Tarım Kredi'nin eski yöneticisinden itiraf gibi açıklama! Yüzde 6 faizle alınan kredi yüzde 10 faizle kullandırılıyor!

İcralık köylüler, Tarım Kredi Kooperatifleri hakkında dava açtı. İstifa eden Tarım Kredi yöneticisi Erşahin, ‘Tarım Kredi, Ziraat Bankası’ndan yüzde 6’dan kredi çekerek, çiftçiye yüzde 10 gibi oranlarla veriyor. Büyük kâr elde ediyorlar’ dedi.

Tarım Kredi'nin eski yöneticisinden itiraf gibi açıklama! Yüzde 6 faizle alınan kredi yüzde 10 faizle kullandırılıyor!
banner282

Aydınlık'ın haberine göre, Amasya Büyükkızılca köyünden icralık olan 95 çiftçi, Tarım Kredi Kooperatifleri’ne dava açtı. Köy kahvesinde toplanan köylüler, yüksek faizler yüzünden borçlarının katlanarak arttığını ve borçlarını ödeyemeyecek duruma geldiklerini belirttiler. Çiftçi Dayanışma Platformu Başkanı Ömer Sarı, yüksek faiz uygulayan kooperatif ve özel bankalara yığılmış olan borçların yeniden yapılandırılması için iki yıldır mücadele ettiklerini belirtti.

KÖYDE 200 ÇİFTÇİ İCRALIK

Sarı, köylerinde toplam 200 kişinin icralık olduğunu, haciz ihbarı gelen çiftçi arkadaşlarıyla birlikte avukata vekalet verdiklerini açıkladı. Tarım Kredi’nin 2019’a kadar olan borçlara katlamalı faiz ödettirdiğini belirten Sarı, “Buna itirazımız var” dedi. Faizlerin her yıl ana paraya eklendiğini, ana paraların fazlasıyla ödendiğini söyleyen Sarı, yolsuzluk iddialarında da bulunarak şöyle konuştu: “Çiftçi kömür almamış, kömür yazılmış, yem almamış yem yazılmış, traktörü olmayana mazot yazılmış. Tüm hukuksuz işlemlere dava açtık.”

SEYFİ ERŞAHİN TARIM KREDİ’DEN İSTİFA ETTİ

Kendisi de çiftçi olan Amasya Büyükkızılca Köyü Tarım Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Seyfi Erşahin, geçtiğimiz hafta görevinden istifa etti. Erşahin, kurumda haksızlıklara göz yumulduğunu belirtti. Erşahin, kendisiyle ilgili yaşadığı bir olayı şöyle anlattı: “Benim sermaye limitim dolmuştu. Fidelerin miktarını bir arkadaşımızın dosyası üzerine yazmak zorunda kaldık. Miktar, 60 bin liraydı. Ağustos’ta 20 bin lira para yatırdım. Geriye 40 bin lira kalmıştı, en fazla 48 bin lira olur diye düşündüm. ‘Borcun 62 bin lira’ dediler. Faiz üzerine faiz konuluyor. Borcu devrediyorlar, yüzde on kâr ve katkı paylarını da üste koyuyorlar, tekrar faiz koyuyorlar üzerine. Para, ana para haline geliyor.”

Tarım Kredi’den ürün alan çiftçilere, boş kâğıt imzalattırıldığını belirten Erşahin, şöyle konuştu: “Ürün satarken personel, çiftçilere üç boş kâğıt imzalatıyor. Boş kağıtlar şahsın dosyasına konuluyor. Alınan ürünü bir kâğıda yazıyorlar, fatura olarak değerlendiriyorlar. İki tane de boş kâğıt dosyada duruyor. Müfettişlerin burada yaptığı sayımlarda açık çıktı. Müfettiş, personele ‘açığınızı kapatın geri geleceğiz’ dedi. Personel ne yaptı bilmiyoruz ama açıklar kapandı, personel bu açığı cebinden mi yoksa boş kağıtlarla mı kapattı bilmiyoruz.”

