Tarım Kredi'de hukuksuz genel müdürün RAZİ gizemi!

Tarım Kredi Kooperatiflerinin hukuksuz genel müdürü ortaklık payı yüzde 50’nin üstünde olan iştiraklerden sadece bir yerden huzur hakkı ücreti aldığını belirtirken, ortaklık payı yüzde 50’nin altında olan İran’daki RAZİ şirketi ile ilgili hiç bilgi vermemesi dikkat çekiyor.

Tarım Kredi'de hukuksuz genel müdürün RAZİ gizemi!
banner200

GÜBRETAŞ’ın İran’daki yatırımı olan RAZİ’nin yönetim kurulu üyesi ve üst düzey yönetici sayısı GÜBRETAŞ’tan daha az olmasına rağmen RAZİ’de üst düzey yöneticilere ödenen gider yüzde 80 daha fazla oldu. RAZİ’nin 5 kişilik yönetim kurulu üyesinin 3’ü GÜBRETAŞ tarafından atanırken, GÜBRETAŞ tarafından RAZİ’nin Yönetim Kuruluna gönderilen bu 3 isimle ilgili kamuoyuna hiçbir bilgi verilmediği gibi, bu yönetim kurulu üyelerinin aldığı huzur hakkı ücretleri de sır gibi saklanıyor. 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım Kredi Kooperatiflerinin hukuksuz genel müdürü Fahrettin Poyraz, aldığı astronik ücretlerle gündemden düşmüyor. Fahrettin Poyraz’ın Tarım Kredi Kooperatiflerinden ve milletvekili emeklisi maaşının dışında Tarım Kredi’nin birçok iştirakinden de ücret aldığına yönelik haberler üzerine Tarım Kredi Kooperatiflerinden yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada Fahrettin Poyraz’ın Tarım Kredi Kooperatiflerinin 7 iştirakinde görev yaptığı ancak sadece GÜBRETAŞ’tan aylık 12 bin lira huzur ücreti aldığı kaydedildi. Ancak açıklamada Poyraz’ın asıl tartışma konusu olan Gübretaş’ın İran’daki yatırımı olan RAZİ’den ve Sosyal Yardımlaşma Vakfından huzur hakkı ücreti alıp almadığına dair hiçbir bilgiye yer verilmemesi dikkat çekti. 

ORTAKLIK PAYI YÜZDE 50’NİN ÜSTÜNDE OLAN İŞTİRAKLERDEN SADECE BİR YERDEN HUZUR HAKKI ÜCRETİ ALINIYOR

Tarım Kredi Kooperatiflerinin mevzuatına göre, ortaklık payı yüzde 50’nin üstünde olan iştiraklerden Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları bir çok iştirakte görevde bulunsa da sadece birinden huzur hakkı ücreti alabiliyor. Ancak ortaklık payı yüzde 50’nin altındaki iştiraklerde ise böyle bir sınırlama bulunmuyor. Bundan dolayı GÜBRETAŞ’ın yüzde 48 ortağı olduğu İran’daki RAZİ şirketi olmak üzeri diğer alt şirketlerde yönetim kurulu başkan ve üyelerine ne kadar huzur hakkı ücreti ödendiği büyük önem taşıyor. 

GENEL MÜDÜRÜN ALDIĞI HER BİR KURUŞ HUKUKSUZ!

Tarım Kredi Kooperatiflerinin İnsan Kaynakları Yönetmeliğine göre, ‘Sosyal güvenlik kurumundan emekli ya da yaşlılık aylığı almaya hak kazananlar’ kadrolu olarak istihdam edilemiyor. Milletvekili emeklisi olmasına rağmen 2017 yılında İnsan Kaynakları Yönetmeliğinin bu hükmüne aykırı bir şekilde Genel Müdürlüğe atanan Fahrettin Poyraz, 2019 yılında İnsan Kaynakları Yönetmeliğinde sessiz sedasız kendisine özel bir değişiklik yaptırıp sadece Genel Müdürlere emeklilikten muafiyet getirilmişti. Fahrettin Poyraz, kişiye özel bu yönetmelik değişikliği ile hukuksuz atandığını ele verirken, 2019 yılında yapılan değişiklik de geriye işlemeyeceği için halen hukuksuz bir şekilde görev yapıyor. 

