Tarım Kredi'de koltuk telaşı başladı! 3 yıldır kanunsuz faizi görmeyen genel müdürden faizsiz sistem çıkışı!

Tarım Kredi Kooperatiflerinde hukuksuz genel müdür koltuğu kurtarmak için faizsiz sisteme sarıldı! Tarım Kredi Kooperatiflerinde 3 yıldır çiftçinin öz kaynaklarını bile çiftçiye ticari faiz oranıyla yani faizin de faizini alarak kullandıran Poyraz’ın, faizsiz sistem çıkışı samimiyetten uzak, tamamen bir pr çalışması olarak değerlendirildi.

Tarım Kredi'de koltuk telaşı başladı! 3 yıldır kanunsuz faizi görmeyen genel müdürden faizsiz sistem çıkışı!
banner200

ÖZEL HABER / Tarım Kredi Kooperatiflerinde görevde olduğu süre içinde çiftçi ortaklarının birikmiş öz kaynaklarını bile çiftçiye ticari faiz oranıyla kullandıran hukuksuz Genel Müdür’den zamanlaması manidar bir çıkış geldi. Hukuksuz Genel Müdür Fahrettin Poyraz, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada Tarım Kredi’yi faizsiz bir sisteme dönüştürmek için çalışmalar yürüttüklerini iddia etti. Ancak hukuksuz genel müdürün bu açıklaması samimiyetten uzak bulunurken, koltuğu kurtarmak için bir pr çalışması olarak değerlendirildi. 

ÇİFTÇİNİN ÖZ KAYNAKLARINDAN BİLE FAİZİN FAİZİ ALINIYOR!  

Tarım Kredi Kooperatifleri, çiftçiye yıllık ortalama 10 milyar lira civarında tarımsal kredi kullandırırken, bu kullandırılan kredilerin yaklaşık yarısını kendi öz kaynağından diğer yarısını da Ziraat Bankası’ndan sağlanan finansmanla karşılıyor. Ancak çiftçiye kullandırılan bu tarımsal kredilerin tamamının ticari faiz oranıyla kullandırılması dikkat çekiyor. İndirimli tarımsal kredilerin bile ticari faiz oranıyla kullandırılması çiftçiye uygulanan sömürü sistemini gözler önüne seriyor.

TEFECİ FAİZİNİ ARATMIYOR!

Ziraat Bankasından sağlanan finansmanın çiftçiye ticari faizle kullandırılması bir tarafa, çiftçinin öz kaynağının bile ticari faizle kullandırılması, buradaki çarpık sistemi ele veriyor. Tarım Kredi’de tarımsal kredilerde uygulanan sistem, tefeci faizini aratmazken, çiftçiden kaynak kullanım ücreti adı altında faizin bile faizinin alınması çiftçiyi üretimden uzaklaştırırken, tarımsal üretime büyük bir darbe vuruyor.

POYRAZ ÇİFTÇİYİ SÖMÜREN SİSTEME 3 YILDIR HİÇ DOKUNMADI! 

Tarım Kredi Kooperatiflerinde uygulanan sömürü sistemine 3 yıldır dokunmayan hukuksuz genel müdürün bugün çıkıp, "Biz kendimize hedef olarak Tarım Kredi'nin ya kendisini faizsiz bir sisteme dönüştürmesi ya da ayrı bir katılım bankası formatında yapılandırarak faizi Tarım Kredi'nin dışına çıkarma noktasında çalışmamız var" şeklinde açıklama yapması tamamen bir pr çalışması olarak görülüyor. 

KOLTUK TEHLİKEYE GİRDİ Mİ FAİZSİZ SİSTEME SARILIYORLAR!

Bilindiği üzere Tarım Kredi Kooperatiflerinde faizsiz sistem konusu geçmiş genel müdürler döneminde de zaman zaman gündeme getirilmesine rağmen bugüne kadar bir adım mesafe alınamayan konuların başında geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz hassasiyeti bilindiği için özellikle bu konunun genel müdürlerin kamuoyunda sıkıştıkları dönemlerde gündeme getirilmesi de dikkat çekiyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2021, 12:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ankara
Ankara - 4 ay Önce

Hani tarım kredi ürün alımı yaparak aradaki aracıları kaldırıp çiftçinin kazanmasını fiyatlarının düşmesini sağlayacaktı peki ne oldu,,,,
Arpa fiyatlarını bu yıl 1.750 açıkladı devlet ama tarım kredi neyaptı piyasanın üzerinde fiyat vererek ( en az 2.500tl) fiyatları yukarı taşıdı piyasa tarım krediye göre fiyat belirliyor çünkü çiftçi kazanmasın demiyoruz ama tarım kredi görevini yapmıyor bir tüccar gibi hareket ediyor...

Ankara Bölge geçen yıl çiftçiden alamadığı arpaları elüs sisteminden firmalardan aldı 1.300 TL’ye ve 1.700 TL ye sattı arada çiftçi kazandımı tabiki hayır SANAL olarak al sat yapıldı maksat verilen hedefler tutsun merkez birliğinde yapılmayanı yaptık havasını atalım diye.koltuk sevdası desek daha doğru olur.
Daha neler neler...

Hakkı B.
Hakkı B. @Ankara - 4 ay Önce

V.Yiğit’i Davut Bey bile gözden çıkarmış.

V.Y
V.Y @Ankara - 4 ay Önce

Bölgenin satışları nasıl artmış çiftçiyime satış yapılmış yoksa kamu kurumlarınamı.
kamu kurumlarına yapılan satışlar kimler tarafından paslanmıştır..
Bölge çiftçi kuruluşumu yoksa kamuya satış yapan bir depomu...

