Tarım Kredi'nin temsilcileri New York’a zeytinyağı pazarlamaya gitmiş!

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Türkiye'nin ürettiği 200 bin ton zeytinyağına karşın Suriye'nin Afrin şehrinden getirilen 90 bin ton zeytinyağının Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından ABD'ye pazarlanmaya çalışıldığını belirtti.

Tarım Kredi'nin temsilcileri New York’a zeytinyağı pazarlamaya gitmiş!
banner200

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ekonomi Masası toplantıları için ziyaret ettiği Hatay’da zeytin ve zeytinyağı üreticisinin sorunları da masaya yatırıldı. Toplantıda konuşan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Türkiye'nin ürettiği 200 bin ton zeytinyağına karşın Suriye'nin Afrin şehrinden getirilen 90 bin ton zeytinyağının Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından ABD'ye pazarlanmaya çalışıldığını belirterek, “Şimdi duydum ki Tarım Kredi Kooperatifleri’nin temsilcileri New York’a zeytinyağı pazarlamaya gitmişler" dedi.

ANKA'dan Bora Erdin'in haberine göre, CHP ekonomi kurmaylarının Hatay'daki toplantısına katılan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Afrin'den gelen zeytinyağı için ABD'ye gidilmesini eleştirirken şöyle konuştu:

"Şimdi duydum ki Tarım Kredi Kooperatifleri’nin temsilcileri New York’a zeytinyağı pazarlamaya gitmişler. Doğru bir uygulama olmadığı kanaatindeyiz. Tarım Kredi Kooperatifi’nin başarı öyküsüne baktım. Baktım ki sürekli batmışlar, hükümet veya daha önceki iktidarlar kasasına para eklemiş. Tarım Kredi Kooperatifi’nin şöyle bir özelliği var. Hiçbir iş yapmadan ton başına belli bir miktar komisyon aşabiliyor. Bunun rekabet hukukuna aykırı olduğu düşüncesindeyim."

SINIR KAPISINDA SERBEST BÖLGE KURULSUN

Çinçin, kooperatife verilen bu yetkinin ticaret hukukuna aykırı olduğunu söyledi. Hataylı iş insanlarının bölgede bir serbest bölge kurulması talebi olduğunu aktaran Çinçin şöyle konuştu:

“Tarım Kredi Kooperatifi’ne bir özellik verilmiş. Sadece demiş ki Tarım Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı ‘siz bu malı ithal edebilirsiniz’. Hatay orman yangınında Hatay’ı ziyaret eden Tarım Bakanı’na sorma fırsatı buldum, 'Neden Tarım Kredi Kooperatifi’ne böyle bir ayrıcalık verildi?'. Bu bildiğim kadarıyla rekabet hukukuna da aykırı. Biz bunun bir an önce düzletilmesini istiyoruz. Gerekirse Zeytin Dalı Kapısı’nda bu iş için geçici serbest bölge ya da kalıcı da olabilir. Kalıcı bir serbest bölge olursa daha memnun oluruz. Bombalar Reyhanlı’ya düştü, ekonomik sıkıntılar Hatay’ı vurdu. Buradan Hatay’ın da pay alması gerektiğine inanıyoruz.”

TÜRK ŞİRKETLERİNE YETKİ VERİLSİN

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, “Afrin’de 90 bin litre zeytinyağı üretilmekte. Dahilde işleme rejimi içerisinde Türkiye’ye getirilip ihraç kaydıyla satılmakta ancak iç piyasaya satılmamak kaydıyla geliyor. Fazlasıyla bu zeytinyağının iç piyasaya satıldığı Türk üreticisinin bundan rahatsız olduğu şikayetimiz var. Hatay adına konuşuyorum, Bizim ciddi anlamda ihracat potansiyeli olan şirketimiz var. Bunlara Afrin’den zeytinyağı ithal yetkisi verilmiyor. Biz bunun karşısında olduğumuzu Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ilettik” diye konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2020, 16:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rimed
Rimed - 9 ay Önce

Tarım kredi kooperatif müdürleri senede 16 ay maaş satışa göre 8 maasda ikramiye aliyoruz. Satış vetahsilatfa

Gariban
Gariban - 9 ay Önce

Once gelisi guzel actiklari marketlerin raflarina koysunlar Zeytinyagini.Bizim toptandan getirdikleri mudur duzeltsinler once

Ttt
Ttt - 9 ay Önce

Bu kurumu Muaz Murat Yahya Şaban Mucahitten kurtardık artık sıra bizde Fahrettin bey dogru yaptı

yilmaz
yilmaz - 9 ay Önce

Ticaretten gelen Bakan olursa Bakanlikta ticarethaneye doner elbette Bahan yardimcisinin birisinin cocuklarinin tutun ve alkol isinde oldugunu bilmeyen yok ne gariptirki tutun ve alkole son atanan daire baskanlarini kim atadi reis bunlari gormuyormu...

Sus kimseler duymasın
Sus kimseler duymasın - 9 ay Önce

Denizli'de neler oluyor? Yemde milyonlardan bahsediliyor. Olandan değil ama duyulmasından korkanlar var gibi. Kime ne olduki burdakilere olsun.

Ali korkmaz
Ali korkmaz - 9 ay Önce

Zeytinyagini birakip ciftci borclarini yapilandirsinlar ne bu suriye sevdasi

İcralık çiftçi
İcralık çiftçi - 9 ay Önce

Türk tarımının sorunlarını hallettiler afrinin yağı kaldı. Gezer tozar gelirler. Avukatları can hıraç çalışıyor nede olsa çiftçinin nesi var nesi yok almak için. En iyi yapılan iş bu icra işi

Ömer
Ömer - 9 ay Önce

Çifçi kardeşlerim cimere yazın reis çifçinin dertlerini başka türlü göremez


banner151

banner251