Tarım Kredi Yem'de büyük vurgun! Müfettişler raporu Merkez Birliğine sundu!

Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan ve eski milletvekillerinden Hasan Fehmi Kinay’ın Genel Müdürlük yaptığı Tarım Kredi Yem, büyük bir yolsuzluk iddiasıyla çalkalanıyor.

Tarım Kredi Yem'de büyük vurgun! Müfettişler raporu Merkez Birliğine sundu!
banner200

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan ve eski milletvekillerinden Hasan Fehmi Kinay’ın Genel Müdürlük yaptığı Tarım Kredi Yem, büyük bir yolsuzluk iddiasıyla çalkalanıyor. Müfettişlerin yaptığı incelemelerde İzmir Bölge Birliğine bağlı Sarayköy Tarım Kredi Kooperatifi ile Denizli Yem Fabrikası arasında toplam 20 milyon liralık bir vurgun tespit edilirken, yaşanan skandal sır gibi saklanıyor. Denizli Yem Fabrika Müdürü Cem Karataş’ın sessiz sedasız görevden alındığı belirtilirken, Sarayköy Tarım Kredi Kooperatifi Müdiresi Gülşen Kocabaş’ın de geçici bir süreliğine açığa alındığı kaydediliyor. 

YETİŞTİRİCİNİN YEM FİYATLARDAN MUZDARİP OLDUĞU BİR DÖNEMDE YEMDE BÜYÜK VURGUN

Yetiştirici ve üreticiler yem fiyatlarından dolayı ciddi bir mağduriyet yaşadığı bir dönemde, Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan Tarım Kredi Yem, büyük bir yolsuzluk iddiasıyla çalkalanıyor. Tarım Kredi Yem Denizli Şubesinde, bir ihbar üzerine yaklaşık iki aydır müfettişler tarafından yapılan incelemelerde başta zimmete para geçirme olmak üzere usulsüz nakliye faturaları, usulsüz bir şekilde hesaplar arası virman yapılması, stok hammaddelerinin isimlerinin ve fiyatlarının değiştirilmesi ve stok açıkları gibi birçok cürüm tespit edildi. Müfettişlerin tespitlerine göre, vurgunun faturası 20 milyon lirayı bulurken, bunun 6 milyon lirasının fabrika ayağında geri kalanının da kooperatif ayağında yaşandığı yönünde ciddi tespitlerde bulundu. 

MÜFETTİŞLER RAPORU MERKEZ BİRLİĞİNE SUNDU 

Müfettişler, Tarım Kredi Yem Denizli Şubesi ile Sarayköy Tarım Kredi Kooperatifi ayağında işlenen yolsuzlukla ilgili olarak kapsamlı bir rapor hazırladığı ve bu raporu Merkez Birliğine teslim ettiği kaydediliyor. Merkez Birliğinin sunulan raporla ilgili nasıl bir karar vereceği ise merak ediliyor.

ARPAYI BUĞDAY İLE DEĞİŞTİRMİŞLER 

Müfettişlerin tespitine göre, Denizli Yem Fabrikası Sarayköy Tarım Kredi Kooperatiflerinden arpa alıyor. Ancak arpa faturaları yemlik buğday diye değiştiriliyor. Yani fabrikaya birim fiyatı düşük olarak giren ürün fabrikadan birim fiyatı yüksek ürün olarak çıkıyor. Diğer yandan kayıtlarda görünmesine rağmen 2 bin ton arpanın ise stoklarda bulunmadığı tespit ediliyor.

YEMİN KALİTESİNİ TARTIŞMALI HALE GETİRİYOR!

Müfettişlerin söz konusu bu tespiti, Tarım Kredi Yem’in ürettiği yemi kullanan yetiştirici ve üreticileri de yakından ilgilendiriyor. Çünkü bu durum rasyon açısından büyük bir yolsuzluğu gündeme getirirken, yemin kalitesini de tartışmalı hale getiriyor. 

İZMİR BÖLGE BİRLİĞİNİN YAŞANAN YOLSUZLUKTAN HABERİNİN OLMAMASI DİKKAT ÇEKİYOR!

Hammadde faturaları üzerindeki usulsüzlüklerin fabrika ile kooperatif arasında karşılıklı yaşandığı tespit edilirken, vurgunun büyük bir bölümünün kooperatif ayağına kesilmesi de dikkat çekti. Ancak Sarayköy Tarım Kredi Kooperatifinin Denizli Yem Fabrikasına aldığı ürünleri İzmir Bölge Birliğinin talimatıyla almasına rağmen, fabrika ile kooperatif arasında uzun bir süredir yaşanan yolsuzluğun İzmir Bölge Birliği tarafından bilinmemesi dikkat çekiyor. 

