Tarım Kredi’den kredi tahsilatında şaşırtan açıklama! 

Çiftçi borç kıskacında kredi borçlarını ödeyemezken, Tarım Kredi Kooperatiflerinin kredi borçlarının tahsilat oranıyla ilgili yaptığı açıklama şaşkınlıkla karşılandı.

Tarım Kredi’den kredi tahsilatında şaşırtan açıklama! 
banner282

Çiftçi kredi borçlarının ödenmesinde zor günler geçirirken, Tarım Kredi’ye göre çiftçinin böyle bir sorunu bulunmuyor! Tarım Kredi yaptığı açıklamada, kredi borç ödemesinde 2021 yıl sonu itibarıyla yaklaşık yüzde 98 tahsilat oranlarına ulaşmanın beklenildiği kaydedildi. 

PEKİ GERÇEKTEN ÇİFTÇİ BORCUNU ÖDEYEBİLİYOR MU? 

Peki gerçekten öyle mi? Tarım Kredi ortakları, kullandıkları kredilerin tahsilat oranı yüzde 98 seviyesinde ise o zaman Türkiye’de çiftçinin kredi borcunu ödeme konusunda hiçbir sorunu yok demektir. Yani çiftçi kullandığı kredinin borcunu çok rahat ödeyebiliyorsa kazanıyor demektir. 

CUMHURBAŞKANI VE KAMUOYU YANILTILIYOR!

Ancak Tarım Kredi Kooperatiflerinin yaptığı bu açıklamaya çiftçinin geneli gerçeklerle örtüşmediği için katılmayacaktır. Yapılan bu açıklama ile kamuoyu ve çiftçi bir tarafa özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan yanıltılmaktadır. Çünkü bu açıklama ile çiftçinin yaşadığı temel sorun, halının altına süpürülerek üstü örtülüyor. 

DOLDUR BOŞALT YAPARAK TAHSİLAT ORANI YÜKSEK GÖSTERİLİYOR

Şöyle ki; Tarım Kredi Kooperatifleri uzun yıllardan beri üye ortakların kredilerinin tahsil edilmesinde, %60’a %40 oranı şeklinde bir tahsilat politikası uyguluyor. Uygulama şöyle işliyor; Ortağın 100.000 TL borcu var. Bu borcun 60.000. TL’si tahsil ediliyor. Geri kalan 40.000 TL’si ise 124-Yenilenen Krediler Hesabı şeklinde ki yeni bir hesaba borç olarak alınıp 40.000 TL’si tahsil edilmeden vadesi uzatılıyor. Böyle yapılınca ortağın bütün borcu ödenmiş sayılıp tekrar kredilendirme işlemi gerçekleştirilebiliyor.

Sonrasında da ortağın kredi limiti arttırılarak yükselen yeni kredisini alması sağlanıyor. Bu işlemler her yıl tekrarlanıyor. Böyle olunca bu durum ortağın ekonomik gücünün ötesinde borçlanmasına sebep olurken, kredi borçlarının tahsil edildiği gün tekrar aynı gün kredilendirme işlemi yapıldığı için de kağıt üzerinde tahsilat ve yeniden kredilendirme işlemleri gerçekleştirilerek, tahsilat oranları yüksek gösteriliyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2021, 19:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vay istediğinizi söyleyin sonunuz çok kötü
Vay istediğinizi söyleyin sonunuz çok kötü - 2 ay Önce

Yaptıklarınız yanınıza kâr kalmaz hepsinin hesabı sorulacak inşAllah. FETÖNÜN İMANLARI İLE FOTOĞRAFLARI OLAN BİR GENEL MÜDÜR DEN NE BEKLİYORSUNUZ BENİM KİM OLDUĞUMU ÇOK İYİ BİLİYORLAR DÖNÜŞÜM MUHTEŞEM OLACAK İNŞALLAH AZ KALDI.

