Tarımda bu bozuk düzen değişmeli!

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımdaki sorunların içinden çıkılmaz hâle geldiğini belirterek, "Üreten mutsuz, tüketen geçim sıkıntısında, aracı ve ithalci vurgunu vuruyor. Bu bozuk düzen değişmelidir” dedi.

banner255
Tarımda bu bozuk düzen değişmeli!
banner200

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım Kredi Kooperatiflerinin uyguladığı yüksek faizin çiftçiyi icralık ettiğini söyledi. Tarım Kanununun da bu güne kadar tam anlamıyla uygulanmadığını belirten Gürer, “AKP’nin 2006 yılında çıkardığı Tarım Kanunu'nun  en önemli maddelerinden biri çiftçiye verilecek desteği içeren 21. Madde, ancak iktidar bugüne kadar bu maddeyi hiç uygulamadı. Kanun çıktı, madde kağıt üzerinde kaldı. 21'inci madde, millî gelirin yüzde 1'inin çiftçiye verileceğini belirtiliyor. Bugüne kadar çiftçiye hiçbir zaman bu gelirin yüzde 1'i verilmedi. Verilen destek yüzde 0,5 oranını geçmedi. Dünyada tarımın geliştiği ülkelerde, millî gelirin en az yüzde 1,4'ü çiftçiye veriliyor. Çiftçi bu desteği alsa ülkemizin  ithal ürüne gereği kalmayacak” dedi.

DESTEKLEMELER YETERSİZ

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  çiftçiye sağlanan desteklemelerin yetersiz olduğunu, zamanında verilmediğini ve gerçek ihtiyaç sahibi çiftçiye ulaşmadığını belirterek, “Çiftçi için desteklemenin zamanı da önemlidir. Ekim zamanı; tohum, gübre, ilaç alırken, elektrik, mazot parası öderken çiftçi destek alırsa nefes alır. AKP, 2018 desteğini 2019 yılında verdi. Birde “müjde” diye duyurdu. Bu nasıl müjde? Ekim zamanı ya da hasat zamanı alınmayıp bir yıl sonra alınan destek çiftçiye destek midir? Halen ödenmeyen destekler var. Çiftçi ve besici için desteği ihtiyacı olduğu zaman verin” dedi.

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ ÇİFTÇİ KURULUŞU SAYILMIYOR!

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiye uyguladığı yüksek faizin çiftçiyi icralık ettiğini söyledi. Tarımdaki sorunların artık içinden çıkılmaz bir hal aldığını kaydeden Gürer, “Tarım Kredi Kooperatiflerine 2018'in ilk altı ayına kadar borcu bulunan ortak sayısı 11 bin 911 kişi, icra takibi yapılan ortak sayısı 7 bin 531 kişi, ertelenen hesap borcuna ortak sayısı 14 bin 287 kişi. Çiftçi, Tarım Kredi kooperatifi  ve Bankalardan aldığı borçları ödeyemiyor. Borç batağına saplanıyor. Elinde avucunda ne varsa gidiyor.

Ekim yapamaz duruma düşüyor. İktidara göre Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal üretici ya da çiftçi olmadığından, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası Anonim Şirketi tarafından düşük faizli tarımsal kredi kullandırılacak kişiler arasında  sayılmıyor. Tarım Kredi Kooperatifi, Bakanlar Kurulunun çiftçi faizi "yüzde 8'i aşamaz." dediği faizi, çiftçiden kaynak kullanım bedeliyle yüzde 24 olarak uyguluyor. Çiftçilere kredi sağlayan bir kuruluşun da çiftçi kuruluşu sayılmaması çiftçiden yüksek faiz alınmasının yolunu açıyor.

