Tarım Kredi'den icralık olan çiftçiler Tarım Bakanlığının önünde açıklama yaptı

Araçlarına ve tarlalarına haciz konulan çiftçiler, Türkiye’nin dört bir yanından Başkent Ankara’ya gelerek Tarım ve Orman Bakanlığı önünde mağduriyetlerini dile getirdi.

Tarım Kredi'den icralık olan çiftçiler Tarım Bakanlığının önünde açıklama yaptı
banner200

Tarım ve Kredi Kooperatifleri’ne olan borçları nedeniyle traktörlerine, araçlarına ve tarlalarına haciz konulan çiftçiler, Ankara’da toplanarak Tarım ve Orman Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı. Çitçiler, hacizlerin durdurulması, kredilerin faizlerinin makul seviyeye indirilmesi ve borçlarının da 5 eşit takside bölünmesini istedi.

Arkadaşına kefil olduğu için tarlası ve aracına haciz gelen Edirneli çiftçi Murat Aladağ, ellerinin kollarının bağlı olduğunu ve üretemediklerini söylüyor. Aladağ, “Tarım Kredi öyle bir sistem kurmuş ki her borçlu için 2-3 kefil buluyor. Kefiller arasında da husumetler çıkmaya başladı” diyor. 2017-2018 yıllarındaki faizler yüksek olduğu için şimdi çiftçinin bu hale geldiğini vurgulayan Aladağ, AKP iktidarına tanzim satış uyarısı yaptı.

5 İNEĞİMİ SATTIM, YARISINI ÖDEDİM

Hayvanlarına haciz gelen Gölbaşılı besici Mehmet Pehlivan, 50 bin lira kredi çektiğini bunun 25 bin lirasını ödediğini ancak bir yıl sonra faiz nedeniyle borcunun yine 50 bin liraya yükseldiğini anlatarak, “İneğimi filan sattım. Ödedim, davar filan yok. İş de yok, para da yok. Emekliyim, emekli paramı yatırıyorum. Büyüklerimi borçları yapılandırırsa, ona razıyız. 5 ineğimi sattım, 25 bin lira etti. Seneye satacak bir şey yok, nasıl ödeyeceğiz onu düşünüyorum şimdi” diye konuştu.

BABASI MEZARDA HUZUR İÇİNDE YATSIN DİYE BORCUNU ÖDEMEYE ÇALIŞIYOR

Babasının ölümünün ardından onun mezarında rahat yatması için kredi borcunu ödemek isteyen Yüksel Kotan ise şunları söyledi: 

“Borcu ödeyeceğime dair taahhütte bulundum. 30 bin lirayı ödeyeyim, geriye kalanını da 33 bin lirasını da 31 Mart 2021’e kadar ödeyeyim. Ancak kefillerin üzerinden hacizlerin kaldırılmasını istedim, 33 bin lira için adamların ahır tapusuna, arabasına haciz koymuşlar, banka hesaplarını bloke etmişler. Adamlar kıpırdayamaz olmuşlar…. Müslümanız, borçlu yatırmak istemeyiz kimseyi. Onun borcunu bir an önce yatırayım da babam huzur içinde yatsın istiyorum.”

Basın açıklamasının ardından çiftçilerden 3 temsilci Tarım Bakanlığı yetkilileriyle görüşmeye girdi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 18:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 12 ay Önce

Arkadaş sesinizi duyurmak için heryolu denediniz feryadınız duymuyorlar görmüyorlar siz sahipsiziniz yokmu sizin meslek örgütünüz kaçtane ziraat odası Başkanı vardı aranızda bakın bizim tesk başkanımız Palandöken nasıl takip ediyor işini hakkımızı her platformda Arıyor mücadele ediyor yokmu sizde böylebir Başkan
Yazık size yazık üretmezseniz bir açlıktan ölürüz

Sayın Başkanımız RTE hakkımızı yedinmeyin
Sayın Başkanımız RTE hakkımızı yedinmeyin - 12 ay Önce

Başta yolsuzlukların olduğu tarım kredi yem genel müdürlüğündeki mali ve idari işler genel müdür yardımcılığı, İnsan kaynakları müdürlüğü, İdari veya Mali İşler şefliğini, Muhasebe şefini ve sonra ilgili kişileri görevden almalıdır. Allah c.c. için hakkımızı yedinmeyin.

Ahmet BİR
Ahmet BİR - 12 ay Önce

Tabiki ilgilenen olmaz bunlar nasıl nerden yolsuzluk yaparak para kazanırız hesapları yaparken çiftci umurlarındamı. Bakan beye daha önce yorumalarımda yazdım yolsuzlukla boğuluyorsun atamış olduğun bürokratların derti çalmak halk isyan ediyor, ançak duymadı asıl yolsuzluk dosyaları ortaya çıkmadı bekleyin görün. Bakan bey de göz göre göre bu hırsızların çalmasına göz yumuyor ben şahidim. Reise ihanet ediyor defalarca yazdım bekle yin çok daha vahim işler geliyor. Bakan bey halk Anadoluda ayaklanıyor. Cumhurbaşkanımız sizi almazsa sonuçları hep birlikte göreceğiz bitirdin reisi

banner251