Tarımda büyük tehlike: Çiftçi borcu borçla çeviriyor çeviremeyen toprağını kaybediyor!

Konya'da Ziraat Oda Başkanları, çiftçi borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili olarak acil olarak adım atılması gerektiğine dikkat çekerek, "Yüksek girdi maliyetlerini karşılayamayan çiftçi borcu borçla çeviriyor, çeviremeyen ise toprağını kaybediyor" tespitinde bulundu.

banner255
Tarımda büyük tehlike: Çiftçi borcu borçla çeviriyor çeviremeyen toprağını kaybediyor!
banner200

Merhaba Gazetesinden EMRE ÖZGÜL'ün haberine göre, Tarımın başkenti Konya Ovasında toplam tarım arazisinin önemli bir kısmının ipotek altında olduğu gerçeği ortaya çıktı. Tarımsal gayri safi katma değeri yüksek olan Konya, ipotekli toprak sayısı bakımından Türkiye'nin ilk 4 ili içinde yer aldı.

Türkiye'nin tahıl ambarı Konya'da çiftçinin sorunları bitmek bilmiyor. Gırtlağına kadar borçlu olan Konya çiftçisi, artık ektiği ürünlerden de eskisi gibi de kâr sağlayamıyor. Üretimi sürdürmek için bankadan kredi alarak ekim yapan çiftçi, kredi alabilmek için ise toprağın ipotek göstermek zorunda kalıyor. Yüksek girdi maliyetlerini karşılayamayan, eskisi gibi para kazanamayan çiftçi borcunu ödeyemeyince ipotek gösterdiği toprağını da kaybediyor. Bazı çiftçiler ise borcu borçla çeviriyor.

2 MİLYON ÇİFTÇİNİN TARLASI İPOTEKLİ 

Konya, Aydın, Manisa gibi iller tarımsal üretimi fazla olsa da, Türkiye'de ipotekli toprak oranı bakımından Türkiye'de zirveye oynuyor. Konyalı çiftçiler, borç faizlerinin bir kereye mahsus silinmesini talep ederken, ana paranın da yapılandırılmasını yetkililerden istiyor. Ziraat Odalarının başkanları Konya'daki ipotekli tarla sayısındaki gözle görülür artışın ise es geçilmemesini istiyor. Türkiye genelinde ise son verilere göre 2 milyon çiftçisinin tarlasının ipotek altında olduğu öğrenildi.

KONYA TARIMI İÇİN CİDDİ BİR SORUN

Çiftçi borçlarının acilen faizsiz olarak düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız, “Eğer düzenleme yapılmazsa çiftçi tamamen biter” dedi.

2020 yılı üretim sezonu başlamadan geçmişe ait çiftçi borçlarının faizsiz olarak yapılandırılması gerçeğinin kaçınılmaz olduğuna vurgu yapan Başkan Yağız, “Aksi durumda iş sakat. Çiftçi, bankalara mahkum oldu. Böyle bir uygulamaya ihtiyacımız var. Çiftçinin girdi maliyetleri de çok yükseldi. Çiftçi artık, parayı döndüremiyor. Gırtlağına kadar borçlu olan çiftçinin omuzlarındaki yük alınmalı ve üretimin sürekliliği için destek verilmelidir. Meram bölgesinde ipotekli toprak çok olmasa da Konya çiftçisi ve tarımı için bu konu çok ciddi bir sorundur. Konya'nın diğer bölgelerinde ipotekten dolayı toprak satışlarında gözle görülür bir artış yaşanıyor” şeklinde konuştu.

BUNDAN SONRA TOPRAK KAYIPLARI OLUR

Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker de çiftçinin kredi alabilmek için topraklarını ipotek göstermek zorunda kaldığını dile getirdi. Karatay çiftçisinin en az yüzde 60'ının kredi alabilmek için tarlasını ipotek gösterdiğini ifade eden Kavuneker, şunları söyledi: Çiftçi, kredi alırken bir esnaf ve ticaret erbabı gibi değildir. Çiftçinin ipotek gösterdiği malını taşıması mümkün değil. Bu yüzden bir şekilde toprağını sattırmamak ve kara listeye düşmemek için borcunu ödüyor. Borcu da kendi ektiği üründen gelen para ile ödeyemiyor"

Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker: "Kısacası çiftçi borcunu borçla çeviriyor. Bankalara gidip bakın. En fazla kredi dönüşünü çiftçi sağlıyor. Çiftçi, 'Ziraat Bankası faizleri kaldırsın' diye haykırıyor. Ana paramızı da 4-5'e bölsün. Şimdilik Karatay bölgesinde ipotekten dolayı toprağını kaybeden olmadı fakat görünen o ki bundan sonraki süreçte olacak. Çünkü çiftçinin kâr marjı çok düştü, girdi maliyetleri de çok yükseldi. Çiftçi, bu şekilde borcunu döndüremez.”