HARCAMA KARTI, YOLLUK, HARCIRAH, MAAŞ, İKRAMİYE VE TEŞVİK PİRİMİ ALIYOR

Tarım Kredi Kooperatiflerinde 3 yıldır hukuksuz bir şekilde görev yapan Fahrettin Poyraz’ın aldığı yüksek ücret ve huzur hakkı ücretleri de tartışma konusu olmaya devam ediyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinden maaşının yanı sıra 3 ayda bir ikramiye ve yılda 2-3 maaş tutarında teşvik primi alan Poyraz, aldığı toplam ücreti kamuoyuna açıklayamıyor. Bu astronomik ücretinin yanında GÜBRETAŞ’tan da aylık 12 bin lira huzur hakkı ücreti alıyor. 

RAZİ VE SOSYAL YARDIMLAŞMA VAKFI KAMUOYUNDAN KAÇIRILIYOR

Fahrettin Poyraz’ın sadece GÜBRETAŞ’tan huzur hakkı ücreti aldığı açıklanırken, yapılan açıklamada RAZİ’den ve Sosyal Yardımlaşma Vakfından alınan huzur hakkı ücretleri hakkında bir bilgi verilmemesi dikkat çekiyor. 

RAZİ’NİN 5 YÖNETİM KURULU ÜYESİNİN 3’Ü GÜBRETAŞ’TAN

GÜBRETAŞ, İran’daki Razi’nin yüzde 48’ine ortak ve RAZİ’nin 5 kişilik yönetim kurulu üyesinin 3’ü GÜBRETAŞ’tan atanıyor. GÜBRETAŞ’ın RAZİ’deki 3 yönetim kurulu üyesi kamuoyundan sır gibi saklanırken, yönetim kurulu üyelerinin Tarım Kredi ve GÜBRETAŞ’tan aldıkları ücretlerinin dışında RAZİ’den ne kadar huzur hakkı ücreti aldıkları da bilinmiyor. 

RAZİ’DE ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİN GİDERİ GÜBRETAŞ’TAN DAHA YÜKSEK 

GÜBRETAŞ’ın 2021 yılı ilk 3 aylık faaliyet raporu incelendiğinde RAZİ’de üst düzey yöneticilere yani yönetim kurulu üyesi, genel müdür ile genel müdür yardımcılarına 2021 yılının ilk 3 ayında toplam 1 milyon 839 bin lira ödeme yapıldı. Ancak RAZİ’den daha fazla yönetim kurulu üyesi ve üst düzey yönetici bulunmasına rağmen aynı dönemde GÜBRETAŞ’taki bu gider 1 milyon 37 bin lira olarak gerçekleşti. Faaliyet raporundaki bu veriler, RAZİ’deki yönetim kurulu üyelerine ve üst düzey yöneticilere GÜBRETAŞ’tan daha yüksek bir maaş ve huzur hakkı ücreti ödendiğini gösteriyor. 

TARIM KREDİ RAZİ İLE İLGİLİ BİR AÇIKLAMA YAPAMIYOR!

