Tarım Kredi’de pahalı gübre itirafı: Genel Müdürün bahanesi şaşkınlıkla karşılandı!

Tarım Kredi Kooperatiflerinde kişiye özel yönetmelik değişikliği ile hukuksuz bir şekilde görevini sürdüren Fahrettin Poyraz'dan pahalı gübre itirafı geldi. Ancak Poyraz'ın pahalı gübreye karşı öne sürdüğü bahane ise sektörde ve Tarım Kredi Kooperatiflerinde şaşkınlıkla karşılandı.

Tarım Kredi’de pahalı gübre itirafı: Genel Müdürün bahanesi şaşkınlıkla karşılandı!
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, bugün katıldığı bir televizyon programında pahalı gübre itirafında bulundu. Tarım Kredi Kooperatiflerinde gübrenin pahalı satıldığına yönelik bir çiftçiden gelen soruya cevap veren Poyraz, pahalı gübreye gerekçe olarak yüksek gübre stokunu gösterdi. Diğer şirketler gibi Gübretaş ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiye talep ettiğinde gübreyi yok deme şansının bulunmadığını, bundan dolayı yüksek gübre stoku tutulduğunu dile getiren Poyraz, bunun da fiyatlara yansıdığını ileri sürdü. 

PAHALI GÜBRE BAHANESİ ŞAŞKINLIKLA KARŞILANDI 

Ancak Poyraz’ın pahalı gübreye karşı stok bahanesi sektör ve Tarım Kredi Kooperatiflerinde şaşkınlıkla karşılandı.

GENEL MÜDÜRÜN BAHANESİ AÇIĞA DÜŞTÜ!

Poyraz, pahalı gübreye karşı yüksek stoklamayı bahane gösterse de kooperatifler ve özel sektörde gübre satış işlemi şöyle işliyor: Öncelikle kooperatifler gübre taleplerini cins ve miktarlarına göre sevk edilecek ayları da belirtecek şekilde Bölge müdürlüğüne ve oradan da Merkez Birliği ve Gübretaş’a bildirilir. İlkbahar döneminde satılacak gübre talepleri sonbaharda, sonbahar döneminde satışı yapışacak gübre talepleri ise ilkbahar döneminde bildirilir. 

ÇİFTÇİNİN HANGİ DÖNEM NE KADAR GÜBRE KULLANACAĞI TAHMİN EDİLEBİLİYOR

Kooperatifler sezon içerisinde taleplere ek olarak yüzde 10 gibi ilave veya iptal yapabilir. Bu planlamaya göre Gübretaş şirketi ithalat, üretim, sevk gibi programları planlı bir şekilde yapabilir. Zaten satışlar önceki yıllara göre çok değişmediği için toplamda hangi cinsten ne kadar gübre satılacağı yaklaşık olarak bellidir. 

KOOPERATİFLER VE ÖZEL FİRMALAR HEPSİ AYNI YÖNTEMLE ÇALIŞIYOR 

Tüm bu planlamalar yapıldıktan sonra ürün kullanım dönemine yakın kooperatif sevkiyatları yapılır. Özel firmalar ve bayiler de aynı yöntemle çalışır. O nedenle stoklama gibi bir bahane doğru değildir. Eğer sevkiyatı yani lojistik işlemlerini doğru planlarsanız böyle bir stoklamaya gerek kalmaz. Demek ki doğru planlama yapılamadığından ve yönetsel beceriksizlikten dolayı fazla stok bulundurarak hata yapıldığı da itiraf edilmiş oldu. Çiftçinin ürün aldığı dönemler bellidir. Bu dönemde tüm satıcılarda gübre bulunmaktadır"

PAHALI GÜBRENİN TEMELİNDE BAYİLİK SÖZLEŞMESİ YATIYOR

Tarım Kredi Kooperatiflerinde gübrenin özel firmalara göre pahalı olmasının temelinde Gübretaş ile tek taraflı ve rekabet şartları sağlanmadan imzalanan Bayilik Sözleşmesi yatıyor. Bayilik Sözleşmesi ile gübre piyasasının yaklaşık üçte biri doğrudan Gübretaş'a teslim edilirken, çiftçi de buradaki bütün maliyetlere katlanmak zorunda kalıyor. Poyraz'ın pahalı gübreye stok bahanesinde bulunurken, asıl soruna değinmemesi ise dikkat çekiyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2022, 16:37
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Masalcı
Masalcı - 2 yıl Önce

2 senede Tkk üzerinden onca ülke gezdiniz, keşke birşeylerde öğrenebilseydiniz. Görevli memur tercümanlara toplantı raporu yazdırıp, çarşı pazar gezmenin sonrası cehalet işte. Gübretaş'ın bankalara kısa orta ve uzun vadeli borcu ne kadardır? Çiftçi fiyatlardan şikayet ederken, fabrikada yüzlerce trilyon zarar ediyor. Bakmayın siz son çeyrekte kar gösterdiklerine, koltuğu korumak çabası sadece. Yönetim sektörden habersiz bir sürü kişi, hele birde İran'daki Razi'yede yazılırsa adınız, 4 milletvekili maaşını ayda kazanırsınız. Akraba yönetim kurulu atamakta yeni huyumuz. Milletin malı nasılsa. İdare iş bilmez ve yetersizliğini yönetime masal anlatarak gizler, yönetici de kamuoyunu uyutacağını sanır bu masallarla.

masalcı
masalcı @Masalcı - 2 yıl Önce

Hadi siz safsınız inandırıldınız. Kooperatifçide, çiftçidemi sizin kadar safki bu tür laflara inanması isteniyor? Kur zararlarını, yüksek kredi borçlarını, hammadde ve navlundaki beceriksizlikleri, tavan yapan yönetim giderlerini söyleyemeyince bu laflar söyleniyor tabi. Her iki genel müdürde sakallı maşAllah. Masal anlatacak çağdalar.

