Tarım ve gıda politikaları rant için uygulanıyor

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, tarım ve gıda politikalarının halk için uygulanmadığını bildirerek, “Türkiye'de gıda fiyatlarının normal enflasyonun iki katına yakın artış göstermesi, uygulanan tarım ve gıda politikalarının ne kadar yanlış olduğunu, halk için değil, rant için olduğunu göstermektedir” dedi.

Tarım ve gıda politikaları rant için uygulanıyor
banner200
banner217

Çakar, yayınladığı yazılı basın açıklamasında tarım ve gıda politikaları halk için değil, rant için uygulandığını vurgulayarak; “Bugün, ülkemizde TÜİK'in açlık ve yoksulluk rakamı ile TÜİK'in eşdeğer hane halkı kullanılabilir gelir rakamlarını karşılaştırdığımızda halkın yüzde 70'ten fazlasının yoksulluk sınırında, 14 milyon dolayında kişinin ise açlık sınırında yaşadığı görülür. Türk-İş'in açlık ve yoksulluk rakamlarını dikkate alırsak; 54 milyon kişinin açlık sınırında, halkın yüzde doksandan fazlasının ise yoksulluk sınırında yaşadığı görülür. Yaşadığımız şimdiki dönemde, çocuklar, gençler ve halk yeterli ve sağlıklı beslenemediği için çeşitli hastalıklara yakalanmaktadırlar. Dünyada gıda fiyatları düşerken, Türkiye'de gıda fiyatlarının normal enflasyonun iki katına yakın artış göstermesi, uygulanan tarım ve gıda politikalarının ne kadar yanlış olduğunu, halk için değil, rant için olduğunu göstermektedir” diye açıkladı.

GIDA ENFLASYONU HIZ KESMİYOR

Mart 2014 sonu ile Mart 2015 sonu itibariyle, son bir yıllık dönemde gıda enflasyonu değerlendiren Çakar, “Son bir yıllık dönemde at yarışlarından, şans oyunlarından arındırılmış halkın gerçek enflasyonu olan gıda enflasyonu hız kesmiyor. Bu dönemde, çalışan tüm memur ve memur emeklileri ile emekli öğretmen ve emekli işçilerin 66 temel gıda maddesinde, çalışan asgari ücretli işçinin ise 47 temel gıda maddesinde satın alma güçleri düşmüş ve yoksullaşmışlardır” dedi.

YORUM EKLE
banner151

banner251