Tarım Kredi sonunda itiraf etti! Brusella skandalında kaçamak açıklama!

Tarım Kredi’nin iştiraki olan Tareks Hayvancılıkta yaşanan brusella krizi haberlerimiz belgelendi. Tarım Kredi Kooperatifleri, işletmede brusella hastalığından dolayı hayvanların zorunlu kesime gittiğini kabul etti ancak skandalın boyutunun ortaya çıkmaması için hastalıktan dolayı zorunlu kesime giden hayvanların sayısını açıklamadı.

Tarım Kredi sonunda itiraf etti! Brusella skandalında kaçamak açıklama!
banner200

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, çiftçinin iştiraki olan Tareks Hayvancılık’ta yaşanan brusella krizine yönelik haberlerimize, ‘kişilik haklarının ihlal edildiği' gerekçesiyle erişim engeli kararı aldıran Tarım Kredi Kooperatifleri, hastalıktan dolayı geçtiğim ay 1000 hayvanın daha zorunlu kesime gittiğine dair yaptığımız ikinci habere açıklama yapmak zorunda kaldı.

Yapılan açıklamada çiftlikte bruselladan dolayı hayvanların zorunlu kesime gittiği kabul edilirken, skandalın boyutunun ortaya çıkmaması için hastalıklı hayvanların sayısı ile ilgili hiçbir bilgi verilmedi. Açıklamada yine haberlerimizde gündeme getirdiğimiz ve kamuoyuna sağlıklı bir açıklama yapılmasını istediğimiz brusella teşhisi konmadan önce Yozgat/Kırklareli arasında yaşanan hayvan transferleriyle ilgili de bilgi verilmeyerek sadece brusella teşhisi konulduktan sonraki süreçle ilgili bilgi verilmesi dikkat çekti. 

Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan Tareks Hayvancılık A.Ş'nin hastalıktan ari çiftliğinde Türkiye'de bugüne kadar görülmemiş bir sayıda (1600) anaç hayvan brusella hastalığından dolayı zorunlu kesime giderken, burada yaşanan yönetim zafiyetinin üstü ise örtülmeye çalışılıyor. 

SKANDAL HAYVAN CİNAYETİNİN ÜSTÜ BÖYLE ÖRTÜLMEYE ÇALIŞILDI!

Tarım Kredi’den yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Sürüde bruselloz taşıdığından şüphe edilen hayvanların tespiti üzerine ‘Bruselloz ile Mücadele Yönetmeliği’ gereğince Boğazlıyan Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğüne bilgi verilmiş ve ilgili müdürlük tarafından resmi incelemeler başlatılmıştır. Bu aşamada, hayvanlarda bruselloz tespiti, enfekte hayvanların kesimi ve sonrasında yapılacaklara ilişkin yetki ve sorumluluk ilgili yönetmelik gereğince Bakanlığa geçtiği için işletmenin tasarruf yetkisi sona ermiştir. Dolayısıyla bruselloz taşıdığından şüphe edilen hayvanların tespitinden sonra tüm yetki ve sorumluluk Bakanlığa geçtiği için yönetim zafiyetinden bahsedilmesi gerçeğe aykırı ve kötü niyetlidir” 

ANAÇ HAYVANLARIN 800 KM ORADAN ORAYA TRANSFERİYLE İLGİLİ HİÇ BİR BİLGİ VERİLMEDİ

Bilindiği üzere Tareks Hayvancılık A.Ş’nin Yozgat/Boğazlıyan’daki 800 anaç hayvan Şubat ayında 800 km mesafede olan Kırklareli/Bayramdere’deki çiftliğe taşınmıştı. Hayvanların taşınmasının üzerinden iki ay geçmeden yani Nisan ayının başında bu sefer Bayramdere’deki anaç hayvanlarla birlikte (2 binin üzerinde) tekrar Boğazlıyan’daki çiftliğe geri getirilmişti. Yani Bayramdere’deki çiftlik tamamen boşaltılmış, hayvanların hepsi Boğazlıyan’daki çiftliğe taşınmış ve ardından Boğazlıyan Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğüne brusella ihbarı yapılmıştı. 

KIRKLARELİ’DEN YOZGAT’A TAŞINDI BRUSELLA İHBARINDA BULUNULDU! 

Bayramdere’deki çiftliğin tamamen boşaltılması ve Boğazlıyan’a getirilmesinin hemen ardından brusella ihbarında bulunulması bu hayvanların hastalıkları bilindiği halde taşındıkları yönünde ciddi bir şüpheyi gündeme getirmişti. Konuyla ilgili olarak bugüne kadar kamuoyuna sağlıklı bir açıklama yapılmazken, Milli Gazete’nin ve Tarımdan Haber'in konuyla ilgili haberlerine de erişim engeli getirilmesi dikkat çekmişti. 

HASTALIKTAN ARİ ÇİFTLİKTE 1600 ANAÇ HAYVAN BRUSELLADAN DOLAYI ZORUNLU KESİME GİTTİ!

