Tarım ve gıda sektöründe ithalat Aralık ayında resmen patladı! Buğday ve ayçiçek yağı başı çekti

Türkiye'nin tarım ve gıda sektöründe yaptığı ithalat Aralık ayında adeta patlama yaptı. Aralık ayında ithalat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,9 artarken, en fazla ithal edilen ürünlerin başında buğday, soya fasulyesi ve ayçiçek yağı geldi.

Tarım ve gıda sektöründe ithalat Aralık ayında resmen patladı! Buğday ve ayçiçek yağı başı çekti
banner200

Tarım ve gıda sektöründe yapılan ithalat Aralık ayında zirve yaptı. Tarım ve gıda sektöründe 2020’nin ilk 6 ayında ithalat önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,6 oranında artış göstermişti. Sonraki aylarda ithalat yavaşlamış, 2020’nin ilk 11 ayındaki ithalat, önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1 yüksek seviyede kaydedilmişti. Ancak Aralık ayında ithalattaki büyük artış, yıl genelindeki ithalat rakamı verilerini de yukarı çıkardı. Aylık bazda bakıldığında Aralık ayında ithalat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,9 artışla 1,8 milyar dolara yükseldi. 

SADECE ARALIK AYINDA 100 MİLYON DOLARLIK AYÇİÇEK YAĞI İTHAL EDİLDİ 

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu'nun (TGDF), Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Dış Ticaret Verilerini baz alarak hazırladığı tarım ve gıda sektörüne yönelik dış ticaret bülteni yayınlandı. Buna göre Türkiye'nin Aralık ayında en çok ithal ettiği ürünler buğday, soya fasulyesi ve ayçiçek yağı oldu. Son dönemde fiyat artışları ile sıkça gündeme gelen ayçiçek yağı, 760 milyon dolarlık ithalat ile yıl genelinde en fazla ithal edilen 3. ürün olurken, yalnızca Aralık 2020’de 100,4 milyon dolarlık ithalat yapıldı.

TÜRKİYE 2020'DE EN ÇOK FINDIK İÇİ, UN VE MAKARNA İHRAÇ ETTİ

2020 yılında ihracatta öne çıkan ürünler sırasıyla Fındık İçi, Un ve Makarna olurken bu ürünler toplam ihracatın yaklaşık %13,6’sını oluşturdu. En çok ithal edilen ürünler ise sırasıyla Buğday, Soya Fasulyesi ve Ayçiçeği Yağı oldu. Bu 3 ürün, toplam ithalatın yaklaşık %24,2’sini, neredeyse 4’te 1’ini oluşturdu.

ARALIK AYINDA İTHALATTA BUĞDAY, SOYA FASULYESİ VE AYÇİÇEĞİ YAĞI BAŞI ÇEKTİ 

2020 yılı Aralık ayında en çok ihraç edilen ürünler Mandalina, Fındık içi ve Buğday Unu olarak sıralanırken, en çok ithal edilen ürünler Buğday, Soya Fasulyesi ve Ayçiçek yağı oldu. Son dönemde fiyat artışları ile sıkça gündeme gelen Ayçiçek yağı, 760 milyon dolarlık ithalat ile yıl genelinde en fazla ithal edilen 3. ürün olurken, yalnızca Aralık 2020’de 100,4 milyon dolarlık ithalat yapıldı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2021, 00:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 8 ay Önce

Bu işi çözmek o kadar basit ki, idare edenler bu işi bilmiyorlar. Çiftçi kazanamadığı için ekmiyor. Sonra yok aracı yok ithal vs uğraşıyorlar. Temel sebep girdiler çok pahalı çiftçi kazanamıyor, ekmiyor, buğday ve ayçiçeği ne verin destek miktarını arttırın, her yer buğday ayçiçeği olur. Bilen bilmeyen konusuyorda, konuşuyor. Tarım bakanı düzenleme yapacak, arza göre bol teşvik verecek bakın ne oluyor. Gübre veriyoruz diye her gün yazıyorlar. Verdiğiniz desdekler çok düşük. Düşünün, geçen yıl gübre bu yıl yüzde 80 artış var, mazot yatciya kaç para ciftye kaç para, ciftye verdiğiniz bütün desdekleri toplayın mazot da aldığı niz dolaylı vergi değil. Sonra şöyle desdek vs, çiftçi kazanamıyor, elideki sermayede tam verimli ürün üretmesine yetmiyor. Herkes çiftçinin cebinde almaya başladı, girdiler dünyanın en pahalı girdileri, faizler tarım Kredi, bankalar, dünyanın en yüksek faizini uyguluyor, buna rağmen bizim çiftçimiz inanın kahraman, buna rağmen Ankara'da bakan bey çiftçiyi kabul edipde derdiniz nedir, diye kabul etmiyor. Oysa, çiftçi kaybetti icralık vs, ülke kaybetti. Paralarımız ithale gitti, şimdi çiftçinin oyuyla gelip tepeden bakanlar kaybetti. Kazanan ithalat lobisi...

Ciftci
Ciftci - 8 ay Önce

Önüne geleni tarıma yonetici yaptılar bedencisi ilahiyatcisi mimari acikogretim mezunu..... ne bekleyelim baska

Mehmet Karadeniz
Mehmet Karadeniz - 8 ay Önce

Köylünün giremediği kapalıpazar yerleri kamçıvurur gibi hemen ithalata sarılmak subirliklerinin ticarikaygıları ziraadodalarının cifci den kopuklugu tarım bakanının çaylakoluşu üreddiginmalı borçyerine tarım krediye satamaman üretimbölgelerine tirenningelememesi denizyolunu tarımüretimmallarının sevkinde kullanmamak. Tarımı bitirdi. Habirde avmlar

banner151

banner251