Tarım Şurası neden toplanacak?

Eylül ayında toplanması beklenen Tarım Şurasında çiftçinin öncelikli sorunlarına çözüm bulunabilecek mi? Örneğin şuradan mazot ve yem fiyatlarının ucuzlatılması yönünde bir karar çıkarsa bu karar uygulanabilecek mi?

Tarım Şurası neden toplanacak?
banner200

17. Mayıs. 2019 tarihli Resmi Gazetede Tarım Şurası Yönetmeliği yayımlandı. 

Yönetmeliğe göre şûranın hedefleri; 'bitkisel ve hayvansal üretim ile su ürünleri üretiminin geliştirilmesi; gıda üretimi, güvenliği ve güvenirliğini temin; kırsal kalkınma, toprak, su kaynakları ve biyo-çeşitliliğin korunması ile bu kaynakların sürdürülebilir kullanımı; çiftçinin örgütlenmesi ve bilinçlendirilmesi; tarımsal ve hayvansal üretimin planlanması, tarımsal desteklemelerin etkin bir şekilde yönetilmesi; tarımsal piyasaların düzenlenmesi; orman ve mera yönetimi; tabiatın korunması, konularında çalışmalar yapmaya ve stratejiler oluşturmaya yardımcı olacak kararları almaktır' olarak belirlenmiştir.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞININ GÖREVLERİ 

Yukarıda bahsedilen bu hedeflerin tamamı zaten 10 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 1 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 410 numaralı maddesinde Tarım ve Orman Bakanlığının görevleri olarak yayınlanmıştır.

TARIM ŞURASI NEDEN TOPLANACAK?

Tarım ve Orman Bakanlığının görevleri olan ve kararname yayınlandığı tarihten bugüne kadar Bakanlık tarafından yapıldığını düşündüğümüz ve bakanlık yetkililerinin de zaman zaman bahsedilen her bir konuda başarılarını anlattığı bu konularda tekrar bir şura toplayıp, görüş almak fikrinin nereden çıktığı pek anlaşılamamıştır.

Yapılan açıklamalara göre, Tarım Şurası Eylül veya Ekim ayında toplanacak.

Şuraya davet edilecek olan bütün sivil toplum örgütleri, zaman zaman Bakan Pakdemirli’yi ziyaret etmiş, görüşlerini dosyalar halinde yazılı olarak bildirmişlerdir. Ayrıca akademisyenlerde bakanlığın uyguladığı projelerde görev almışlar ve çalışmışlardır. 

Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatında da binlerce ziraat mühendisi, veteriner hekim ve diğer meslek mensupları çalışmaktadır.  Esasen vazifesi bakanlığın çalışma alanına giren konularda görüş oluşturmak olan bu meslek mensupları ne iş yapmaktadır?

Çeşitli sivil toplum örgütlerinin toplantılarında gördüğümüz kadarı ile özel sektör temsilcileri Bakanlık çalışmalarını fazla eleştirmemekte sadece Bakanlık uygulamalarına teşekkür etmektedirler.

Bu şura sonucunda örneğin;

Mazot fiyatları ucuzlatılsın,

Yem fiyatları ucuzlatılsın,

Süt fiyatları artırılsın,

Destekler peşin ödensin dendiğinde şura kararları uygulanacak mıdır?

Bize gelen talepler hep bu doğrultudadır.

Çiftçinin talebi öncelikli ise hiç şura sonuçlarını beklemeden bu kararlar alınmalıdır. 

Hayır böyle değilse; Bakanlık  “Tarımda Mili Birlik Projesi” gibi Bakanlık bürokratlarının bile sonradan basından öğrendiği holdingleşme projesinin şuradan onaylatılması gibi, Bakanlığın niyetlendiği bazı kararlar 'Tarım Kamuoyu böyle istiyor' diyebilmek için şuraya onaylatılacak mıdır? 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2019, 17:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Köylü milletin efendisi
Köylü milletin efendisi - 3 yıl Önce

Çok doğru yazmışsınız. TARIMI tarımcılar yönetmiyor. Bu şura holdinkleşmeyi ve buna benzer tarımla ilişkisi olmayan şeylere zemin oluşturmak için belli başlı odaklar toplanıp karar aldıracaklar

Ayse eser
Ayse eser - 3 yıl Önce

Harika bir analiz yapmışsınız..şuranın toplanma sebebi tamda söylediğiniz gibi..g

Mestan Cengiz
Mestan Cengiz - 3 yıl Önce

2004 Şurasına emek verenlerdenim. Ancak, şura kararları rafta kaldı.
Şuursuz şuralardan bir hayır gelmiyor. SADECE BİRKAÇ ORGANİZASYON ŞİRKETİ İLE BİRİKİ BAKANLIK BÜROKRATI DENEN KİŞİLER CÜZDANLARINI ŞİŞİRİYOR. Yine öyle olacak. Yazık benim zavallı duruma düşürülmüş milletime. Önce Sayın “Bakanı” şuurlandıralım, sonra şuraya bakarız...

ZİRAAT MÜHENDİSi
ZİRAAT MÜHENDİSi - 3 yıl Önce

Samsun Tarım İli Teknisyen kökenli Mühendis Nail KIRMACI çok iyi yönetiyor.Samsun şaha kalktı tarımda.İl Müdürlüğü ve yakın ilçelerde iki katı personel var.Kim bunlar kendi adamları,sendika yandaşları,siyasi torpilliler.Torpilin varsa İl Müd.,Atakum,19 Mayıs a kapağı attınmı yaşadın.
Vezirköprü,Ayvacık,Salıpazarında,Havzada yıllarca çalış adamın yoksa zulme devam.

Ahmet
Ahmet - 3 yıl Önce

Inandiniz değil mi? He he

Fikri  gecer .islik  köyü   karapinarhazine
Fikri gecer .islik köyü karapinarhazine - 3 yıl Önce

Hazine arazilerini biz cifcilere bağislanmasi ni ecrimisli borclarinin. ..silinmesi

banner151

banner251