Tarım Kredi'de yüzde 25 ile borçlandılar yüzde 40 faizle ödeyecekler!

Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde çiftçilik uğraşan Erkan Yılmaz, Tarım Kredi Kooperatiflerinde yüzde 25 faiz uygulanırken kendilerinin 2020 yılında ödenmesi gereken tutarın üzerine yüzde 40 faiz uygulandığını iddia etti.

Tarım Kredi'de yüzde 25 ile borçlandılar yüzde 40 faizle ödeyecekler!
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

İHA'nın haberine göre, Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde çiftçilik ile uğraşan Erkan Yılmaz ve 3 çiftçi arkadaşı, 3 yıldır Tarım Kredi Kooperatifi tarafından mağdur edildiklerini iddia etti.

Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde çiftçilik uğraşan Erkan Yılmaz 3 yıl önce Tarım Kredi Kooperatifi Uzunköprü Şubesi tarafından kendilerine boş kâğıt imzalatılarak, kendisi ve diğer çiftçi arkadaşını da kooperatife 3 yıldır zorla borçlandırıldıklarını öne sürdü.

Çiftçi Yılmaz, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "7166 sayılı yapılandırma kanunu çıktığında aile olarak karar verdik ve borcumuzu ödeyelim bitsin dedik. Kooperatif yetkilileri de "Bize 7166 sayılı kanundan faydalanın yüzde 10 faiz ile bu 10 yılda bir gelecek bir şey değil. Dava süreci devam ederse boş kâğıtlarda imzanız var bu dava süreci uzar gider'" ifadelerini kullandı.

Aile huzurumuz kalmadı

Mağdur çiftçi Yılmaz açıklamasında yapılandırma ile beraber 2. kez mağduriyet yaşadıklarını ifade etti ve kendilerinin olmayan borç yüzünden aile huzurlarının kalmadığını ifade ederek, "Yüzde 10 faiz olarak avukatlık ücretleri ile 100 ya da 110 bin civarı en fazla ekim ayında para ödersiniz, 50-60 bin TL avukatlık masrafları tutuyor bunu da 4 eşit taksit ile ödeyeceksiniz dediler. Bizde bir an önce kurtulalım çünkü artık çok yorulduk aile huzurumuz kalmadı. Bizde kabul ettik davamızı geri çektik. Ekim ayında yapılandırma 167 Bin TL aile olarak ödeme yaptık geri kalanları 4 eşit taksitle ödeyeceğimizi söylediler. Ödemeye yapmaya gittiğimiz de 110 bin TL yerine 170 Bin TL ödeme yapacaksınız dediler". Erkan yılmaz 4 eşit takside bölünmesi gereken avukatlık ve icra masraflarını tek sefer de alındığını ifade etti.

Ödeme tablosunda yüzde 40 faiz uygulandı

Kendi ailesi ile 100-150 dönümlük bir arazide çiftçilik yaptığını dile getiren Erkan Yılmaz, ödeme tablosuna imza attıktan sonra 2020 yılında ödenmesi gereken tutarın üzerine yüzde 40 faiz uygulandıklarını ifade etti. Yılmaz, Tarım Kredi Kooperatifinin ortalama yüzde 25 faiz uygulandığını söylerken, yaklaşık 1 hafta önce de CİMER aracılığıyla şikayet ettiklerini ve çözüm beklediklerini ifade etti.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2022, 16:52
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakki Yalcin
Hakki Yalcin - 2 yıl Önce

Yalan haber ben adami taniyorum adam dolandirici

Garip
Garip - 2 yıl Önce

3 yıl zorla borçlandırılmak nasıl oluyor acaba bunu anlamak mümkün değil, sen kooperatifden aldığını buldum zannederek borcun üstüne yat icraya düş sonrada kooperatifi suçla, acaba bu insanlar başka bir dünyada mı yaşıyor.
Tarımdan Haber böyle saçma haberler ile kime yaranmaya çalışıyorsunuz sizi anlamak hiç mümkün değil ..

hasan
hasan - 2 yıl Önce

uzunköprnün süleymanyie köyünden yazıyorum kooperatifimize yapılan bu alçakça haber yalandır. böyle adamlar yüzünden biz zarar görüyoruz. alırken iyi öderken kötü böyle bişey olamaz.

Çöllü
Çöllü - 2 yıl Önce

Ya arkadaş alırken iyi işleri görülürken iyi herşey iyide e muhterem ödeme vakti gelmiş geçmiş sen şimdi hopluyorsun sana hizmet eden insanları karalıyorsun yazık çok yazık .

Senol
Senol - 2 yıl Önce

Aynen doğru akıl alacak şey değil, maalesef. Bakıyorum ciftcide 3₺ olan nohut marketde10₺ düzen bozuk çiftçi sahipsiz.

İsmail
İsmail - 2 yıl Önce

Tamamen yalan vekalet ücreti 4 taksit halinde değil tek seferde alınır yapılandırma kapsamında vekalet ücretinin %50 si alınır, tarımdan haber adam gibi haber yapın

Abbas
Abbas - 2 yıl Önce

Sayın editör aslı astarı olmayan haberleri yayınlıyorsunuz. Bu haber asparagas haberin daniskası ağa.

a.y
a.y - 2 yıl Önce

Benzer sorunu kütahyada yaşadığımız doğrudur burasınin sıkı bir denetime girmesi gerekiyor devletimizden beklentimiz sesimizin duyulması ve buralarda büyük yolsuzluk olduğunu düşünüyorum araştırılsın lütfen .


banner151