Tarım ve hayvancılığı önemsiyoruz!

Tarım ve hayvancılıkta yaşanan ciddi sorunlara bir çözüm üretilemezken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarım ve hayvancılığı çok önemsediklerini belirtti. 

Tarım ve hayvancılığı önemsiyoruz!
banner200
banner217

Bakan Pakdemirli, Yağlı Tohumlu Bitkiler ve Bitkisel Yağlar Konferansında yaptığı konuşmada açıklanmayan 2019 tarımsal desteklerle ilgili bir açıklamada bulunmazken, destek verilen ürünler hakkında bilgi verdi. 

Pakdemirli, bakanlıkça destek verilen Kanola, Soya ve Aspir’e değinerek, bu yağların da en az Ayçiçek kadar besleyici ve üretici için de karlı olduğunu söyledi. Pakdemirli, “Soya’ya kilogramda 60 kuruş, Aspir’e 55 kuruş, Kanola’ya kilogramda 50 kuruş fark ödemesi desteğinin yanında Organik Tarım Desteği de vermekteyiz. Ayrıca, Tüm yağlı tohumlarda arzı yerli kaynaklardan sağlamak için 11. Kalkınma planında, 2 milyon hektar sulama planlandık” dedi.

DÜNYAYI DOYURAN ÜLKE, DÜNYANIN LİDER ÜLKESİ OLACAK

Tarım Ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, Yağlı Tohumlu Bitkiler Ve Bitkisel Yağlar Konferansı’nda yaptığı konuşmada dünya nüfusunun 2050 yılında 10 Milyara çıkmasının beklendiğini ve bu kapsamda gıdaya olan ihtiyacın her geçen gün arttığını ifade etti. Pakdemirli, bu paralelde bir devlet için savunma sanayi ne kadar önemliyse, tarımın da o nispette öneme sahip olduğunu belirterek; ‘Yakın gelecekte hep beraber göreceğiz: Dünyayı doyuran ülke, dünyanın lider ülkesi olacak!

Bu gerçekten yola çıkarak; Geleceğin dünyasında gıda ve tarımın, bugünkünden çok daha önemli ve kritik bir noktada olacağından şüphemiz yok. Bu sebeple tarımı ve hayvancılığı çok önemsiyoruz’ dedi.

‘TARIM EKONOMİSİNDE AVRUPA’DA BİRİNCİ SIRADAYIZ’

Ülkemiz tarımının ekonomik büyüklük açısından Avrupa’da birinci sırada yer aldığını da belirten Bakan Pakdemirli, ‘Bakanlığımızca yürütülen çalışmalar ve üretime yönelik teşvikler ile çok sayıda tarım ürününde Türkiye, dünyada da liderliğini sürdürmektedir’ diye konuştu.

Bakan Pakdemirli, bu başarıyı, bitkisel üretimimize ilişkin rakamlarla örneklendirdi. ‘2002 yılında, 98 milyon ton olan toplam bitkisel üretim miktarı, 2018 yılında, %19 oranında artarak, 117 milyon tona ulaşmış, üretim değeri ise, 159 milyar liraya çıkmıştır. 2019 yılında, bitkisel üretim miktarını, 122 milyon ton olarak tahmin ediyoruz.

TARIM ÜRÜNLERİ TOPLAM İHRACATIMIZ, 17,7 MİLYAR DOLAR

Türk tarımının 82 milyon vatandaşımız, 3 milyonu aşkın muhacir ve yaklaşık 40 milyon turistin gıda ihtiyacını karşıladığı gibi, ihraçta da önemli bir yere sahip olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, ‘Türk tarımı 186 ülkeye, 1.730 çeşit tarımsal ürün ihraç eden bir sektör konumuna gelmiştir. Bu gelişmeler sonucunda, tarım ürünleri toplam ihracatımız, 4 milyar dolardan 17,7 milyar dolara yükselmiştir’ dedi.