Hasan Hüseyin kayalar
Hasan Hüseyin kayalar - 2 yıl Önce

Hayırlı uğurlu olsun beyler yiyin vurun vurgunu sonrada yanlış yaptığınız her şeyi bu milletin menfaatleri doğrultusunda yaptığınızı bu millete tutturun

Sinan6806@hotmail.com
Sinan6806@hotmail.com - 2 yıl Önce

Tarım kıredi yetkililerine genel müdürlükler dahil araştırılsın soruşturulsun makamlara gelene kadar hiç bieşeyleri olmazken miletin sırtından köşeyi dönüyorlar bir koparatif müdürleri bile köşelik oluyorlar alt kademeden üs kademeye kadar koparatife varıyorsun borçum ney diye sözgelim 27 milyar eline tek bir fiş tütüşdürüp gönderiliyorsun aydınlatma hiç yok faiz ney ana para nekadar nekadar ürün almışın alt gupresimi üst güpresimi mazotmu ilaçmı hayat sigortası ne kadar yılık faiz oranı ne kadar üyelik aydayı serbest nasıl olsa kafalarına göre söz gelim e ortagımız faiz oranımız yüzde 10 da hayat sigortası yaptırırsan yüzde 5 faizle çalışır bu yalanlarla yılardır mileti sömürdünüz kafandan bi hesaplıyon faiz oranı yüzde 25 30 ları buluyor niye böyle diyip soruncada sorma hakınyok olsa bile eh işde şu şölede gönder nasıl olsa köylü aptal aramaz sormaz öder gider elinede ödenek fişinide tutuşdurup göder dogrudan dogruya buyuk soygun yetkililere sesleniyorum gerekirse tarım bakanlıgı veya savcılıkları detaylı inçelemeler yapılsın milet aynı bankadakı gibi detaylı ne aldı ne faiz işledi aydat ney hayat sigortası ney tam detaylı fiş verilsin ofislerdeki yolsuzluklar cabası ofislerde denetlensin devletimiz çok şükür aciz deyil mühetişler gerekirse komisyon kurulsun arpa ve bugday alımlarında masus düşük yazılıpda yemlik deyip biskivi ve yem fimalarına rüşvet karşılıgında beşkeş çekilmesin devletimiz kazansın şahıslar kazanmasın aradaki büyük rokelte paraları Allah aşkına tüyü bitmemişlerin hakı var yazıklar olsun sayın cumhur başkanım devlet olara butür yolsuzlukların haksızlıkların üstünede siz gidersiniz ancak tarım bakanımızdan ricam gerekirse taşım altına ellini deyil gövdesini koysun devletin malı deniz yemeyen donuz olmasın her mevki ve makandakiler hepsi akpli olmuş görünüpde devleti ve bu çok saygın miletimizi ezmesin devletin bu iki deyil ben çiftçi olarak bunları örnek verdim yazsan birçok kurum ve kuruluş aynı sistem hele hele türkiyedeki bu gida terörü nereye gidiyor buna kim dur diyecek yine bu milete yazık marketleri inçelemeye geliyorlar ufak bir ceza rüşvet gibi bide bakmışın sabah 5 kğ zeytinyag olmuş 27 den 45 tl pirinç 22 tlden 47 tl bukadarmı fark olur temizlik ürünleri yani herşey aynen keza bu fiyat artışı kimden kaynaklanıyorsa gerekirse malına el koy yüksek cezai işlem uygula işletmenin kabanmasına kadar gitsinki kimse haksız para kazanmasın vatandaşı sömürmesin bana göre düşüncelerim konturollere giden meymurlar rüşvetmi alıyor bi geliyorlar birdaki sefere selamun aleykum bile demiyorlar polis jandarma nasıl muanesiz aracı bağlıyorsa aynı uygulama bu işletmelerdede olsun gidi ve cıktılar güzel denetlensin yine kazansınlar amma buyuk haksıs vurgun kazançlar elde etmesinlér il valilerini ilçe kaymakanlarını görevve davet ediyorum bulundugu yerlerin amir leri sayın vali ve kaymakamlarımızdır saygılarım la yetkilerden büyük riçam bu duzensizliklere dur diyin devletimiz ve miletimiz kazansın

sadik celik
sadik celik - 2 yıl Önce

alaah dan korkun sizin maasinizi bu çiftçi ödüyor ne hizmet yapmıyorsunuz

Murat dağlı
Murat dağlı - 2 yıl Önce

Kardeşim Türkiye cumhuriyetinde iki çeşit tefecilik var resmi ve gayri resmi arkadaşlar bunlar resmi olanı bankalar gibi kayıt olurken bankadan ne farkları varki aynı yol insanları göbekten bağlamışlar ipotek ile birde yalan bilgi bana söyledikleri nakit kredi miktarı 5 yıldır aynı teyyare bir türlü veremediler gübre ve tohum tam bir fiyasko bu yıl ayrılmaya karar verdim FİYASKOOO

Haydar gün
Haydar gün - 2 yıl Önce

Bakan bey meeee meeee meeee

Cenan acar
Cenan acar - 2 yıl Önce

Peyganber evendimizin dosegi tahtadan idi kerpic evde yasiyordu hangimiz uyuyoruz adaletli yasamak mesakatli atesten bir yoldur cenneti istiyorsak Allahin adeletinden cikmamamiz gerekiyor cehhennemi istiyorsak hak helal bilmiyenindir teşekkürler

Osman Çakır
Osman Çakır - 2 yıl Önce

Genel Müdür Hacı Ali Yıldırım değil mi?


banner151