Tarım Kredi'den büyük sansür!

Tarım Kredi'den tarım medyasına büyük sansür! Türkiye'nin en önemli çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri 2.5 yıldır hukuksuz bir şekilde yönetilirken, tamamen çiftçinin hak ve menfaatlerini korumaya yönelik yapılan haberlere, kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle erişim engeli getirildi.

Tarım Kredi'den büyük sansür!
banner200
banner217

Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği, kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinin başvurusu üzerine Milli Gazete’de 19 ve Tarımdan Haber’de 65 olmak üzere toplam 84 habere erişim engeli kararı vermiştir. 

Söz konusu mahkeme 7 Temmuz’da yapılan başvuruyu insanüstü bir gayretle 84 haberi okuyup, tetkik ederek aynı gün sonuçlandırmış ve basın tarihinde derin yaralar açacak bir kararın altına imza atmıştır. 

Şöyle ki: kamuoyunun menfaatini ve bilgi alma hakkını korumak maksadıyla gazetecilik hakikati ortaya çıkarmak mücadelesidir ve Anayasa’nın 28’inci maddesinde ‘Basın hürdür, sansür edilemez’ hükmü bulunuyor. Elbette kamuoyu bilgilendirilirken, gazeteci basın etik kuralları çerçevesinde kişilerin şeref ve haysiyetine, özel hayatına ve mesleki itibarına da dikkat edecektir. 

Tarımdan Haber, tarım sektöründe en çok takip edilen, tematik yayın yapan bir haber sitesidir. 

Tarım Kredi Kooperatifleri, yaklaşık 1 milyon çiftçi ortağının sermayesi ile kurulan Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşudur. Tarım Kredi Kooperatifleri, yerine göre çiftçi ve ülke tarımı için Tarım ve Orman Bakanlığından bile daha önemli ve stratejik bir öneme sahiptir. Bundan dolayı ülkemizin vazgeçilmez öneme sahip en önemli sosyo-ekonomik grubu çiftçinin hak ve menfaatini korumaya yönelik yapılan haberler, öncelikle vatandaşlarımızın gıda teminini yerli üretimle sağlaması ve ülkenin tarımsal üretimi açısından hayati önemi bulunmaktadır. 

Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin, Milli Gazete ve Tarımdan Haber’de tamamen çiftçinin hak ve menfaatlerini korumaya yönelik ve somut birçok belgeye dayalı olarak yapılan 84 tane habere ‘kişilik haklarının ihlal edildiği’ gerekçesiyle bir paket şeklinde aynı anda erişim engeli kararı vermesi, haberlerin incelenerek karar verilmediğini göstermektedir.  

MAHKEME KARARI İÇİN TIKLAYIN 

Erişim engeli verilen haberlerin ağırlıklı olarak milletvekilleri tarafından TBMM’ye verilen soru önergelerinin haberlerinden oluşması, diğer haberlerin de somut bilgi ve belgeye dayalı olmasına rağmen haberlere erişim engelinin getirilmesi her şeyden önce halkın haber alma özgürlüğüne vurulan bir darbedir. 

Öyle ki, söz konusu mahkeme eleştirel olmayan rutin bir haber olarak tarif edilebilecek; Tarım Kredi Market açılışı, Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan GÜBRETAŞ’ın açıkladığı kar ve GÜBRETAŞ’a yapılan üst düzey yönetici atama haberlerine bile ‘kişilik haklarının ihlal edildiği’ gerekçesiyle erişim engeli getirmiştir. Yine rutin olarak değerlendirilebilecek, yem fiyatlarına yapılan zam haberlerine de erişim engeli getirilmiştir. 

İşin en acı tarafı, Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman’ın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinin haberine GÜBRETAŞ’ın talebi üzerine erişim engeli getirilmişti. Mahkemenin söz konusu bu kararına yönelik yapılan; ‘Soru Önergeleri de artık haber yapılamayacak’ haberine de yeniden erişim engeli getirilmiştir. 

Görüleceği üzere erişim engeli getirildiği için yapılan habere bile erişim engelinin getirilmesi, basın özgürlüğünün ve Millet Meclisi üzerinden millet iradesinin mahkeme tarafından dikkate alınmadığını göstermektedir.

Diğer yandan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, 1581 sayılı Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Kanunu kapsamında Genel Kurul kararıyla çıkarılan İnsan Kaynakları Yönetmeliğine aykırı bir şekilde atanmış ve yaklaşık 2.5 yıldır çiftçi örgütü hukuksuz bir şekilde yönetilmektedir. 

Yine aynı şekilde Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından büyük önem verilen Tarım Kredi Marketlerin başına, geçmişte ortağı olduğu gıda firmaları tarafından üretilen hileli ürünlerden dolayı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından defalarca ifşa edilmiş bir kişi atanmıştır. Haberlerimiz üzerine bu kişi bulunduğu görevden alınmış ancak bu sefer Genel Müdür Yardımcısı yapılmıştır. 

