak birincil görev olmalıdır. Bu amaçla, üreticinin yüzde 30’u aşan vadeli girdi maliyetlerinin azaltılması ve benzeri kolaylıklar için kamu bankası destekli bir dijital tedarik sitemi acilen kurulmalıdır” dedi.

KREDİ FAİZLERİ YÜZDE 30'LARI AŞTI

Tarım sektörüne yönelik gerçekçi destekler sağlanması gerektiğini söyleyen Çandır, ATB Ocak ayı meclis toplantısında, “Bu desteklerin bir bölümü yıllardır ürettiği oranda alamadığı destekleme ödemeleridir. Diğer bir bölümü ise krediye erişimle ilgilidir” dedi. Merkez Bankası’nın politika faizini 5 puan düşürerek yüzde 14’e getirmesine rağmen eylül ayında yüzde 20 civarında bulunan kredi faizlerinin yüzde 30’ları aştığına dikkat çeken Çandır, krediye erişimde de ciddi sıkıntılar yaşandığını bildirdi.

TARIM SEKTÖRÜ 2020'DEKİ BAŞARIYI YAKALAYAMADI

2020 yılında yüzde 6’ya yakın büyüyen tarım sektörünün 2021 yılında bu rakamı tekrar edemediğini belirten Çandır, “Halbuki tarımsal üretim ve ticaret kapasitemizi arttırmak birincil görev olmalıdır. Bu amaçla, üreticinin yüzde 30’u aşan vadeli girdi maliyetlerinin azaltılması ve benzeri kolaylıklar için kamu bankası destekli bir dijital tedarik sitemi acilen kurulmalıdır. Bu sistem hayata geçirildiğinde üretimdeki girdi maliyetlerini önemli ölçüde azalacaktır. Diğer taraftan tarım sektörümüzün talebi olan tarım sektörüne uygun bir sosyal güvenlik sistemi uygulanmalıdır” talebini dile getirdi.

Önümüzdeki dönemin, dünyada tarımsal üretim ve ticari faaliyetlerin birincil stratejik alan olarak kabul edilip hareket edileceği bir dönem olacağını söyleyen Ali Çandır, “Tarım sektörünün acilen büyüme ivmesinin artırılmasına ihtiyaç vardır. Son yıllarda bir büyüyüp bir küçülen tarım sektörünün, istikrarlı bir biçimde büyümesi sağlanmalıdır. Bunun için de maliyet yapısının mutlaka katma değer oluşturacak şekilde düzenlenmesi şarttır. Yani dışarıdan satın alınan mal ve hizmet maliyetlerinin payı mutlaka düşürülmelidir. Aksi halde her kur hareketi bizleri savurmaya devam edecektir” diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 4 ay Önce

Hububat urunleri bugday ,arpa,yulaf bicimi ve satisi cok kotu bicer bakimlari ve denetimleri yok tarla bicilsin iyi kotu birde satis tuccara oluyor o dahada kotu oldum fiyatina aliyorlar.Nohut bicimi perisan urunun yarisi tarlada kaliyor.
Bicet Bicak degistirmiyor siyiriyor kesmiyor Ayarını iyi yapamiyor kiriyor Elek degisimi uygun degil yani bu sorunlar uretim kaybina sebeb oluyor iyi gunler

banner151