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından bazı gazetelerde çıkan haberleri yalanlamak için dün yapılan açıklamada sermaye yapısı yüzde 50’nin üstende olan iştiraklerle ilgili bilgiler verilirken, sermaye yapısı yüzde 50’nin altında olan RAZİ ile ilgili hiçbir bilginin verilmemesi manidar bulundu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2021, 14:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sivas Tk yemin hali ne böyle
Sivas Tk yemin hali ne böyle - 4 ay Önce

Kurum arabasıyla ve fabrikada keyf yapılıyor sivas tk yem de iyi şeyler olmuyor uzun zamandır takip ettiğimiz ve rahatsız olduğumuz konuları sizle paylamak istiyoruz yazıdanda anlaşıldığı gibi işletme şefi sorumlu arkadaşlar içeride arıza olmasına rağmen ve resmi tatilde mesai yapılmasına rağmen alkol sefası yapıyor ve içerdeki arkadaşlarımız arızayla uğraşmaktadır bu arkadaş ve içeride kendisiyle birlikte fabrikanın arka bahçesini alkol yerine çevirmişlerdir ayrıca mesaide olması gerekirken içip içip arabada sızan görüntüler vardır içeride ciddi bir ayrım vardır fabrika müdürü orada çalışan arkadaşlarımızı sürekli bağırarak ve hakaret ederek rencide etmektedir bu yetkilierin içeriden bize gelen bilgilere göre daha farklı işlere imza attıkları duyumları vardır ciddi bi ayrımcılık ve hilafet vardır çileyi çeken bizim arkadaşlar olup bazı şeyleri sizlerle paylaşacağız

Razi niresi
Razi niresi @Sivas Tk yemin hali ne böyle - 4 ay Önce

Sayın genel müdür; sayın Metiner tveetleri silerken, Resul Tosun'u telefonda ikna ederken Razi konusunda da bilgi verdinizmi? Verdiyseniz ve kabullendilerse de bir sorun vardır, olanı söylemekten çekinmişseniz de bir sorun var demek değilmidir?

En yorumu yapan arkadaşlar size sesleniyorum
En yorumu yapan arkadaşlar size sesleniyorum - 4 ay Önce

Böyle dedikleriniz gerçek ise eğer şirketin iç denetim müdürlüğü var. Gerçek ise eğer belgeleri verin adalet yerini bulsun. Verin belgeleri mali ve idari işler genel müdür yardımcısı ni genel müdür desteklemeye devam etsin. Çok güzel gidiyor.

Mazlum
Mazlum - 4 ay Önce

Tk Marketlere fason yaptirilan peynirler deterjanlar tursular kuruyemisler vb( 1400 kalem urun) hangi yandas firmalara yaptirilip bu firmalar yapilan yanlis tek tarafli anlasmalarla milyonlari goturmekte. disardan herkes izleyici olarak (Bayramali tum kritik gorevlere Ülker, Bizim toptan şok artiklarini getirerek) olaylari ört bas etmekte.Holding denetcileri tribunden mac seyreder gibi seyrediyor.yapilan market depo kiralamalari is gelistirmenin yaptigi usulsuz de özde ihaleler(onun basindada onceki donem gonderilen bayramali tarafindan tekrar getirilen bayramali var.neden getirildi..

Ali Bartın
Ali Bartın @Mazlum - 4 ay Önce

Bence İran'da yönetici olarak Mehmet Metiner olmalı bu durumu ortaya çıkaran kendisidir:))))

Tarım kredi yemi unutmayalım !!!
Tarım kredi yemi unutmayalım !!! - 4 ay Önce

Tarım kredi yem GN MDR H.F.K. şirketin hem GN MDR hem de yönetim kurulu üyesi olabilir yor mu. Yem sektörün de hiç çalışmamış Destek hizmetleri MDR A. ARI. olarak nasıl çalışabiliyor. Bu insan makine mühendisi, ziraat mühendisi , veteriner hekim, endüstri mühendisi, bilgisayar mühendisi değil, E-ihale programı yazan B.K. GN MDR özel kalemi gibi herkese GN MDR istedi diye nasıl konuşabiliyor. Tüm şirketler ortak satın alma programı kullanırken GN MDR işe aldığı B.K. e ihale programı neden kullanıyorlar b.k. satın alma müdürümü, GN MDR yardimcisimi, analizden , hammadde emtia fiyatlarını bilmeyen birisi nasıl yorum yapabilir. Şubelere neden işletme bölümü mezunları müdür yapılıyor. Ziraat mühendisi, veteriner hekim endüstri mühendisi, makine mühendisi olmayan neden müdür olarak atama yapıyorlar.