YA HAKK
YA HAKK @Vay istediğinizi söyleyin sonunuz çok kötü - 2 ay Önce

Fetöyle resim çektirenlerle nereya kadar. Ak partiye oy ancak böyle kaybettirilir. Ataması hukuksuz: Ticareti Ahlaksız kendisi samimiyetsiz:

HİÇ BİR ÇİFTÇİ ÖDEME YAPMAZSA
HİÇ BİR ÇİFTÇİ ÖDEME YAPMAZSA - 2 ay Önce

HERŞEY YOLUNA GİRER. BUNDAN SONRASINI TARIM KREDİ VE ÇALIŞANLARI DÜŞÜNÜR. AMA BUNUN İÇİN İSTİNASIZ HİÇ BİR ÇİFTÇİNİN BORÇ ÖDEMESİ YAPMAMASI GEREKİYOR. PARASI OLANINDA ÖDEME YAPMAMASI GEREKİYOR. TARIM KREDİ YENİ EKONOMİ MODELİ.. BU ŞEKİLDE İŞLESİN. HİÇ KİMSE BORCUNU ÖDEMEZSE KİMSE İCRAYA GİTMEZ. BÜTÜN ORTAKLARINI İCRAYA VERECEK DEĞİLLER. KENDİLERİ YAPILANDIRMANIN YOLLARINI ARAMAYA BAŞLARLAR. YAYIN PAYLAŞIN KİMSE BORÇ ÖDEMESİ YAPMASIN

elif atmaca
elif atmaca - 2 ay Önce

herşeyden haberi var korku politikası tekadam siyaseti buraya kadar

taygaz
taygaz - 2 ay Önce

değerli akpliler sayenizde uçuyoruz gaz olduk gaz

Performans primi
Performans primi - 2 ay Önce

Merkez Birliği personeli 3, kooperatiflerde ise 8 maaşa kadar prim alacaklar. Çiftçi ölse kime ne.

Oozn
Oozn - 2 ay Önce

Bildiğin tefeci tarım kredi. Çiftçi desteği filan yalan dolan. Yok tayyip efendinin haberi yokmuşta filanda geçin onları

alim aycan
alim aycan @Oozn - 2 ay Önce

sayın cumhurbaşkanım sizde zerre kadar ekonomi bilgisi olsaydı dolar 7 den 14 e gelmezdi bu dolar düşmezse türkiye altında kalır tabi gariban olan kesim saygılarımla çok oy kaybettiniz bu inadınızla kararsız oylar gitti

Aynen öyle
Aynen öyle - 2 ay Önce

Haberdeki gibi aynen doğrudur.
Yanlız eksik kalmış
Birde para kredisi kullandırıp iyicene içeri alıyorlar köylüyü
Ayrıca yapılan entirikalardan denetmenlerine de müfettişlerin de haberi var ama ne yapsın emir demiri kesiyor ses çıkaramıyorlar

Takla
Takla - 2 ay Önce

1-Pesin satislar nakit gibi kullanilip iortagin borcu kesilerek , sonra pesin satislar senetle ortaga borclandirilir..
2- Depodaki gubreyi gidip bayiye ucuz satip aldigi para ile borcunu kapatir. Sonra o gubrenin senedi yapilir. ucuza sattigi gubreyi pahaliya satmis olur
3-Adamin ornegin 50 bin borcu var. Borcu olmayan 3 ortak ustune 10 bin Tl nakit kredi cikar. kalan borc ertelenir.. sonra tekrar nakit ve pesin satisla diger 3 kisinin cektigu kredi de kapatilir..Gece mesai bitimi mudurler bu islemleri yapip sabah geri para cikma islemleri yapar.. Kontrolorler bu isleri sıkı takip ederdi. İzin vermezdi..
Velhasil tahsilat tutar personel tesvik maasi alır.. Sistem bu sekilde.. Farklı aksiyonlarda var. En ilginci. Adamin 100 bin borcu var. 60 binlik hayali Arpa satiyor.. bircu erteliyor. Sonra 60 binlik arpayi ciftciye senet yapiyor. Bunu da herkes biliyor..


banner151