YOLSUZLUK 2013’DEN BUYANA YAŞANIYOR ANCAK SON İKİ YILDA TAVAN YAPTI!

Müfettişlerin tespitlerine göre, Denizli Yem Fabrikası ile Sarayköy Tarım Kredi Kooperatifi arasındaki usulsüz işlemlerin 2013 yılından buyana yaşandığı ancak özellikle son 2 yılda tavan yaptığına dikkat çekiliyor. Müfettişlerin fabrika ayağında tespit ettiği 6 milyon liralık vurgunun büyük bir bölümünün son iki yıla ait olduğuna dikkat çekildi. 

TARIM KREDİ YEM GENEL MÜDÜRÜ BİLGİ ÇIKMASINI İSTEMİYOR

Tarım Kredi Yem’in Genel Müdürü ve eski Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Denizli Yem Fabrikasında müfettişlerin tespiti ile ortaya çıkan yolsuzlukla ilgili hiçbir bilginin dışarıya sızmaması için personeller üzerinde baskı kurduğu kaydedilirken, kurumda iç denetim biriminin olmasına rağmen fabrikalarda denetimin yıllardır yaptırılmaması da dikkat çekiyor. 

GÖREVDEN ALINAN FABRİKA MÜDÜRÜ 6 MİLYON LİRAYI BEN VEREYİM SAVCILIĞA VERMEYİN!

Müfettişlerin incelemelerinden sonra sessiz sedasız görevden alındığı iddia edilen Denizli Yem Fabrika Müdürü Cem Karataş’ın suçu tamamen kendi üstüne aldığı ve iddialara göre Tarım Kredi Yem’in üst düzey yöneticilerine, müfettişler tarafından tespit edilen 6 milyon lirayı vererek, kendisinin savcılığa verilmemesi yönünde talepte bulunduğu belirtiliyor. Kapalı kapılar arkasında bu iddianın dolaşması Tarım Kredi Yem’de yaşanan skandalın boyutunu gözler önüne serdi. 

FABRİKA MÜDÜRÜNÜ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI BU GÖREVE GETİRDİ

Diğer yandan Denizli Yem Fabrika Müdürü Cem Karataş’ın bu göreve Tarım Kredi Yem Genel Müdür Yardımcısı Doğan Erdoğan tarafından getirildiği belirtilirken, Cem Karataş ile Doğan Erdoğan’ın uzun yıllardır arkadaş oldukları ifade ediliyor. 

GENEL MÜDÜR YARDIMCISI DOĞAN ERDOĞAN’IN SATTIĞI 1.5 MİLYON LİRALIK YEMİN PARASI TAHSİL EDİLEMEDİ!  

Tarım Kredi Yem Genel Müdür Yardımcısı Doğan Erdoğan’ın 2011-2014 yılları arasında Boğazlıyan Şube Müdürü iken yönetmeliklere aykırı bir şekilde 1.5 milyon liralık yem sattığı ve bu paranın hala tahsil edilemediği belirtilirken, söz konusu müfettiş incelemelerinde de Denizli Yem Fabrikasının laboratuvarlarını ailesine yakın firmalara kullandırdığı yönünde tespitlerde bulunulduğu ve bununla ilgili de ayrı bir rapor tutulduğu kaydediliyor.   

ORTADA BÜYÜK BİR ORGANİZASYON VAR ANCAK FABRİKA MÜDÜRÜNÜN TEK BAŞINA SUÇU KABULLENMESİ DİKKAT ÇEKTİ!  

Sonuç olarak Tarım Kredi Yem’in Denizli Şubesi ile Sarayköy Tarım Kredi Kooperatifleri arasında 2013 yılından buyana zimmete para geçirme başta olmak üzere fabrikaya giriş çıkışı yapılan ürünlerin faturalarının değiştirilmesi gibi geniş çaplı bir yolsuzluk tespit edilmesine rağmen sadece Fabrika Müdürünün suçu kabullenerek dosyanın kapatılmaya çalışılması dikkat çekiyor. 

TARIM KREDİ YEM’İN YÖNETİM KURULU KAMUOYUNDAN SAKLANIYOR!