Diğer yandan brusella ihbarı yapıldıktan sonra kan örneği alınan hayvanlardan 600 tanesinde (Türkiye’de bu güne kadar bir çiftlikte bu sayıda bir hayvanda brusella çıkmamıştı) bu hastalığın çıkması, bir ay sonra alınan kan örneğinde ise bu sefer 1000 hayvanda daha bu hastalığın çıkması büyük bir skandal olarak kayıtlara geçmişti. Hastalıktan ari bir çiftlikte kısa sürede bu kadar hayvanda brusella hastalığının çıkması işletmedeki karantina şartlarının yeteri kadar sağlanmadığını belgelerken, yönetim zafiyetini de gözler önüne sermişti. 

HABERLERDE GÜNDEME GETİRDİĞİMİZ İDDİALARA CEVAP VEREMEDİLER!

Tarım Kredi Kooperatiflerinden yapılan açıklamada, haberlerimizde asıl gündeme getirdiğimiz ve kamuoyuna sağlıklı bir açıklama yapılmasını istediğimiz bu konularla ilgili hiçbir bilgi verilmeyerek sadece brusella teşhisi konulduktan sonraki süreçle ilgili bilgi verilerek konunun üstünün örtülmeye çalışılması dikkat çekti.

TARIM BAKANLIĞININ DA DOĞRU BİLGİLENDİRİLMEDİĞİ ORTAYA ÇIKTI! 

Tarım Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre, Tareks Hayvancılık’ta yaşanan brusella skandalı, çiftlikte çıkmış normal bir hayvan hastalığı gibi gösterildiği ve anaç hayvanlarla ilgili Yozgat/Kırklareli arasında kısa sürede yapılan transferle ilgili de hiç bir bilgi verilmediği kaydediliyor. 

DURSUN AKDAĞ İLE YAPILAN KAR ORTAKLIĞINA DA KAÇAMAK CEVAP!

Diğer yandan geçmişte Ziraat Bankası’ndan kullandırılan usulsüz kredilerle ismi gündeme gelen Dursun Akdağ’dan kiralanan Bayramdere’deki çiftlikle ilgili kaçamak cevapların verilmesi de dikkat çekti. Bayramdere’de 8-10 tane çiftlik toplu halde yıllık 1 milyon lira kira ve yüzde 50 kar ortaklığı ile kiralanırken, açıklamada sadece bir çiftliğin kira maliyetiyle ilgili (aylık KDV hariç 7 bin lira) bilgi verilerek, kira gideri düşük gösterilmeye çalışıldı. 

250 BİN DÜVE PROJESİ KAPSAMINDA YILLIK 1 MİLYON LİRAYA ÇİFTLİK KİRALADILAR ÇİFTÇİYE SADECE 110 DÜVE TESLİM ETTİLER!

Bayramdere’deki çiftliğin Bakanlığın başlattığı 250 bin düve projesi kapsamında kiralandığı da belirtilirken, 250 bin düve projesi kapsamında Tarım Kredi Kooperatiflerinin ortaklarına bugüne kadar kaç tane düve teslim ettiğinin bilgisi de verilmedi. Tarım Kredi yetkililerinden alınan bilgilere göre buradaki acı tabloda ortaya çıktı. 250 bin düve projesi kapsamında Dursun Akdağ'dan yıllık 1 milyon liraya kiralanan çiftliklerden bugüne kadar Tarım Kredi ortaklarına sadece 110 düve teslim edildi. Proje kapsamında yapılan kiralama ile çiftçiye teslim edilen düve sayısı karşılaştırıldığında Tareks Hayvancılık A.Ş’nin AKP eski Milletvekili Adem Tatlı tarafından nasıl yönetildiğini de ortaya koydu.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2020, 19:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
İzmir den biri
İzmir den biri - 1 yıl Önce

Bu skandal mı asıl tk yem işini araştırın aksoy mu yılmaz mı sorusunun cevabını verdi poyraz ama yanlış cevap bunu herkez görecek

Aynen
Aynen @İzmir den biri - 1 yıl Önce

Normalde zor bir hastalık değildir. Sürüne hayvan alırken test edip alırsın ve doğan hayvanı asilarsin. Hepsi bu kadar. Demek ki alnı secdeli ağzı dualı kadrolar ile doldurulmuş bir yer orası.

Skandal
Skandal @İzmir den biri - 1 yıl Önce

Brusella hastalığı, bir Şap veya bir LSD değildir. Devletin hayvanları da eğer brusella oluyorsa, o kurum çürümüştür. Ayaklar baş olmuştur, kokuşmuş siyaset tarafından yönetiliyordur.