ÇİFTÇİNİN YÜZDE 95'İ KREDİYE BULAŞTI

Karapınar Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner ise Konya'daki çiftçilerin ancak yüzde 5'inin kendi öz sermayesi ile iş yapabilecek güce sahip olduğunu söyledi. Çiftçinin krediye mahkum edildiğini belirten Üner, kredi alabilmek karşılığında da toprağın ipotek gösterilme mecburiyetinin rahatsızlığını dile getirdi. Üretim aletlerinin fiyatının tavan yaptığını, enerji maliyetlerinin yükseldiğini ifade eden Üner, “Çiftçi artık eskisi gibi kâr elde edemiyor. Mısır, buğday artık para kazandırmıyor. Çiftçi gelirleri ile borcunu nasıl ödeyecek? Çiftçi, çok borçlu" dedi. 

Karapınar Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner: Acilen bu borçlara bir çözüm bulunmalı. İnsanlar, bankalara mahkum olduğu için topraklarını kaybediyor. Çiftçinin borcunun ana parası esas alınmak şartıyla, devletimizin bu borçları bir çözüme kavuşturması lazım. Faiz borçlarının silinmesi, ana paranın da yapılandırması gerekir. Çiftçi, borçtan kurtarılmazsa gidişat çok kötü olur. Girdi maliyetleri çok arttı. Elektrik zamları zaten yüksek. Kuyular kapalı, toprak kayıpları arttı. Böyle bir ortamdan çiftçi kendini nasıl kurtarabilir?”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2019, 15:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Destan Banev!
Destan Banev! - 1 yıl Önce

Adamın dediği doğru. 2007 den beri cebim para görmüyor. Bu komşu tarla satıyor onu al, bu komşu tarla satıyor bunu al.. aman dışardan insan meraya girmesin. Aman efendim tarla sınırı, Aman adamın işi olsun. Yok ev alıcam, yok düğün yapıcam, yok çocuğa araba alıcam.... Hep böyle. Millet köyden kaçmaya yer arıyor.2005 yılında çiftliği babamdan devir aldım . Adam 30 senede 300 dönüm tarla almış. Ben 15 senede 1300 dönüm aldım. Yok Artık millette , tükenmiş. Kredi borcum falan yok ama cebimde de para yok. Ki zaten tarla fiyatları dibi gördü. Dönümüne 20 binlira verdiğim tarlayı satmayan adam , şimdi 8 binliraya vereyim diyo. Alıcı yok. Herkesin kredileri son 3-4 yılda iyice şişti. Mal para yapmıyor. Hayvancılık zaten ölmüş. Verdikleri destekler zaten daha çok köstek oluyor. 100 hane köyde borcu 200 binlira altında olan yok. En az 20-30 tarlada da icra dosyası var. Hep muhabbet ayni. İşte bu hükümet bizi bitirdi, yok efendim mazot pahalı, yok gübre pahalı. Ama seçimde %78 Akp çıktı. Şimdi gelde bu millete acı. Ha bide faiz olayı var. Abi ne döşeniyorlar be. TKk da Kağıt üzerinde %12-14 ama gerçekte %30-45. Allah borcu olanın yardımcısı olsun.

Destanmısın nesin
Destanmısın nesin @Destan Banev! - 1 yıl Önce

Utanmaz şahıs senin yazını okuyan tarımdan desteğini çeker...sen eleştirmemişsin övünmüşsün..okadar övünme sende kuyruğu titreteceksin...sen belki ölmezsin dünyaya kazık kalırsın utanmaz..

Destan Banev
Destan Banev @Destan Banev! - 1 yıl Önce

Ağlıyorum. Ama nedeni var. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ün mirasını vatandan, ismini kalbimizden silmeye çalışan, Yüreğinde vatan sevgisi olmayan, Cebinde parası olmayan, bu güne kadar bir taş üstüne taş koymayan, komşusuna yardım etmeyen, yalakalıkla bir yere varacağını sanan, yarınının hesabını yapmayan, günü kurtarmak için çalışan, vatana millete faydası olmayan, vergi ödemeyen insanlar yorum yapıyor ya ondan ağlıyorum. Eğer sende hala gülüyorsan biraz daha gül. Nasıl olsa gün gelir o köyden parasızlık yüzünden , yanlış politikalar yüzünden, tarlasından , hayvanından ağlayarak beddua ederek göçen köylünün ağı tutar inşAllah, bende sana gülerim.