2019 YILINDA 4,3 MİLYON TON YAĞLI TOHUM ÜRETİMİ BEKLENİYOR

Türkiye’de son yıllarda, stratejik kategoriler arasında yer alan yağlı tohumlu bitkiler üretiminde önemli bir artış yaşandığını da ifade eden Pakdemirli, yağlı tohum üretim miktarlarını da açıkladı. ‘Son 17 yılda 2,6 milyon ton olan toplam yağlı tohum üretimini, %48 artarak yaklaşık 4 milyon tona yükselttik. 2019 yılında ise, 4,3 milyon ton üretim olacağını öngörüyoruz. Yağlık ayçiçeği; ülkemiz bitkisel yağ tüketiminde %75-80 seviyesinde paya sahip olup, yüksek yağ oranı ile en önemli yağlı tohumlu bitki konumunda yer almaktadır. Toplam ayçiçeği üretimimiz, 2002 yılında, 850 bin ton iken, 2018 yılında, 1 milyon 949 bin ton olarak gerçekleşmiştir. 2019 yılında ise, rekoltenin, 2 milyon 137 bin ton olmasını öngörüyoruz.’ 

Pakdemirli, bakanlıkça destek verilen Kanola, Soya ve Aspir’e de değindi. Bu yağların da en az Ayçiçek kadar besleyici ve üretici için de karlı olduğunu söyleyen Pakdemirli ‘Soya’ya kilogramda 60 kuruş, Aspir’e 55 kuruş, Kanola’ya kilogramda 50 kuruş fark ödemesi desteğinin yanında Organik Tarım Desteği de vermekteyiz. Ayrıca, Tüm yağlı tohumlarda arzı yerli kaynaklardan sağlamak için 11. Kalkınma planında, 2 milyon hektar sulama planlandık’ dedi.

ZEYTİN ÜRETİMİNDE DÜNYADA ÜÇÜNCÜ SIRADAYIZ

Bakan Pakdemirli, dünyanın önde gelen üreticilerinden biri olduğumuz zeytinyağına da vurgu yaptı; tıpkı fındık, kayısı, incir gibi stratejik ürünlerimizin başında yer alan zeytinyağı ve zeytin üretimine ilişkin miktarları paylaştı. ‘Türkiye, sofralık zeytin üretiminde 460.000 ton üretim ile İspanya ve Mısır’ın ardından dünyada 3’üncü sıradadır. Zeytinyağı üretiminde ise, yaklaşık, 275 bin ton üretim ile İspanya, İtalya,
Yunanistan, Tunus’un ardından dünyada 5’inci sırada yer almaktadır.

2018’DE ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI İHRACATINDAN 375 MİLYON DOLAR GELİR ELDE EDİLDİ

2002 yılında, 99 milyon olan zeytin ağacı varlığımızın 2018 yılında, 178 milyon âdete çıktığını belirten Bakan Pakdemirli, zeytin ve zeytinyağı ihracat rakamlarını da paylaştı; ‘2001-2002 sezonunda, 65 Bin ton olan zeytinyağı üretimi, 2018-2019 sezonunda, %197 artarak, 193 Bin tona yükselmiştir. Ülkemizde 2018 yılında, toplam 143,4 bin ton zeytin ve zeytinyağı ihracatı yapılmış olup, 375 milyon dolar gelir elde edilmiştir. Aynı yıl, 5 bin ton zeytin ve zeytinyağına karşılık, 8,8 milyon dolarlık ithalat yapılmıştır’ dedi. 

2015-2019 yılları arasında uygulanmak üzere yayımlanan “Yabani Zeytin (Delice) Rehabilitasyonu Eylem Planı” ile ülkemizin değişik coğrafyalarında bulunan yabani zeytinlerin aşılanarak, ülkemizdeki zeytin üretim miktarının artırılmasının hedeflendiğini de belirten Pakdemirli, bu sayede 1,5 milyon Yabani Zeytin (Delice) aşılandığını ve 100 bin zeytin fidanı dikildiğini de söyledi. 

Yağlı tohum üreticilerimizin, daha geniş alanda üretim yapabilmesi ve dışa bağımlılığın azalması için desteklenmesine devam edileceğini söyleyen Pakdemirli, ‘2019- 2020 üretim sezonunda %40 yağ oranlı, %9 rutubetli ve %2-4 yabancı madde içerikli yağlık ayçiçeği tohumunun ton fiyatını, 2.500 lira olarak açıkladık. Üreticilerimiz, açıklanan fiyata ilave olarak; Bakanlığımızca verilen ton başına 400 lira fark ödemesi ve 92 lira mazot-gübre desteği ile birlikte, toplam 492 TL daha kazanacaklar’ dedi.