CUMHURBAŞKANIMIZ BU DURUMU GÖRMESİ LAZIM

Erşahin şöyle devam etti: “Çiftçi ürettiği üründen bu yıl kâr edemedi. Bu yüzden de borçlar ödenmedi. Kooperatif, Ziraat Bankası’ndan ‘çiftçiye dağıtacağım’ diyerek yüzde 6’dan kredi çekerek, çiftçiye yüzde 10 gibi oranlarla dağıtıyor. Büyük bir kâr elde ediyorlar. Cumhurbaşkanımızın bu durumu görmesi lazım” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2022, 00:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rozcan
Rozcan - 4 ay Önce

İstifa eden Yönetim kurulu başkanı doğru söylemiyorsunuz? Büyükızılca’da yaşananlar tamamen iyi niyetten kaynaklanmıştır, tarım krediden emekli biri olarak bu iyi niyeti ben olsam göstermezdim ve bunlar da yaşanmazdı. Sizin arkasından konuştuğunuz ve size iyi niyet gösteren müdür arkadaş bunun cezasını işten atılarak çekti. Bu kooperatifi çok iyi biliyorum, borçlu olanların tamamı kooperatif kaynaklarıyla 4 yıl vadeli krediyle sera yaptırdı veya yaptırmadan fatura karşılığı parasını aldı, ödeme zamanı gelince, yok kuraklık oldu yok ürün para etmedi diye borcu ödeyemediler ve borçlar kartopu gibi büyümeye başladı. Ödeyenlerde parası yetmediği durumda kooperatifin peşin sattığı ürün varsa onların parasıyla borç kapatıldı, bu tutarlarda senet yapılarak ortak borçlandırıldı, hani diyorlar ya yağ almadım yağ, traktörüm yok motorin borçlandırmışlar diye işte bunların nedeni de bu. Yönetim kurulu başkanı boşuna hikaye okumasın bu işlerin böyle olduğunu çok iyi biliyor. Olan iyi niyetin kurbanı olan müdür arkadaşa oldu, o yaptırdığınız veya parasını aldığınız seralar size yar olmayacağı baştan belliydi sayın başkan!

Amasya
Amasya @Rozcan - 4 ay Önce

Bizde Amasyada kooperatif ortağıyız. Ürünümüz olmadı kuraklık oldu bi şekilde borcumuzu ödedik. Kızılca köylülerin Amasyada heryere borcu var. Bütün Amasya biliyor. Boş konuşmasınlar. Biz borcumuzu ödedik sizde ödeyin. Haksızlık varsa hakkınızı yargıda arayın

Alone Wolf
Alone Wolf @Rozcan - 4 ay Önce

Şayet kooperatif müdürü bu yüzden işinden olduysa vebali çok büyük. Aldığı risk mevzuata aykırı olsada bir ortağı icraya hemen vermek çok daha kolay zor olan bu riski almaktır. Yalanın işi doğru olmaz, kim döylüyorsa…

Rozcan
Rozcan @Rozcan - 4 ay Önce

İstifa eden başkanın iddia ettiği bir diğer konu da; “müfettiş gelmiş, depoda açık varmış, müfettiş bir daha gelene kadar bu açığı kapatın” demiş. Sayın Başkan, onların ne olduğunu siz çok iyi biliyorsunuz, onlar parasını birkaç gün içinde vereceğim, beni borçlandırma diyerek malı alanlardan oluşmaktadır, aslında olmaması gereken, kooperatif müdürünün iyi niyetle risk aldığı bir durumdur ve müfettiş gelince kooperatifçi bu ortakları arar alabildiklerini alır, alamadıklarını kendi imkanlarıyla ödemeye çalışır ya da o ortağa aldığı mal borçlandırılır. Yok boş kağıda imza alınıyormuş, yok sonra boş imzalı kağıtlarla ortaklar borçlandırılıyormuş, böyle bir durum yok, çok nadir de olsa sistem çalışmadığında ortaklar mağdur olmasın, ihtiyaç duydukları malı alsınlar diye bu yapılıyor olabilir, bu çok nadirdir ve bu da bir iyi niyettir. Lütfen medyatik olduk diye her şeyi kooperatife yıkmayın, bakanlığı oraya buraya gidiyorsunuz niye sonuç alamıyorsunuz, çünkü yapılan işlemlerde sıkıntı yok, faizler ve borcun ödenebilir hale gelmesi de tarım kredinin işi değil kanunla yapılacak bir durum, siz bu yolu zorlayın!

Derdiniz Tarım Kredi Olmuş
Derdiniz Tarım Kredi Olmuş - 4 ay Önce

Aldığım mal belli vadesinde ödediğim para belli, hesapladım uygulanan faiz yüzde 7 doğru haber yapın. Ayrıca kaç yıldır alışveriş yaparım kaç memur geldi geçti hiç boş kağıt imzalatan olmadı duymadım da zaten artık kart sistemi var.