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi @Destan Banev! - 1 yıl Önce

Malını mülkünü saymış da saymış görmemişler gibi. Sonra da geçinemiyorum diyor aga bizimle eğleniy

ziraat mühendisi
ziraat mühendisi @Destan Banev! - 1 yıl Önce

1300 dönüm tarla almış halen ağlayıp,zırlıyor.Edebiyat yapma.

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 1 yıl Önce

Ziraat odaları bugüne kadar üreticilerin hangi sorunlarını çözmüş. İthalat ile ilgili en ufak bir tepkileri var mı? Ziraat odalarının yapısı değiştirilerek oda başkanları ziraat, veteriner fakültesi mezunlarından seçilmelidir. Her türlü bitkisel ve hayvansal ürünlerin planlamasında, ekilişinde, depolamasında, pazarlamasında aktif olmalıdırlar.

Fehmi Erdogdu
Fehmi Erdogdu - 1 yıl Önce

Çiftçiyi perişan edip tarım topraklarımıza el koyma politikalarıyla ülkemizin kalkınması asla mümkün değildir. Atatürk savaştan çıkmış bir devleti her alanda 15 YILDA basari sağlamıştır. Fabrikalar kurmuş şeker fabrikaları dokuma fabrikaları kurarak sanayi alanında olduğu gibi tarım ve hayvancılıkta da başarılı olmuştur.
Bugün hazır fabrikalar satılmış tarım bitirilmiş hayvancılık yok edilmiş. Sonuç işsizlik hayat pahalılığı enflasyon borç 500 milyar dolar olmuş terör yetmiyormuş gibi.bir de suriye problemi velhasıl içinden çıkılmaz hale getirilmiş bir Türkiye.
Sorunlar.cozulmez mı tan iki çözülür çözülecektir de ama nasıl tutarlı iç politika ve dış politika . Üretim e dayalı eğitim sistemi sayesinde bu iktidar ve bu polikalarla değil.

Hacı ASLIYÜCE
Hacı ASLIYÜCE - 1 yıl Önce

Ziraat Odası ÇKS işlemlerinde dekar başına avuç dolusu para alıyorlar ama bir fayfasını ben şahsen görmedim.

Slm
Slm - 1 yıl Önce

İki üç ay daha böyle giderse çifci iyice zora girecek biz çifcilerin borcunu acilen faizsiz 7 yıla yapılandırın sizden ricamız budur sayın devlet büyüklerimiz yoksa bittik tükendik faize çalışmaktan borç sıkıntısından üretemez olduk kafamız çalışmaz oldu

Necat toker
Necat toker - 1 yıl Önce

Şimdi çifçiyi yok eden bankalardir çifçi öretiyi masulde 10 kazansa banka çifçiden 13 aliyor nasil kar edecek E buda çifçiyi bunalima sokuyor öretmesinede büyük bir engel oluyor bütün karlari bankalar götürmüş para üstünde oynuyorlar çifçide sürünüyor bankalarin zenginliği ülkeyi refaha götürmez üretmek lazim öretime destek vermek lazim hükümetimiz çifçi borcunu af etsin çiftçi çalişsin içi rahat olsun öretsin bak memleket nasil kalkınır bende çitçiyim banka beni perişan etmiş tarim bakanliğimiz eleman göndersin benim çiftligime baksin benim yalişim varsa yardimci olsun beni yönlendirsin banada hibe versin niye ben hibe alamiyorum yanlişim olabilir bana yol göstersin ben bu memlekete ornek olmak istiyorum memleketime kazandirmak istiyorum hizmet vermek istiyorum yeterki bu baka vampiri yakamda düşsün diyecem bu kadar Allahin selmi üzerinizde olsun sesimi sayin tarım bakanıma duyurun rica ediyorum

ali
ali - 1 yıl Önce

tarim kredi icraya veriyor borclu kefiller birbine grecek hukumet vebali odeyemez

Zafer Bal
Zafer Bal - 1 yıl Önce

Ankara Haymana Güzelcekale köyü tüm çiftçi borçlu tarladan bişey kazanmıyor faiz lobisi Çalış ilçe tarım kredi denilen şey çiftçi dostu deyip çiftçi ye faiz borç batağına sokup çiftçi mizi zor duruma sokan çalış Koparatifi faiz lobisi yazıklar olsun çiftçi ye çözüm yolu olmasını istiyorum


banner151

banner251