Tarım Kredi gübre fiyatlarında yeni bir indirim daha yapacak! Üre gübresi 650 liradan 612 liraya düşecek!

Tarım Kredi Kooperatiflerinin, gübre fiyatlarında yeni bir indirime gideceği öğrenildi. Alınan bilgilere göre indirimli fiyatların yarın kesinleşeceği kaydediliyor. Buna göre üre gübresi 650 liradan 612 liraya indirilecek. 

Tarım Kredi gübre fiyatlarında yeni bir indirim daha yapacak! Üre gübresi 650 liradan 612 liraya düşecek!
banner282

Gübre fiyatlarına gelen fahiş zamlardan dolayı çiftçi gübre kullanamayacak duruma gelirken, gübre fiyatlarında da göstermelik indirimler yapılıyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin gübre fiyatlarında yeni bir indirime gideceği kaydediliyor. İndirimli fiyatların ise yarın kesinleşmesi bekleniyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinde gübre fiyatları taban ve tavan fiyat şeklinde belirleniyor. Buna göre; 15.15; 419 TL ile 470 TL, 20.20; 414 TL ile 464 TL, Nitro; 512 TL ile 551 TL, Can; 402 TL ile 436 TL, DAP; 603 TL ile 682 TL, Üre; 612 TL ile 692 TL arasında satılacak. 

GÖSTERMELİK İNDİRİMLER ÇİFTÇİNİN TEPKİSİNİ ÇEKİYOR

Diğer yandan çiftçi gübre alamayacak hale geldiği için gübre satışlarında büyük bir düşüş yaşandığı kaydediliyor. Dünya piyasasında da gübre fiyatlarında aşağı yönlü bir hareket olduğu belirtiliyor. Yaşanan olumsuzluklara rağmen 3, 4 kat artan gübre fiyatlarında göstermelik indirimlerin yapılması tepkilere neden oluyor. 

TÜİK VERİLERİ GÜBREDEKİ VURGUNU ORTAYA KOYMUŞTU

TÜİK verilerine göre Türkiye'nin ithal ettiği fiyatlarla piyasadaki satış fiyatları karşılaştırıldığında, gübrenin çiftçiye fahiş karla satıldığını ortaya koyarken, buradaki vurguna karşı Ticaret Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının çiftçinin lehine bir karar almaması dikkat çekiyor. 

KASIM AYI ÜRE GÜBRESİ İTHALAT VERİLERİ 

Bilindiği üzere TÜİK'in Kasım ayı dış ticaret verilerine göre, Türkiye Kasım ayında 345 bin 624 ton üre gübresi ithal ederken, ithalatın 4'te 3'ü Umman'dan gerçekleştirildi. Umman'dan ithal edilen üre gübresi ise 598 dolar/ton'dan ithal edildi. Kasım ayında üre gübresinin ton fiyatı 10 bin lira ile 13 bin 500 lira arasında değişirken dolar kuru da 9,5 TL ile 12,9 TL arasında bulunuyordu. 20 Kasım’a kadar dolar kuru 10,6 TL seviyesinde bulunurken, Kasım ayının sonunda 12,9 TL’ye çıkmıştı. Yani bu verilere göre, Kasım ayı dolar kuru ve üre satış fiyatları karşılaştırıldığında ortalama 600 dolardan ithal edilen üre gübresinin çiftçiye 1.100 ile 1.150 dolar arasında satıldığı görülüyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2022, 18:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
çifrçi
çifrçi - 5 ay Önce

Tarım kredi olmazsa bu milletin hali ne olur acaba boyunuz devrilir inşqllah

merkez bankası nas suresi 20 ocak
merkez bankası nas suresi 20 ocak @çifrçi - 5 ay Önce

sıkıyorsa faizi düşürün görelim reis..hiç ağzından naslar çıkmıyor dolarınızı sattınız değilmi sayın reis ,,,canın istedimi dolar çıkar sat....düşür al.....tek senin keyfin yüzünden ülkeyi sana teslim eden seçmen sürünsün artık hadi onlar sürünsünde bizde sürünüyoruz

Adnan Menderes
Adnan Menderes - 5 ay Önce

Çoook büyük indirim alın başınıza çalın hırsızlar soyfuncular

nedim altınöz
nedim altınöz @Adnan Menderes - 4 ay Önce

pahalımı geldi alma atlan

Bir yol
Bir yol - 5 ay Önce

İstediğin kadar arttır gübreyi ekin biçildiğinde zaten elimizden 5 değil 2,5 tan çalacaklar. #gübreatmıyoruz.

Haşim Korkmaz
Haşim Korkmaz - 5 ay Önce

Anlamadım 620 liramı yani 14 lira üzerinden mi yeter yalan haber yapmayın

Cumhurbaşkanını lekeleme
Cumhurbaşkanını lekeleme - 4 ay Önce

Cumhurbaşkanına hakaret suçları da 5237 Sayılı TCK 299 geniş şekilde açıklama yapmıyorum hukuk servisleri bunu acilen değerlendirmeye almalı kooperatif personelleri kesinlikle cumhurbaşkanının adını olumsuz beyan söz defaten yapamaz yapılıyor ve tesbit edilmiş süreç hızlıca kayıtlara alınıp idari yaptırım alınması gereklidir. Ülkemiz ve milletimizi fetö vb terör yapıları kurum içlerine çöreklenmiş ve tespitleri oldukça güçtür insanı yasatki devlet yaşasın olan düşüncemiz kattiyetle bu oluşumların tespitleri kayıtları gerek telefon gerek yazılı gerek cimer tespitleri ciddiye alınması gereklidir 4 aylık süreçte takiplerimiz olmuş ve gerekli işlemler yavaslatildigi görüldüğü dipten tırnağa en ağır cezalar verilmesi gizlenmiş suçlarin suçluların acil cezalandırılmaları zorunludur kurumların temel görevidir. Bunun için genel müdürlük acil toplantıya alınıp bu süreçte tüm telefon yazılı cimer kayıtlarının ayrımsız alınıp detaylı incelenmesi zorunludur. Kurum çiftçi gözünde lekelenmektedir.

Rrrr
Rrrr @Cumhurbaşkanını lekeleme - 4 ay Önce

Senin gibisine Laf etmişsin bal kabağı derler!

Agah var
Agah var - 5 ay Önce

Yaşasın tarım kredi olmasa çiftçi biter türkiyede desemde inanma

Çiftçi
Çiftçi - 5 ay Önce

F.p ve ekibine rağmen İbrahim bey çiftçimizin yanında durmaya devam ediyor.Allah razı olsun İbrahim bey

Cemal aksoy
Cemal aksoy - 5 ay Önce

Gübre fiyatı çok yüksek civciv nasıl uretecek


banner151