Tarım sigortası çiftçinin ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlendi

Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi (TARSİM), tarım ürünlerinin hasar prim ödemelerinde çiftçinin ihtiyaçlarına göre değişikliğe gitti. Buna göre, dolu ve don riski tarife fiyatları bazı ürünlerde artırıldı bazı ürünlerde ise düşürüldü. Diğer yandan bitkisel ürün sigortası teminat kapsamına alınacak yeni ürünlerde belli oldu.

Tarım sigortası çiftçinin ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlendi
banner200

Türkiye Gazetesi'nden Sefa Bilgitekin'in haberine göre, Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi (TARSİM), tarım ürünlerinin hasar prim ödemelerinde çiftçinin ihtiyaçlarına göre değişikliğe gitti.

Sigorta teminat kapsamına yeni ürünler eklenirken, bitkisel ürün sigortasında tazminat ödemesinde yüzde 80 kuralı da yapılan son değişiklikle kaldırıldı.

Buna göre dolu riski tarife fiyatı yüzde 10 artan ürünler; Antep fıstığı, haşhaş, ceviz, soğan, kestane, ayçiçeği, ayva ve ıspanak, yüzde 5 artanlar ise; elma, armut, erik, üzüm, kayısı, mısır oldu.

Çeltik, çay, kuru fasulye, aspir ve karnabaharın dolu riski tarife fiyatı yüzde 15, zeytin, yonca, şeker pancarı, tütün, incir ve patlıcanın ise yüzde 10 düşürüldü.

Yine, hasar prim dengesine göre bazı ürünlerin don riski tarife fiyatı arttırılırken bazılarının fiyatı düşürüldü.

Buna göre, elma, kivi, portakalın don tarife fiyatı yüzde 10, üzümün ise yüzde 5 arttı. Nar, incir, kestane ve zeytinin don tarife fiyatı yüzde 15, Antep fıstığı ve vişnenin yüzde 10, ayvanın ise yüzde 5 azaltıldı.

Bitkisel ürün sigortası teminat kapsamına alınacak yeni ürünler de belli oldu. Sertifikalı tohumluk domates, biber, patlıcan, hıyar, kavun, karpuz, kabak, sumak, rezene, kenevir ve keten ile gojiberi, şekerotu, oğul otu, adaçayı, arpa, buğday, çavdar, yulaf ve tritikale teminat kapsamına alınacak bitkisel ürünler arasına yer aldı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE

banner251