Yemci
Yemci @Tarım kredi yemi unutmayalım !!! - 4 ay Önce

Oda birşey mi eski müdürü bu adamdan hic bir ... olmaz dediği hatta isten cikarilmali diye merkeze yazi yazdigi adam, torpilini bulup denizliye müdür olmadı mi

Buraya kadar
Buraya kadar - 4 ay Önce

Her hikayenin bir sonu vardır. Önemli olan güzel başlayıp güzel bitirebilmektir. Zamanın da verilmeye Adalet, Adalet değildir. Şimdi en az 1000 insanın bedduası vardır belki. Herkesin bir hesabı varsa Allah c.c. da bir hesabı vardır. Kaderin üstünde kader vardır.

Soru var sorumlu varmı
Soru var sorumlu varmı - 4 ay Önce

Yâhu bu kadar zormudur cevaplamak, Razi'den ayda kaç lira alıyorsun? Temettü alıyormusun, alıyorsan kaç lira? Yurtdışı harcırahın kaç yüz euro, 400 euro olduğu doğrumu? İris Akademi ile bağlantınız varmı, geçmişte bağlantınız varmıydı, şu andaki sahipleriyle akrabalık ilişkiniz varmı? Bu şirketle Kurum ve bağlı işletmeleri kaç milyon liralık iş yaptı? Gübretaş'ın borsadaki hisselerinden yakınlarınız alım satıp yaparak milyonlarca lira kazandığı doğrumudur? Kurumun müdür, başkan ve üstündeki idarecilerinin de içeriden bilgi alarak, milyonlarca lira kazandıkları şeklindeki haberler doğrumudur? Bursa tv de muhammet tayyar türkeş'in yazdığı hususların doğruluğu varmıdır? Kurumun araçları ve ikram temsil harcamalarının özel maksatlarla kullanıldığı, özel seyahat için kullandığı resmi aracı pert olan yardımcınıza tavrınız ne olmuştur? Tk Birlik mağaza kiralamalarıyla ilgili iddialar doğrumudur? Çiftlik kiralamasındaki kriteriniz neydi? Tarkim'de komisyon aldığı iddia edilen idareciyle ilgili önceden bilgilendirilmişmiydiniz? Kalem müdürünüzün bile 4 hakkı huzurla birlikte 70 bin liradan fazla aylık almasını çiftçiye nasıl izah etmeyi düşünüyorsunuz? Milli Görüşçü olduğunuzla ilgili iddialara cevabınız nedir, çıkartılmış gömlekmidir? Saygıyla cevabını paylaşmanızı beklemekteyiz. Son söz zamanın hukuk müşavirinin hukuksuz atamanıza ilişkin durumu sonradan düzeltmek için İK Yönetmeliği'nde değişiklik yapmanızın dikkat çekeceği uyarısı yaptığı doğrumu?

Dom dom kurşunu
Dom dom kurşunu @Soru var sorumlu varmı - 4 ay Önce

Abi ne yaptın ya. Dom dom kurşunu sıkmışsın. Bu iktidar kimden hesap sorduki bunlardan sorsun. Onlar çiftçiye kıydılar ve bu adamlara izin verdilerse bizde onlardan hesap sorarız.

davut
davut - 4 ay Önce

ÇALIŞANLAR ÜST YÖNETİMDEN MEMNUN DEĞİL.ÇİFTÇİ ORTAKLAR HİÇ MEMNUN DEĞİL.HALADA GÖNÜL RAHATLIĞI İLE ÇALIŞIP MAAŞINI HAKETTİĞİNE İNANAN ÜST YÖNETİCİLERİN ALLAH YARDIMCISI OLSUN.

Sivas
Sivas - 4 ay Önce

Çepni yendeki 400 ton arpa açığı be oldu.


banner151

banner251