Tarım Şurası'nda çiftçinin 'faiz sorununu' unuttular!

Tarımsal kredilerde Bakanlar Kurulu kararlarına aykırı olarak uygulanan yüksek faiz sorunu, tarım ve çiftçinin bütün sorunlarının görüşüleceği bir platform olarak gösterilen Tarım Şurası'nda gündeme gelmedi. Çalışma grubu toplantılarında yüksek faiz konusu gündeme gelmezken, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın kamuoyu ile paylaştığı çiftçiden gelen öneriler arasında da yer almadı. 

Tarım Şurası'nda çiftçinin 'faiz sorununu' unuttular!
banner200
banner217

Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Şurasıyla ilgili olarak çiftçiden gelen dikkat çeken önerileri kamuoyu ile paylaştı.

Buna göre;

"Osman Gökçe, Malatya’dan gönderdiği mektupla sürece katkı sağladı. Bugüne kadar hiç kendilerine, çiftçilere bizzat danışılmadığını belirten Gökçe, öncelikle teşekkür ederken; tarımın cazip hale getirilmesi önerisinde de bulundu.

Dikkat çeken önerilerden biri de Gıda zinciri oluşturulması fikri. Bir ürünün üreticiden tüketiciye kadar ki bütün aşamaları, kullanılan tohum, ilk ve son fiyat gibi bilgilerin içerisinde yer alacağı bir künye oluşturulması önerisini sunan ise Hatay’dan Bilal Hamurcu.

Çiftçilere verilen desteklere ağaç dikme şartı getirilmesi, bu yolla ülkemizin ağaç varlığının artırılabileceği önerisi de bir başka üreticimizin dikkat çeken önerisi oldu.

Yine vatan toprağı düşünülerek yapılmış önerilerden biri de zirai ilaçların ambalajlarının depozitolu olması fikri oldu. Kırşehir’den bize ulaşan üreticimiz, topraklarımızın zirai ilaç paketleri ya da artıkları ile zehirlenmemesi için depozitolu paket önerisinde bulundu" 

YÜKSEK FAİZ SORUNUNA SANSÜR MÜ UYGULANIYOR?

Bakanlık, çiftçiden gelen 'tarımsal destek alan çiftçilere ağaç dikme şartı getirilmesi' yönündeki öneriyi bile 'dikkat çeken öneriler' şeklinde paylaşırken, çiftçinin en temel sorunu olan yüksek faizle ilgili bir öneriyi kamuoyu ile paylaşmaması dikkat çekti. Tarım Şurasına bugüne kadar çiftçiden 9 bin 324 görüş ve önerinin geldiği açıklanırken, çiftçinin en temel sorununa yönelik bir öneri ve görüşün gelmemesi mümkün görünmüyor. Ancak Bakanlık bugüne kadar, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından Bakanlar Kurulu kararlarına aykırı olarak kullandırılan tarımsal kredilerdeki yüksek faiz sorununa duyarsız kalırken, Tarım Şurasıyla ilgili paylaşılan öneriler arasında da bu konuya yer vermemesi 'Çiftçinin en temel sorunu sansürleniyor mu?' sorularını akıllara getirdi. 

Diğer yandan Tarım Şurası'na Danimarka'dan görüş bildiren Muhammed Güzel'in Bakan Pakdemirli tarafından şura için Ankara'ya davet edileceği açıklandı. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2019, 14:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsnü Zan
Hüsnü Zan - 1 yıl Önce

BU “TARIM ŞURASI” DİYE AHALİYE YUTTURULAN ŞEYİN TÜRKİYE’NİN TARIM, ORMAN VE GIDA SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETECEĞİNİ ZANNEDEN BİRİLERİ VARSA, ONLARA SÖYLENECEK TEK SÖZ ŞUDUR; ALLAH BUNLARA AKL-I SELİM VE FERASET NASİP ETSİN...amin.
YAHU, BAKANLIK MAKANLIK DİYE BİR ŞEY KALMADI BEYLER... ZATEN DOĞRU DÜRÜST SESİ ÇIKMAYAN TZOB, TZYMB, ZMO, ETBİR, SÜTBİR, ....BİR, TÜRKTOB ve DAHA SÖZDE MESLEK KURULUŞLARI İLE STK’LARIN DA DİLLERİ KIÇLARINA KAÇTI SANKİ... BEYLER CESUR OLUN, DÜZGÜN OLUN, HAKKIN HUKUKUN YANINDA OLUN VE NE BAKANDAN NE DE ONLARIN AĞALARINDAN KORKMAYIP SESİNİZİ GÜR ÇIKARIN... AKSİ HALDE BU GÜNLERİ DE MUMLA ARAYACAKSINIZ... NASIL Kİ TARIM KREDİ VE ONUN İŞTİRAKİ OLAN KURUMLARIN DOLANDIRICILIKLARINI, ALİ CENGİZ OYUNLARINI GÖRÜP TKK’NIN İPİNİ PAZARA ÇIKARMAYA UĞRAŞIYORSAK, TARIM BAKANLIĞINDAKİ BÜTÜN YOLSUZLUK, HIRSIZLIK, YALAN, TALAN, DANDİK ATAMALAR VE DİĞER BÜTÜN REZALETİ GÖRELİM... GÖSTERELİM... BU İŞİN AKI KARASI ORTAYA ÇIKACAKTIR...

Senol
Senol - 1 yıl Önce

Ne çiftçisi yahu, bunlar çiftçiyi unutali çok oldu, top ceviriyorlar.

Mehmet uz
Mehmet uz - 1 yıl Önce

Davaya bakan kadı üreticiyi soyan kadı kimi kime şikayet edelim yada kim kimden yanâ olsun en iyisi üreten kitle yok olsun zengin daha zengin olsun zayıf kaybolup gitsin ondan sonra piyasa tekellessin sonra isteyen istediği yerine kına yaksin

Alp
Alp - 1 yıl Önce

Bunlarında suyu ısındı

Necati eroglu
Necati eroglu - 1 yıl Önce

Tarım bakanı geçen yıl aldigimiz sertifikali tohum desteklerini neden ödemiyorsunuz kul hakkıdir bu kul sattiniz bize 2 tlden tohumluk bugdaylari nerede destek sözunuz ekim ayı geldi yazik degilmi çifçiye birkaç ayda siz maas almayin görelim nasil neyle geçiniyorsunuz

Köylü
Köylü - 1 yıl Önce

Elektrik paraları ödenemez hale geldi beyler böyle kurumları satarsanız bu hale gelir Bahsettiğim bilhassa tarımsal sulamalar köylü biterse geri döndüremezssiniz.

Necati Eroğlu
Necati Eroğlu - 1 yıl Önce

Ortada çifcimi kaldiki bitirdiler girdiler başını aldı gitti destekler ödenmiyor üretici emeginin karşiligini alamiyor hepimizi bankalara düşürduler hakkimiz haram olsun bunlara tarim bakani istifa et git hala ne duruyosun orda ziraat odaları neye yariyor çks yapılirken çifçiyi soyar cifçinin hakkini savunmaz çifçi garip kimsesi yok sendikası yok savunanı yok vurun abalıya Allahta birgun size vuracak insaAllah hakkimizı yiye yiye doymadilar hepimiz birakip gidelim de biyerlerine kina yaksınlar Allahtan bulursunuz inşaAllah

Atahan
Atahan - 1 yıl Önce

Milletvekili maaşı olan ülker fabrikasi olan acin halinden ne anlar tüm çifçiler ülker malini almasin ozaman halden anlayan olur


banner151

banner251