Mahşer
Mahşer @Ankara - 4 ay Önce

Ankara’da durum farksız değil Hemde nasıl bir koltuk telaşı herşeye sarılıyorlar.

Fındık
Fındık - 4 ay Önce

O koltukta akp iktidarda son gunleri oldugunu iyi biliyor.Poyraz donemi cok iyi arastirip incelenip hesap sorulmalu Ozellikle Tk Yem Tk kooperatif bayramalinin yaptigi anlasmalar satinalmalar depo ve marketlerde milyonlari bulan usulsuz urun imhalari ve sayim aciklari.su anda bile bayramalinin yaptigi hatali satinalmalardan bir tanesini belirtiyorum.Holding mufettisleri incelesin Skt gecen 1.5 milyonluk fındık var.depo ve marketlerde.arastirin.gucunuz yetiyorsa.bu sadece bir urunden ornek.1700 kalem urun var apartman altlarina bakkal acarak bu isten kurtulamazsin.elbet bir gun bu hesaplar sorulacak.

Temettü
Temettü @Fındık - 4 ay Önce

Razi'den 8 bin euro ve milyonlarca liralık temettü alıp almadığınız, yurtdışı harcırahınızın ise günlük net 4 bin liradan fazla olduğu iddialarına ne dersiniz?

Kunduz
Kunduz @Fındık - 4 ay Önce

Hay başınıza Fahrettin poyraz kadar taş düşsün, sabah akşam poyraz haberi, tarımın tek sorunu poyraz mı.

Basittir
Basittir @Fındık - 4 ay Önce

Cumhurbaşkanı milletle dalga geçiyor, bu Genel Müdür çiftçiyle. Ülke olarak dünya piyasa yada bankalarından faizle para alacaksınız, sonra aldığınız bu para ile güya ülke içinde faizsiz sistem kuracaksınız. Ne yazık ki buna da inanlar var, Allah onları bildiği gibi yapsın.

Fettah
Fettah - 4 ay Önce

Vay be bizi bu kadar mı salak görüyorlar.

Üretici
Üretici @Fettah - 4 ay Önce

Milletin umutlarıyla hareket ediyorlar acaba cıkartır lar ümidiyle sonsuza kadar destekleriz zaten.. Birde biz her duyduğumuzda bir avuc tuzla koştuğumuz İcin daha cok vaat ler duyarız...

Gelir
Gelir - 4 ay Önce

kredilere bakan genel müdür yardımcısı kurumun en fazla kazandığı kalem Faiz gelirleri derken faizsiz sistememi geçilcek tabiki hayır iki üç ay daha koltukda nasıl kalırım telaşından ibaret haramzadeler

dalga geçiyorlar
dalga geçiyorlar - 4 ay Önce

Bunlar kafayı yemiş resmen.Çiftçinin canı burnunda, adamlar fantezi peşinde.Resmen dalga geçiyorlar.Bakın burayı okuyan varsa uyarıyorum bu işin faturası seçimlerde çok ağır olacak.

Bölge müdürleri
Bölge müdürleri - 4 ay Önce

Düzen güzel değillmi kurum elden gidiyor hiçbirinizin sesi çıkmıyor nasılsa 40 bin maaş alıyoruz bi elimiz yağda bi elimiz bal diye bu ekip gidince ne yapacaksınız acaba hepiniz miyavlıyacaksınız onurlu davranın..

İş işten geçti artık
İş işten geçti artık - 4 ay Önce

Tarım kredi nin sahibi oldukları çiftçi ortaklarına haciz başlat. Daha önce genel müdür yardımcısı, Genel Müdür, fabrika müdürü, fabrika şefi, işletme mühendisi olmamış kişileri göreve getir. Yolsuzluk olayı ilde ilgisi olmayan insanları işten at. Burada Tarım kredi yem kas ediyoruz. Şube müdürünün bağlı olduğu, finans ve muhasebe müdürünün bağlı olduğu, banka hesaplarını, iştirak yazışmalarını, kooperatif ve şirket yazışmalarını, Tarım ve Orman Bakanlığı yazışmalarını gören eski denetçi ve maliyeci Tarım kredi yem A. Ş. Sirketindeki GN MDR yardımcısı mali ve idari işler genel müdür yardımcısı Ö.M. Bey'i Tarım kredi yem GN MDR Hasan Fehmi KİNAY ve Tarım Kredi Kooperatifleri GN MDR Fahrettin POYRAZ Bey ile bağlantıları nedir, niye hâlâ görevde tutuyorlar. Tarım kredi kooperatifleri gerçek sahipleri ve ortakları olan çiftçiler CİMER'E yazın. Sayın Baskan'ımız iletiyorlar. Emin olun. Amae ne kadar çok yazılır ise o kadar etkili olur. 1.100.000 ortak yazın Tarıma kuruma ve istiraklere sahile çıkın. Her şeyin bir sonu vardır. Hak gelecek batıl zail olacak inşAllah. Çok güzel haberler gelecek inşAllah Allah c.c. var gam yoktur.

Sadullah
Sadullah @İş işten geçti artık - 4 ay Önce

bay ayhan karamaya da son günlerde buna sarılmıştı... önce ortaklık kar payını ver sonra faize geç beyim

Cifci
Cifci - 4 ay Önce

Bunlar, yerliyiz, milliyiz, faiz haram diye diye geldiler, ne yerli ne milli, ne faizi kimsenin inancı kalmadı ki boşuna boyama bunlar.


banner151

banner251