Denizli Yem Fabrikasında bütün bunlar yaşanırken, Genel Müdürlüğünü eski milletvekili Hasan Fehmi Kınay’ın yaptığı Tarım Kredi Yem’in yönetim kurulu üyelerinin kimlerden oluştuğunun kamuoyundan saklanması da manidar bulundu. Kurumun web sayfasında Yönetim Kurulunun kimlerden oluştuğunun bilgisine ulaşılamazken, sadece ‘sayfa güncellenmektedir’ uyarısı veriyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 18:56
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Denizli Yem soruyor
Denizli Yem soruyor - 10 ay Önce

... teftiş döneminde doğan erdoğanın yakın arkadaşı muhammed çığ neden olayı kapatmak istedi. ... sadece cem değil doğan erdoğan muhasebenin başındaki ev arkadaşı olan aşkın atasever in haberi yokmuydu . ... teftiş kurulu diğer fabrikalara uğrayacakmı kütahya,balıkesir vs. ... aşkın atasver Balıkesir fabrikaya arkadaşı fatih beyi neden muhasebe şefi olarak gönderdi oradaki 1500 ton mısırın üzerini kapatsın diyemi . .... Doğan erdoğan ın boğazlıyan fabrikası müdürlüğü dönemindeki ithaf edikenler incelenecekmi. ... yine bu arkadaşların gnl müdürlükteki melas olayı ve yaptıkları ihaleler incelenecekmi . ... fabrika müdürlerinin atamasını hasan beyi yanlış yönlendirip yapan Doğan erdoğan,ömer musa,muhammet çığ, aşkın atasever değilmi. Bu muhteşem dörtlünün haberi olmadan fabrikalardan kuş uçmaz deniyor doğrumu. ... teftiş bu bahsedilenlerin üzerine gidecekmi. ... anlıyoruzki bu muhteşem dörtlü gnl müdür hasan beyi yanlış yönlendirip kandırmışlar doğrumu. ... şimdi bunların haberi yok ne güzel tek şuçlu denizlimi ?????

tarık
tarık @Denizli Yem soruyor - 10 ay Önce

müfettişler 2020 yılındaki ürün alımlarını ve alınan ürünlerin hangi firmalara satıldığını incelemeli sonraki dönemde de olsa araştırmalı

Soralım
Soralım @Denizli Yem soruyor - 10 ay Önce

Nakliyeler ile vole vuruldu. Ve bütün şubelerde nakliyeler ile en küçük ayrıntıları bulan reyhan bey burada nakliyelerden kaynaklı maliyet artışını bulamadı mı demek istiyorsunuz ??? Reyhan beyden de kaçtı ise büyükler gözden kaçırmış demektir!!! Hasan Fehmi ya istifa etmeli ya da cem in abilerini görevden almalı!!!

Utanın bile demiyorum
Utanın bile demiyorum @Denizli Yem soruyor - 10 ay Önce

İhbar gelmese ruhları duymayacak. İhbar gelincede nasıl kapatılır acaba? Miktar 20 trilyonu geçince ve çiftçiye yem diye kimbilir ne kakalanıncada mahkemeye ben verdim kolaycılığı. Vermeseydiniz beyfendi buda bizden olsun deseydiniz. Şimdi süt gibi ak oldunuz, durmayın yolunuza devam edin. Sayenizde parti kar gibi eriyor, umurunuzda bile değil.

idari ve mali işler
idari ve mali işler - 10 ay Önce

Bunca olay olmuş idari ve Mali İşler genel müdür yardımcısı ve idari işler şefi Ömer MUSA ve Dilşad ÇELEBİ ne yapmışlar. Bence ilk başta bunları ve insan kaynakları müdürünü görevden alınmalıdır.

Denizli Yem soruyor
Denizli Yem soruyor - 10 ay Önce

denizli muhasebe Memuru durmuş bey muhasebeden sorumlu gnl müdür yardımsınını be genel mdürlük muhasebe müdürü aşkın ataseveri arayıp bu hesaplarda sıkıntılar var burada bir şeyler oluyor diye defalarca arayıp anlattımı? Anlattı ise bu zatı muhteremler neden üzerini kapatmaya çalıştılar? Ayak üstü yine bir k gün önce sakaryaya ve bazı fabrikalara bu ekibin adamları müdür yapıldımı? Yapıldı ise iptal edilecekmi? Muhasebe ekibi ne iş yapar yakın arkadaş ve hemşehrilerini fabrikalara şef atadıp neyi hesap ederler? Elazığ müdürü emreye hangi fabrikaya gönderip kaç ton hammadde açığı kapatıldı? Ödül olarak şu anki saltanatımı verildi ? Ankarada alınan hayvan çifliğinde neler oluyor? Yani muhteşem dörtlü den bunları sormak için ne bekleniyor? Muhteşem dörtlü dün akşam fabrika müdürlerini neden huzursuz etti etti ise neler oluyor? Tek suçlu denizlimi? Hata denizlide mi fabrikalarda yapılan her işlemi anında gördüklerini söyleyen muhasebe sorumluları açıklama neden yapmıyor? Teftiş kurulu ivedi şekilde diğer yerlerde denetime başlayacakmı ?

