Tarım Şûrası bir balon mu?

Tarım Şurasına yönelik kaygılar devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bu kaygıları gidermek için bir açıklama yapmaması da dikkat çekiyor. İsminin açıklanmasını istemeyen bir sektör temsilcisinden gelen açıklama, yaşanan kaygının boyutlarını gözler önüne serdi.

banner255
Tarım Şûrası bir balon mu?
banner200

On beş yıl önce yapılan tarım şûrasını ardından yeni bir şuranın toplantılarını izliyoruz.

Tarım şûrası herkesin kulağına hoş gelecek şekilde “ülke tarımının sorunlarının tartışılacağı, çözüm aranacağı” bir zemin olarak açıklandı! Şûrada ülkemiz tarım ve hayvancılığı uzmanlar tarafından tartışılıp çözümler aranacak olması oldukça heyecan verici. 

Kamuoyunda sorunların tespit edilerek sorunlara çözüm aranmasını destekliyoruz.

Ancak, bu Türkiye’de nadiren başvurulan bir yöntem. Bu nedenle, genelde bir kaç kişinin karar verdiği ülke yönetiminde bugünlerde düzenlenen Tarım Şûrası ile ilgili “dostlar alışverişte görsün” kaygılarının oluşması kaçınılmaz.

Tarım şûrasına katılan hemen hemen herkeste, “Şûra, alanında uzman kadrolarla ülke tarım ve hayvancılığını konuşmak için mi, yoksa Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, çok istediği Tarımda Milli Birlik Projesi’nin kamuoyunda aklanması ve hedefine ulaşması için mi yapılıyor?” şüphesi hâkim. 

Neden kuşkularımız var?

Tarım şûrasıyla ilgili ağır kuşku ve endişeler var. 

Bu kuşkuların başlıca nedenlerinden biri, on beş yıldır yapılmayan Tarım şûrasının aceleye getirilerek, tam da Tarımda Milli Birlik Projesi’nin gündeme geldiği bugünlerde apar topar yapılıyor olması. Ayrıca: Şuraya katılım geniş kesimlere yayılmadı, bazı üniversiteler ve sivil toplum örgütleri davet edilmedi. Kimi üniversite ve birliklerin son anda haberi oldu ve hatta bazı kurumlar şûraya kendilerini ısrarla davet ettirdi.

Endişe ve kuşkuların en büyük kaynağı ise sektörden kimseye haber verilmeden kapalı kapılar ardında hazırlanmış olan Tarımda Milli Birlik Projesi. 

“Tarımda Milli Birlik Projesi” neydi, kısaca hatırlayalım...

Tarımda Milli Birlik Projesi “Yalın Sistem” adı altında oluşturulacak yeni yapılanma ile Tarım ve Orman Bakanlığı taşra teşkilatı ile Tarım Kredi Kooperatifleri birleştirilerek Milli Birlik Kooperatifi kurulacak. Hisselerinin yüzde 50’sinin özel sektöre ait olacağı Semerat Holding kurulacak. Kamu İktisadi Teşekkülleri Semerat Holding’in iştiraki yapılması planlandı.

Tarımda milli birlik projesi basına sızınca- sızdırılınca kamuoyunda ciddi tepkilere neden olmuştu.

Tarımda Milli Birlik Projesi sektörden kimseye haber verilmeden kapalı kapılar ardında hazırlanmış, ardından Cumhurbaşkanına sunulmuş, Cumhurbaşkanı ise bu projenin kamuoyunda tartışılmasını istemişti. 

Neden güven sorunu yaşıyoruz neden bu kadar kaygılıyız?

Diğer taraftan, sayın Tarım Bakanı Pakdemirli bir iktisatçı. Dahası tarım danışmanları arasında bir ziraatçının bile olmaması ülke tarımının uzman ellerde olmadığına bir işaret. Tarım Bakanlığı kadroları belirlenirken, toprağı, çiftçiyi ve üreticiyi iyi bilen, eğitimini bu konuda yapmış, geçmişinde tarım ve hayvancılık bulunan, köylünün dertlerini bilen insanların dikkate alınmadığı aşikârken, şûranın amacı hakkında kuşkuların olması kaçınılmaz. 

Şûradan “Tarımda Milli Birlik projesi çıktı” demelerinden kaygılıyız.  