Tarımdaki sorunların içinden çıkılmaz hâle gelmesinin nedeni bu. Çiftçi girdi maliyetleri ile üretimde zorlanıyor. Borcu olmayan çiftçi kalmadı. Birde ödemede güçlük yaşarsa icra kapıda. Eğer iktidar, çiftçinin, besicinin yanında olursa Türkiye ithalata muhtaç hâle gelmez. Ülkemizde üretilen ürünler ya değer bulmuyor, çiftçide çürüyor ya da tüketiciye pahalı ürün olarak gidiyor; bu da tarımda planlı bir politikanızın olmamasından kaynaklanıyor. Üreten mutsuz, tüketen geçim sıkıntısında, aracı ve ithalci vurgunu vuruyor. Bu bozuk düzen değişmelidir” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2019, 22:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
İlçe Müdürü
İlçe Müdürü - 1 yıl Önce

Tarım Bakanlığı çürümüştür, Parsonel Genel Müdürlüğü ise kokuşmuştur. Bu bakanlıkta ayaklar baş başlar ayak olmuş. Ne liyakat ehliyet, ne de ahlak adalet kalmış. Bu bakanlığı bu hale getirenlerin Allah belalarını versin,, en çok da torpille atananların belasını versin.

HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 1 yıl Önce

EVET, “BU DÜZEN DEĞİŞMELİDİR” ÇOK ESKİ BİR SOL SÖYLEMDİR... ANCAK, “BU CHP DEĞİŞMELİDİR” SÖYLEMİ DE ONUN KADAR ÖNEMLİDİR... YANİ, ESKİDEN “HALKA İNEBİLMEK” DİYE BİR TABİR VARDI, CHP VE ASLINDA BÜTÜN SOLCULARIN BU HALKIN ÇOĞUNLUĞUNUN BAĞLI OLDUĞU DEĞERLERİ DAHA İYİ ANLAMALARI VE EN AZINDAN DÜRÜSTÇE SAMİMİCE BU DEĞERLERE SAYGILI DAVRANMALARI GEREKİR... EYYY CHP, EĞER HALKA İNERSENİZ, HALK SİZİ ÖYLE BİR YÜKSELTİR Kİ, TÜRKİYEYİ KARARTAN PARTİLİLER BİLE BU YÜKSELİŞE ŞAŞIP KALIRLAR... BAŞINI ÖRTEN ANCAK BEYNİNİ ÖRTMEYENLERLE, HELAL LOKMAYI DİNİN BİRİNCİ ŞARTI GÖRENLERLE DAHA SIKI OLUN, GÖRECEKSİNİZ ÇOK ŞEY KAZANACAKSINIZ.... ELBETTE ÜLKE DE..

Tarımcı
Tarımcı - 1 yıl Önce

Bakanligin yoneticileri ilahiyatci kaymakam esnaf acikogretim mezunu olmamali. Eğitimini alan liyakatli insanlar yonetmeli.
Destekleri dagitanlar desteklenmemeli koylu desteklenmeli.
Destek kalemleri gercekci olmali.
Bakanlik tasraya saglam inmeli koy grubu teknisyenleri yada bin koye bin muhendis tekrar hayata gecirilmeli
Ciftci bilinclendirilmeli
Koylu ve ciftci bir dusunulmeli en ufak arazi ve her yasta insan desteklenmeli
...................
Onune gelen tarima atanmamali
Sayin cumhurbaskanim ozel kaleminize dayanan ust duzey yoneticiler var onune gecin size zarar veriyor. Ilahiyatci ne anlar tarimdan

Necmi
Necmi - 1 yıl Önce

VAllahi vekil sizlersiniz. Kanunları sizler çıkarır vatandaş olarak bizler uyarız. Ama çıkardığınız kanuna uymayan ve Tarım Krediye Tarımsal kredi kullandırmayıp yüksek faizle Ticari kredi kullandıran Ziraat Bankası genel müdürüne çare bulamadınız. Adam devlet içerisinde bir devlet. Astığı astık kestiği kestik öyle değilmi ziraat genel müdürü Hüseyin efendi.

Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

Hububat ithalatına verilen paralar üreticilerin sertifikalı tohum, gübre, mazot,elektrik, ilaç, sgk primleri vb. maliyetleri sübvanse edilse üretim patlaması olur ve İthalata olan bağımlılık biter.

Palavracı
Palavracı - 1 yıl Önce

Palavracılardan açıklama enflasyon yüzde 8.5 Allah deyip deyip yalan söylenmez.biz amerikada yaşıyoruz zannettim..

Ak
Ak - 1 yıl Önce

Çifci nin borcunu uzun yıllara faizsiz bolünmez ise budüzen ayni gider çifci borç batağına iyice batar çünkü özel bankadan aldığı yüksek faizli krediyle ziraat bankası borcunu kapatmaya çalışıyor

banner151

banner251