Gerek ‘Hukuksuz Atama’ gerekse ‘Tağşişli Genel Müdür ataması haberleri tamamen belgeli, devletin resmi kayıtlarında görünen bir husus olmasına rağmen, bunlarla ilgili işlem yapılmayıp, buna yönelik yapılan haberlere mahkeme kararıyla erişim engelinin getirilmesi kamuoyunun haber alma özgürlüğünün tamamen ortadan kaldırılmasıdır. 

SADETTİN İNAN TARIMDAN HABER SORUMLU GENEL YAYIN YÖNETMENİ 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2020, 01:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarım kredi emekli müdür
Tarım kredi emekli müdür - 1 ay Önce

Ortak ürün alımlarını bile fiziki noktada beceremeyen kooperatifler iştiraklerinin batma pahasına para gücüyle arpa buğday aldırtmaya çalışıyor genel müdür Fahrettin beyin 2,5 milyar hedefle ortak ürün alacağız aciklamasi sonrası realitenin 2-3 katı üstünde olarak telaffuz edilen bu mebla için maalesef istiraklerin kar zarar durumlarina bakılmadan hareket ediliyor.ozlelikle İzmir bölge Tekirdağ bölge Balıkesir bölge fiziki olarak beceremeyecekleri alımlar için istiraklere realiteye uymayan fiyatlardan faturalandırma yapıyor. Diyeceğimiz o ki Beyler mal sattığınız yerler Arpalık değil!!! iş yapın arpa buğday alın iştirak batırmayın!!!!

Tayyip baba
Tayyip baba - 1 ay Önce

Babacım biryerlere getirdiğin adamların foyası meydana çıktı. Bunlar zaten ne sana ne insanlığa hizmet etmiyorlardı. Gariban sorgusuz itaat edenlerinde gözü açıldı. Haydi hayırlısı

Benden duymuş olun
Benden duymuş olun - 1 ay Önce

An itibariyle tüm bölgelere yaptığı isleri hem kurumsal sosyal medya hemde şahsi hesaplardan paylaşın talimatı verildi.fahrettin bey kurt siyasetçi ki isi biliyorum zannederek mahkeme kararı ile kaldırilan haberler yokken imaj yapma derdinde Fahrettin bey merak etme takip ediyoruz imaj kurtaramayacak artık

Yazık
Yazık - 1 ay Önce

Demedilermiydi sana, ataöanızla ilgili mevzuatı sonradan değiştirirseniz, usulsüz atandığınız anlaşılır ve dikkat çeker diye. Ta biz nerelerde duyduk. Mevzuata aykırı geldim ama bakın ne hizmetler yaptım deseydiniz, ona bile razıydık ama adınız hayırlı haberlerle anılmadı bir türlü, yazık.

Ne deliller silindi
Ne deliller silindi - 1 ay Önce

Ne deliller silindi üstü kapatıldı özelikle açığa alınıp geri gelen müdür müdür yardicilari adli soruşturma neden yapılmadı . Feto adı geçen kim olursa olsun şüphelisi bile tehlikeli çok hemde benim görüşüm bu

Adil değil ler
Adil değil ler @Ne deliller silindi - 1 ay Önce

Çocuklar feto dersane olve okullarına gazetelerini okuyanlar kurum içinde

Merak işte
Merak işte - 1 ay Önce

Tkk'nın Twitter hesabında genel müdür yardımcısı M. Okan Ateş'in Konya'da trafik kazası geçirdiği, ailesinin de araçta olduğu haberi girilmişti ama bugün haber sayfada yok! Böylesine önemli bir haber Tkk'nın web sayfasına da alınmadı, neden acaba? Bilen var varmı? Makam aracının kullanılmaz hale geldiği bilgisine rağmen bu olayda niçin haber değeri bulunmamışki?

çifci
çifci @Merak işte - 1 ay Önce

Hem ailesiyle kaza geçirdi yazmışlar hemde kaza makam arabasıyla yapıldı diyenler var anlamadım hiçbişey.

geçmiş olsun
geçmiş olsun @Merak işte - 1 ay Önce

Göreve giderkenmi olmuş bu kaza? Vah çok yazık.

Var
Var @Merak işte - 1 ay Önce

Tviterda var. Görememişsin

Kanun ve hukuk farkı
Kanun ve hukuk farkı - 1 ay Önce

Olmasından değil, duyulmasından kaygılı bir ekip!

Hangisine?
Hangisine? @Kanun ve hukuk farkı - 1 ay Önce

Atamadaki hilemi, tağşişçi idarecimi, yüz milyarlarca liralık aylık kazançlarmı, Gübretaştan trilyonlarca lira kazanan idarecilermi, batak iştiraklermi, ikram temsil ve makam araçlarının şahsi kullanımımı, yakın yandaşın elde kalan şirketini kurtarmakmı, hastalıklı hayvanlarmı, bankalara olan borçlarmı, Gübretaş yöneticisi yapılan dünürmü, hayvan ölümlerimi, harcırah çılgınlığımı vs? Hangi haberlere yayın yasağı geldiğini anlamadım, izah edebilirmisiniz?

Vatansever
Vatansever - 1 ay Önce

ASILSIZ haber yapanların foyası Ortaya çıktı. Adalet yerini buldu.


banner151

banner251