Tarım Kredi'de çiftçinin takipteki borç miktarı 1.6 milyar lira!

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Tarım Kredi Kooperatifi Merkez Birliği verilerine göre, çiftçinin borcunun 11 milyar lira civarında olduğunu belirterek, "Bu borcun 1.6 milyar lirası kanuni takibe düşmüş durumdadır" dedi. 

Tarım Kredi'de çiftçinin takipteki borç miktarı 1.6 milyar lira!
banner200

Ergun, İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli ile Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin geçmişte tarımsal üretim konusunda kendi kendine yeten bir ülke olduğunu, iktidarın 18 yıldır uyguladığı tarım politikaları sebebiyle tarımın bitme noktasına geldiğini ileri sürdü. 2019 yılı milli gelir hesaplamalarına göre tarımda 455 milyar lira brüt hasılat elde edildiğini anlatan Ergun, çiftçinin eline geçen miktarın ise 90 milyar lira civarında olduğunu söyledi. Çiftçinin, 85 milyar lirası kısa vadeli olmak üzere yaklaşık 180 milyar lira borcu oluştuğunu ifade eden Ergun, üreticinin eline geçen 90 milyar liranın 85 milyar lirasını kısa vadeli borç olarak ödemek durumunda kaldığını dile getirdi.

ÇİFTÇİNİN NEFES ALABİLMESİ İÇİN KANUNİ TAKİPTE OLAN BORCUN TASFİYE EDİLMESİ GEREKİYOR

Sürdürülebilir kalkınma için sermayesi olması gereken çiftçinin borç batağına saplandığını iddia eden Ergun, şöyle konuştu: "Bu koşullarda çiftçinin 2021 yılını çıkarması pek mümkün gözükmemektedir. Çitçiye destek vermesi gereken tarım kredi kooperatifleri, ortaklarına haciz işlemi başlatmıştır. Borçlarını ödeyemeyen çiftçinin tarımsal araç ve ekipmanlarına yönelik icra işlemleri başlatılmıştır. Tarım Kredi Kooperatifi Merkez Birliği verilerine göre, çiftçinin borcu 11 milyar lira civarındadır. Bu borcun 1.6 milyar lirası kanuni takibe düşmüş durumdadır. Buna bankalar da eklenince tutar 5. 5 milyar liraya ulaşmıştır. Çiftçinin nefes alabilmesi için kanuni takipte olan borcun tasfiyesi şarttır. Çiftçinin borçlarının bir yıl ödemesiz 5 yıla yayılarak faizsiz yapılandırılması doğru olacaktır."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2020, 20:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alın teri
Alın teri - 13 ay Önce

Sayın vekilim sağolasın bizleri düşündüğünüz için ama bu takamları sayın cumhurbaşkanına vermeniz gerekiyor başkası çözüm olamaz çünkü karar verme yetkileri yok

banner151

banner251