YOK ARTIK
YOK ARTIK @Denizli Yem soruyor - 10 ay Önce

emre denilen adamçalıştıgı tümfabirkalarda yedigi ekmein parasını veren adam. bırak ekmegi yemeklik yağına salcasina kadar alıyor;

İç denetçiler ne yapmış.
İç denetçiler ne yapmış. - 10 ay Önce

Bu vurgun yapılırken iç denetçi diye gezen eski müfettişler ne yapmış. Onlarında sorumluluğuna gidilmeli görev ihmalden zararı odemeliler. Öyle emekliye sonrası 2 maaş alıp sefa surmemeliler. Hadi bakayım iç denetçiler hesap vakti ...

Kamil onder
Kamil onder @İç denetçiler ne yapmış. - 10 ay Önce

O derki Benim memurum işini bilir. Bende

Ahmet Çetinbaş
Ahmet Çetinbaş - 10 ay Önce

Bütün bunlar olurken İzmir Bölge Müdürü Mehmet Aksoy ne yapıyormuş. Bence soruşturma ona da gitmeli...

neredeydiz önceden
neredeydiz önceden @Ahmet Çetinbaş - 10 ay Önce

İki müdür gider ve dosya kapanır. 20 milyonun üstünede su içeriz. Tepedekiler neredeydiler bunca zaman? Alsınlar yüzbinlerce lira aylıkları ve kulaklar sağır gözler kör olsun.

Market
Market - 10 ay Önce

Market sayısını 500 yapamayacaklarını anlayınca Cumhurbaşkanımıza verdikleri sözü üstü örtülü tutmak için Türkiye genelinde 226 kooperatife iki stand yerleştirip 10 15 çeşit ürün koyup sözde market açmış olacaklar ve 2021 sonu 500 market hedefine ulaştık diye reklam yapacaklar. Bu projede bile Cumhurbaskanimızı kandıracaklar. Olan 226 kooperatife olacak çünkü tabelalarını kadar değiştirdiler asli işini yapamaz duruma gelcekler proje kapsamında değerlendirilen kooperatif müdürlerinden sert tepkiler gelmesine rağmen genel müdürünün talimatı diyip kooperatifçi arkadaşlara baskı yapılıyor.( Not : Zaten yillardir kooperatifler market ürünlerinin satışını yapıyorlardı)

Market
Market @Market - 10 ay Önce

Yeni şirket TK market Paz. Neden kuruldu ne için.. bilenler cevaplarsa aydınlanırız.

Ankara
Ankara @Market - 10 ay Önce

Ankaradada 3 kooperatifin tabelaları değiştirilmiş kooperatif markete dönüştürülmüş 2 3 standla maksak yaptık demek için yapılmış

Kurum Vicdanı
Kurum Vicdanı - 10 ay Önce

Bu olayı 4 ay önce ortaya çikartan herkese ve herseye rağmen iç denetim ve teftiştir neyse ki kimseyi dinlemeden aldırış etmeden üstüne gidilmiş ve sonuç ortaya çıkarılmıştır

Trakyali
Trakyali - 10 ay Önce

Siz birde Kooperatif marketlerdeki stok aciklarina bakin.Birileri mali goturuyor.TK Birlikte haberiniz ola..

Kafaya takmayın
Kafaya takmayın @Trakyali - 10 ay Önce

Katın gitsin kafanıza göre, köylü analiz mi yapıyor? Süt azalırsa hasta olmuş sanır hayvanı

Çok güzel olduuuu...
Çok güzel olduuuu... @Trakyali - 10 ay Önce

Nerede bir personel Tarım Krediyi dolandırsa. Ohhhhhh çok güzel olmuş. Diyesim geliyor. Tarım kredi çiftçileri az dolandırmadan.


banner151

banner251