Tarım sigortası ve tarım Bağ-Kur’u arasındaki fark nedir?

Emeklilik şartları ve şu andaki tarım sigortası ve tarım Bağ-Kur emekli maaşları ortalama nedir?

banner255
Tarım sigortası ve tarım Bağ-Kur’u arasındaki fark nedir?
banner200

Sözcü gazetesinin sosyal güvenlik yazarı Sezgin Özcan, tarım sigortası ve tarım Bağ-Kur'u arasındaki farkı şu şekilde anlattı.

"2925 sayılı Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamında öteden beri sigortalılığı devam edenler, bu kanunda belirtilen emeklilik şartlarına; 5510 Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun ek 5. Maddesi kapsamında tarım sigortalısı olanlar, 4/a (SSK) sigortalıları için belirlenen emeklilik şartlarına; tarım Bağ-Kur sigortalıları ise 4/b (Bağ-Kur) sigortalıları için belirlenen emeklilik şartlarına tabi olurlar. Emeklilik şartları da sigorta başlangıç tarihlerine göre değişir. Emekli aylıkları ise üzerinden prim ödedikleri prime esas kazanç tutarları, prim ödeme gün sayısı ve primlerin ödendiği tarih aralıklarına göre değişkenlik gösterir"


YORUM EKLE
YORUMLAR
Anlatim eksikliği
Anlatim eksikliği - 5 yıl Önce

Nedemek istediniz hicbisey alamadık

- 5 yıl Önce

Lütfen Türkçe konusurmusunuz....

Tarım bagkuru
Tarım bagkuru - 2 yıl Önce

S.a 3yillik tarim bagkuru son 7 yil ise Tarım sigortaliyim yüzde 5 indirimden yararlanamadigim için tekrar tarım bagkuruna geçmek istiyorum emeklilikte bagkurlularin sigortaya göre pirim sayısı ve yaş daha mı yüksektir avantajı ve dezavantajı nedir bilgi verirmisiniz

banner151

banner251