2019’DA YAĞLI TOHUMLU BİTKİLERE, 2.88 MİLYAR DESTEKLEME ÖDEMESİ YAPILDI

Uygulanan destek politikaları ile sektörün gelişmesine büyük katkı sağlandığını belirten Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, ‘2002 yılında 1,8 milyar lira olan nakdi destekleri, 2019 yılında, 9 kat artışla, 16,1 milyar liraya çıkardık. 2019 yılında, bu güne kadar bitkisel üretim ve fark ödemesi desteği kapsamında, yağlı tohumlu bitkilere, 2,88 milyar lira destekleme ödemesi yaptık. Çiftçimizin üretim maliyetini azaltmak için 2003 yılından itibaren mazot ve gübre başta olmak üzere girdi destekleri başlattık. Mazot ve gübreye, son 17 yılda, toplam 20,1 milyar lira destekleme ödemesi yaptık’ diyerek verilen destekleri paylaştı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 18:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 1 yıl Önce

TARIM BAKANI OLAN ZATIN TARİHE ALTIN HARFLERLE YAZILACAK SÖZÜ: TARIM VE HAYVANCILIĞI ÖNEMSİYORUZ.
Vay anasına sayın seyirciler ne bakkanlar varmış yaa...

Abdu
Abdu - 1 yıl Önce

Ne cok onemsiyorsunizki tarimin ust duzey yonetiminin %19 u tarimsal egitim almis. Bu bakanlikta acikogretim mezunu dahi veteriner ve ziraat muhendisinden daha degerli hale geldi. Iktidari tarim bitirecek.

Hans
Hans - 1 yıl Önce

Geçen yıl mısırı 1150 ye bu yılı 1100 e sattık.....siz yem fabrika sahiplerine hizmet ediyorsunuz ...açıkladığınız fiyat onlara uygun.....ama yem ciler nedense yem fiyatlarını devamlı yükseltiyor.....neyse uzatmayalım mazota zam tarıma veda....Mısır'da ekilmez artık..

kadir yilmaz
kadir yilmaz - 1 yıl Önce

bakan elindeki personel kalitesi ile ancak bu kadar konusabiliyor. tarim camiasindaki en buyuk sorun egitim sorunudur. tarim kadrolari tamamen baska bakanliklara dagitilip, mevcut yapi lagvedilmeli. dogru duzgun cagdas lisans egitimi almis kisiler gorevlendirilmelidir. universite giris sinavlarinda ziraat, veterinerlik, su urunleri, gida bolumlerine basari sirasi sarti getirilmelidir. ilk 150 bine giremeyen bu bolumleri okumasin. tarim camiasinin mevcut kapasitesi sorun cozmeye yeterli degildir. sorunu ureten kafalardan cozum beklemek de akilli insanlarin isi degildir. tarim liseleri gercek anlamda kurulmalidir. mevcutlari tarima en fazla zarar veren kisileri yetistirmistir. bunlar yapilmaz ise millet baska siyasileri secer. ak parti biter.

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Allah yardımcımız olsun, ne günlere kaldık.

Hasan yılmaz
Hasan yılmaz - 1 yıl Önce

Ayılarda çocuklarını severmiş ancak severken üzerinde zıplar öldürürmüş
Siz bizi önemseseydiniz destekleme tebliğini yayınlardınız siz 2018 de ektiğimiz ürünlerin halen tebliğini yayınlamadınız güvenirliğinizi yitirdiniz.

Talha Emir
Talha Emir - 1 yıl Önce

Sayın Bakanı tarım kredi kurumu yiyecek. Talimatı almışlar ki her yerde kötülüyorlar.

Kader
Kader - 1 yıl Önce

Sayın bakanım nasıl önemsediğinizi şöyle anlatalım, aylardır millet sizden görevden alındı diye beklenen sözüm ona güya genel müdür ben çoban yapmam kişileri hala bekletirken bakanlıkta görevden alınacağını bile bile sizi sabote eden adamlarla iş üretmeye çalıştığınızdan belli.. artık çatladık bırakında bu serbest kürsüden bağırıp çağıralım... sizden hiç bir önemseme beklemiyoruz...


banner151

banner251