Tarım sektöründe yatırım yapacak gençlere acilen destek verilmeli

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, Türk tarımındaki yapısal sorunlarının, her geçen gün giderek daha da büyüdüğünü, önlem alınmadığı takdirde önü alınamaz sorunlarla karşı karşıya kalınacağını belirtti.

Tarım sektöründe yatırım yapacak gençlere acilen destek verilmeli
banner200

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, son 10 yılda 39 milyon 11 bin hektar olan toplam ülke tarım alanının, 2020 yılında 37 milyon 753 bin hektara, 16 milyon 333 bin hektar ekilen alanın 15 milyon 615 bin hektara, son 20 yılda kırsal nüfusun yüzde 35’den yüzde 23’e, yine son 10 yılda tarım sigortalı çiftçi sayısının 1 milyon 121’den, 547 bine düştüğünü belirterek, acilen tarım sektöründe iş kurmak isteyen gençlere, üretime teşvik edici, faizsiz yatırım desteği gibi cazip desteklerin verilmesi talep etti. 

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Türk tarımındaki yapısal sorunlarının, her geçen gün giderek daha da büyüdüğünü, önlem alınmadığı takdirde önü alınamaz sorunlarla karşı karşıya kalınacağını söyledi. İstatistiki verilerle tarım sektöründeki vahameti ortaya koyan Gündüzalp, “Bir sebeple yerleşimlerin içinden veya yakınından geçen karayollarının, yine yerleşim yerlerine kurulan sanayinin, madencilik faaliyetlerinin, ülkemizdeki tarım topraklarının gerilemesine yol açtı. 2010 yılında 39 milyon 11 bin hektar olan toplam ülke tarım alanı, %3,5 küçülerek 37 milyon 753 bin hektara, 16 milyon 333 bin hektar ekilen alanın %4 küçülerek 15 milyon 615 bin hektara geriledi. ” dedi. 

Ekonomik Kalkınma İş Birliği Örgütü (OECD) verilerine göre son 20 yılda kırsal nüfusun yüzde 35’den yüzde 23’e, tarımsal istihdamın ise aynı dönemde TÜİK istatistiklerine göre yarı yarıya azalarak yüzde 36’dan yüzde 18’e gerilediğini aktaran Gündüzalp, “SGK verilerine göre 2011 yılında tarım sigortalı çiftçi sayısı 1 milyon 121 bin 777’den, 2020 yılı sonunda 547 bine düştü. ÇKS’ye kayıtlı üretici sayısı 2017’de 2 milyon 100 bin idi ancak, 2017’den sonraki veriler resmi olarak açıklanmadı. Ancak üretici sayısının 2 milyonun altına gerilediğinden eminiz” şeklinde konuştu. 

Her yıl artan ülke nüfusu, buna bağlı olarak artan gıda talebi ve azalan tarım arazilerinin ileriye dönük büyük risk oluşturduğunu ifade eden Gündüzalp, şu şekilde konuştu, “Bu riski en aza indirmek için tarımsal üretim potansiyelimizi artırarak, tarım ve gıda sektöründeki sürdürülebilirliği sağlamamız gerek. Bunu sağlamak içinse yeni tarım politikalarına ihtiyacımız var. Bunların başında, özellikle genç nüfusu kırsal alanlarda, tarımsal üretime daha fazla teşvik etmekten geçiyor.  Köyden kente göçü önlemek için gençlerimize özendirici destekler verilmeli. Faizsiz yatırım destekleri sağlanmalı, kırsal kalkınma yatırımlarına ağırlık verilmeli. Atılacak olan her yeni adım, üretimin sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz ediyor.” 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2021, 00:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bekir Demirtaş
Bekir Demirtaş - 1 ay Önce

Burdur Borsa Başkanını açıklamalarından dolayı tebrik ediyorum ancak bırakın gençleri tarıma döndürmeyi, hali hazırdaki çiftçiler malum girdi fiyatlarından dolayı toprağı tarımı terk ediyor. mevcut hükümetin girdi maliyetlerine çözüm bulmadığı takdirde, enerjide, hammadde de dışa bağımlı olan Türkiye, tarım ürünlerinde de tamamen dışa bağımlı olacaktır. Dışa bağımlı demek, çiftçiyi acından öldürmek, tüketiciyi de fahiş fiyattan gıda sattırmak demektir.
Bu tür başkanların daha da çoğalması, üreticinin sesine daha çok kulak vermesi ve duyurması temennisiyle Allah yar ve yardımcımız olsun. Bunların hesabı elbet sandıkta sorulacaktır....

Üretici
Üretici @Bekir Demirtaş - 1 ay Önce

Ağzı olan bilsede bilmesede konuşuyor ilk önce gencine bilecek ortamın gelirin elde edile bilmesi lazım öyle hibeydi destektir folimlerle olmaz maliyet arti işcilikneyse hakkıyla verilmeli üretici birilerine boğdurulmamalı gerci boğulmasını istemeyene yokya...

Ali dag
Ali dag - 1 ay Önce

Önce yapılan tarım ve hayvancılıkta para kazanabilir bir duruma getirilmeli sektör birde amir memuru bu işi hobi gibi yapmasın bizim gibilerde para kazanabilir çünkü bizim başka bir gelirimiz maaşımiz yokkkkk .

Halk
Halk - 1 ay Önce

Tarım para kazandırsa gencide gelir yaşlısı da hibe ile destekle olmaz bu iş hibe var diye elindeki parayı da bu işe yatırıanlar bile batıyor ....Gider ve gelir dengesinde hep karı kazancı korunun aracılar ve son satıcılar ... Gerçek üretici emeğinin karşılığını alabilmeli.

banner151

banner251