Yetki sinavi
Yetki sinavi - 1 yıl Önce

Adamlar Ziraat mühendisi 8 yılda okulu zor bitirmiş yetki sınavını geçememiş tekrar yetki sınavına girecek sınav soruları cevapları verilmiş neyi zorluyor bu kurum adam Aylardır ögrenememis neyi zorluyor sunuz merkez eğitim kalite yazıklar olsun sana sonra neden milyon dolandirildim zimmete para geçti muhasebe battı zarar büyüyor buna kim dur diyecek girerken torpil yapıp giriyor sınavda torpil yapıp geçilecek merkez Birliği eğitim kalite sınav komisyon kendine gel bu tavizler yüzünden tarım kredi battı perişan oldu . Sınav soru cevap vermek ne alaka dillerdesiniz. Usulsüz olmaya gerek varmi

:) merkez ayakta alkışlandı
:) merkez ayakta alkışlandı @Yetki sinavi - 1 yıl Önce

Trabzon bölge sabotaj gibi personel alıyor Artvin'de Bahis iddia olayı olmaz inşAllah Şiran'da Reşat altın gibi personel.(70-80kpss puan alan yedekle zorgirdi bölge dışı tayin yapıldı haklar yenerek bilen biliyor vijdan muhasebesi yapın  )kpss 60 puan alan şiran'da göreve başlatıldı sözlü mualakati geçi akıllı ya geçti sonra.Yetki sinavinin 1. Sinden kaldı akıllı arkadaş . 2. Sinden nasıl oldu geçti . Tarım kredi üzülüyorum yazık size Allah yardımcısı olsun. Not alabildiği kadar Tkk müfettiş alsın ilerde büyük sorunlar yaşanacağının  göstergesi dir.

Teftiş
Teftiş @Yetki sinavi - 1 yıl Önce

Yazık günah hergün batan bir kooperatif haberi alıyoruz -kimi iddia oynar kimi kumar - kimi resmi evrakta sahtekarlık - kimi mazot kaçırıyor- kimi naylon fatura -kimi usulsüz işler içinde - haberler hoş haberler değil ve kurum ciddi manada zarar görmekte ciddi anlamda denetim eksikliği varki hesap sorulmuyor anlaşılan kontrol denetçi müfettiş gözünden kaçırılmış ise ozaman o çalışanı yakilmali. Yüz kızartıcı suç bugün zimmet suç satılmıyor diyen ler var .

umursuz
umursuz @Yetki sinavi - 1 yıl Önce

Tkk'da ve bağlı işletmelerinde her ne yaşanırsa yaşansın, birşey olmaz! Yapanın yanına kâr kalır. Teftiş kızağa çekilmiş, zaten sahadakilerde akşam sabah borsadalar. Çabalayanınki de disiplin ve özlükte buharlaştırılıyor. İdare ise 150-350 bin lr aylıklardan başka birşeye bakmıyor.

Tkk olmaz öyle hata
Tkk olmaz öyle hata @Yetki sinavi - 1 yıl Önce

Çürükler ilk sınavda kalır 2. Sınavda da cevapları alir geçer olmaz hak eden geçer etmeyen ayrılır bu yönde olduğuna inanıyorum kuru boş duyumlara aldırış etmeyin .merkez çok kaliteli yönetici arkadaşlar var ki buna fırsat vermezler bunu yapmazlar .

Dostum
Dostum @Yetki sinavi - 1 yıl Önce

İnşAllah yeniden sınava girenlere boyle birşey yapılmaz yapılırsa milyonluk dolandırıcılara bir yenisi daha eklenir . Taviz tavizi doğru ve etik olmaz. Bunun sohbeti yapılması rezillik .

1.600 Can
1.600 Can - 1 yıl Önce

Poyraz, Tatlı, Ateş ve diğerleri, ölen her inek bir can, onu da Allah yarattı, hiç mi vicdanınız sızlamaz! Sizin evladınızın tırnağına taş değsin istermisiniz? Hayvanda Allah'ın yarattığı bir can, yazık günah değil mi 1.600 hayvana! Yani cana. Allah sizde vicdan merhamet versin. İnşAllah bunun cezasını ödersiniz Allah katında...

Pensilvanya
Pensilvanya - 1 yıl Önce

Tareks Hayvancılık şirketini Bakanlık teftişe alsın A.Tatlı soluğu yanında alır, buna emin olun.

Veteriner hekim
Veteriner hekim - 1 yıl Önce

Peki bu cifliklerden brusella etkeni ile enfekte hayvan ve hayvansal ürün satışı yapıldı mi?

Gulcan yorgancı
Gulcan yorgancı - 1 yıl Önce

Bizede cıkdı 250bin düve prejesinde fakat pandemi diye suan askida vermiyorlar meğerse hayvanların hepsi burusellaymış oyüzden vermiyorlar haberiniz olsun

musa
musa - 1 yıl Önce

Bakan atamayla geldigi icin kimseyi taktigi yok. personelle istedigi gibi oynuyor bakan ve ekibi kullanamadiklari yoneticileri hemen gorevden aliyor...hirsizlik arsizlik yapanlar hala gorevde kacak alkolden olenlerin sayisi 100 bulmus bakanin hic umrunda degil...turkiyedeki alkoldeki otv kaybi milyarlarca lira bu kayibin sorumlusu bakan ve mevcut yoneticilerdir...bu sayistay raporlarindada mevcuttur

Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Ye kürküm ye


banner251