Tarım şûrasına katılan iyi niyetli insanların emekleri boşa gitmemeli. Kamuoyu şûradan çıkan sonuçlara, gerçek bilgilere şeffaf bir şekilde ulaşmalı. “Geniş kesimlere sorduk” denilerek tarımda milli birlik projesinin kapılarının aralandığı bir tiyatro izlemek istemiyoruz.

Türk tarımı özel sektöre devretmek geri dönülmez bir hata olacaktır. Tarım politikamız oldubittiye getirilmemeli. 

Çünkü daha fazla kaybedecek zamanımız yok.

Çünkü tarımda hata yapma lüksümüz kalmadı.

Şunun üzerine basarak belirtelim: Derdimiz bağcıyı dövmek değil, testi kırılmadan önce tedbir almak!

SEKTÖR TEMSİLCİSİ 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2019, 14:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
...
... - 2 yıl Önce

Lisans tamamlama işi lüzumsuz birseydir. Bu yanlışı acilen durdurun.

misafir06
misafir06 @... - 2 yıl Önce

Başlıkla alakasız lisans tamamlama ne alaka. Ayrıca nerene batıyor arkadaşım kusura bakma da. Çekirdekten yetişme bir ziraatçinin eğitimini tamamlaması. Allah ıslah etsin sizin gibileri.

Bu ziraat mühendisleri ile her gün tarım şurası yapsan ne olacak
Bu ziraat mühendisleri ile her gün tarım şurası yapsan ne olacak - 2 yıl Önce

Ziraat mühendisi dediğin bu kadar mı bilgisiz olur. Kurumlarda unvanı farklı olanla ugrasmak, hava atmak dışında ne işleri var. Mühendis dediğin açıköğretim puanı ile atanirsa sonuç bu.

Zootekni
Zootekni @Bu ziraat mühendisleri ile her gün tarım şurası y - 2 yıl Önce

Zoruna giden kim belli, nerene battiysa sesin çıktığı kadar bagiriyorsun. Ben 4 sene okudum, kpss yle geldim yiyosa sende cepten 4 sene oku kpss yi kazan tamam diyelim. Hariçten gazel okuyorsun.

Haklısın
Haklısın @Bu ziraat mühendisleri ile her gün tarım şurası y - 2 yıl Önce

Ziraatçi ler kendi ayağına sıkan bir meslek grubu dışarda arkadaşlar işsiz, içerde lisans tamamlayanlar kadroyu kapıyor. Biraz aktif olunda yedirmeyin hakkınızı

cevap
cevap @Bu ziraat mühendisleri ile her gün tarım şurası y - 2 yıl Önce

Oku gardaşlık. Sen de oku da dilin uzamasın.

Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

Eger bazi seyler dikte ettirilecekse baska. Tarim da sistem sıkıntısi degil liyakatsiz yonetici sıkıntısı var

Ciftci
Ciftci - 2 yıl Önce

Milli birlik kooperatifi Türk tarımının kurtuluşudur. Öyle bir yaziyorsunuzki bilmeyende tarım ve çiftçi çok iyi durumda zannedecek,zaten en kötü durumdayız daha kötüsü olamaz,bu proje tarım için kurtuluş olacaktır.

Sen anladın
Sen anladın @Ciftci - 2 yıl Önce

Öncelik le Allah seni ıslah etsin. 17 yaşında memur olduğunu niye soylemiyorsun? Millet in çocuğu 4 sene okuyor sen niye 2 sene, devam mecburiyeti yok mu bu okulun? Şayet devam ediyorsan amirin nasil izin veriyor? Bunlari bi anlat sen önce git işine gücüne bak.

Ali
Ali - 2 yıl Önce

İthalat lobisinin ayak oyunları tam bir tiyatro

Bekir Aydın
Bekir Aydın - 2 yıl Önce

Yazıyı çok mantıklı buldum. Bence de Tarımda Milli Birlik projesi için sahnelenmiş bir tiyatro izliyoruz. Şurada emek verenler boş yere gayret içerisinde mücadele ediyor.

Ali yilmaz
Ali yilmaz - 2 yıl Önce

Tarimda milli birlik projesini heyecanla bekliyoruz..

Nur Bayındır
Nur Bayındır - 2 yıl Önce

Tespitlere yüzde yüz katılıyorum.


banner151

banner251