Yalan
Yalan - 4 ay Önce

Haber tamamen yalan. Bir kere kart sistemi geldi artık senet imzalatılmıyor. Boş kağıda imza alsa ne olacak. Borcunuzu ödeyin siz. Diğer kooperatiflerde neden sorun yok herkes borcunu ödüyor. Siz de borcunuzu ödeseydiniz sorununuz olmazdı. Yönetim kurulu başkanı yalan söylüyor.

Hakkı
Hakkı - 4 ay Önce

Bölge Birliğinde işe başlatıldı ancak işe gelmeden maaşını aldı bu duruma Bölge Birliği Müdürü tepkisiz kaldı.

Gitmeleri anlık artık inşallah
Gitmeleri anlık artık inşallah - 4 ay Önce

Gitmez diyenler, Sayın CB istemedikten sonra hiç bir şey olmaz diyenler ; ilk başta Allah c. c. İstemesi hazım, çok şükür Allah c.c. istedi ve kooperatifler için devlet denetleme kurulu kararı çıktı, sonra denetleme başladı, bu sırada F.P. nasıl birileri olduğu ortaya çıktı, örneğin FETÖ İMANLARI İLE FOTOĞRAFLAR , yolsuzluklar, adam kayırma, mobbingler, yalan ve iftiralar, sonra mahkemeleri kayıp ettiler, TBMM de kendileri ile ilgili haberler çıktı, şimdi soru şu Sayın F.P AVUKAT olan kardeşinin FETÖ ile bir bağlantısı olup bir Devlet kuruluşundan gönderildi mı ? Sayın CB dediğimiz gibi bekler bekler son noktayı iyi koyar. Şimdi ne olacak inşAllah gideceksiniz, inşAllah sizlere destek olanlarda gidecek inşAllah, sonra mahkeme lerde hesap vereceksiniz, partide ve Devletin diğer yerlerinde görev alamayacaklar inşAllah bekleyin TARIM KREDİ Y geliyoruz yaptıklarımızın hesabı sorulacak inşAllah. Biz bitti demeden bitmez, daha bitmedi tabiki bizce ...

Olsun görelim
Olsun görelim @Gitmeleri anlık artık inşallah - 4 ay Önce

Kardeşi Fetöcü iken devlet görmüyor, 4 senedir de hatasından vazgeçmiyor! Bu adamların ilk gün gelme sebepleri millete hizmet değil, zengin olmaktı bunu biliyoruz. Bu kapıyı açan ve burada akla hayale gelmedik imkan olduğunu söyleyenlerinde pozisyonları ortada. Asgari ücretle iş arayan eniştelerde bugün cumhurbaşkanı maaşının iki katını kazanır oldular bu kurumda. Gitmeleri canı gönülden istediğim bir durum ama ümidim yok. Zaten alınsakta müşavir olacağız diyorlar, ne diyeyim başka? Çiftçinin malı deniz!

Bülent
Bülent - 4 ay Önce

Söyledikleri doğru değil, önümüzdeki ay kooperatif genel kurulu var aday olamayacağı için istifa etmiştir. Beyefendi bu zamana kadar neredeymiş ayrıca

Doğru
Doğru - 4 ay Önce

Rozcan YAPILAN yorumu doğrudur kooperatif müdürlerinin iyi niyeti ile yapılan hata AMA buna vesile olan Merkez Birliği ve Bölge Birliği yıllık hedef veriyorlar Kooperatifleri yaristiriyorlar bu sene 10 ton gübre sattın seneye 15 ton hedef veriliyor diger tüm kalemlerde hedef veriliyor Bölge sıkıştırıyor ve hedefi tutturamayan tahsilatı tutturamayan 8 maaş Teşfik alamıyor kooperatiflerde hedef tutmaz ise Bölge ve Merkez Birliği personelleride 3 maaş Teşfik Maaş alamıyor ver coşkuyu tuttur hedefi al 8 maaş kooperatiflerde 3 maaş Teşfik Merkez Ve Bölge Birliği personellerine durum budur

Hasan
Hasan - 4 ay Önce

Bunlar faize karşı..her gördüğünüz sakallı babanız değil...verilen zarar büyük köyler bitti ..