Tarım Kredi'de beyaz yakalılara performans kıyağı! 3 maaş teşvik primi için hepsi gün sayıyor!

Çiftçinin yokluk içinde kooperatiflere ödediği paralar teşvik primi adı altında yöneticilere aktarılacak. Bürokratlar oturdukları yerden 3 maaş tutarında teşvik primi alacak.

Tarım Kredi'de beyaz yakalılara performans kıyağı! 3 maaş teşvik primi için hepsi gün sayıyor!
banner282

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, çiftçilere destek olması için kurulan Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği yöneticilerine çiftçinin yokluk içinde ödediği paralardan yüklü miktarlarda prim ödemesi yapılacağı öğrenildi. Zor duruma düşen çiftçinin kooperatiften daha fazla kredi kullanması ya da borçlarının yapılandırılması bürokratlar için ‘performans' sayılıp 3 maaş tutarında prim verilecek. Primlerden işlemleri yapan asıl personelin yanı sıra yüksek maaşı ve huzur hakkı ödemeleriyle gündeme gelen Genel Müdür Fahrettin Poyraz ile genel müdür yardımcıları, daire başkanları, birim ve bölge müdürleri, müfettişler de yararlandırılacak. Kooperatiflerin ortağı olan çiftçiler ise tek kuruş alamayacak.

YAPILANDIRMA PRİMİ

Yöneticilere 3 maaş prim ödenmesinin gerekçesinin, 2021 yılında kooperatiflerin kredi tahsilat oranının yüzde 98.15'e ulaşması gösterildi. Ancak yüzde 98.15'lik tahsilat oranının çiftçi borçlarının ödenip kapanmasından çok, borçların yeniden yapılandırılması yoluyla elde edildiği belirtildi.

ÇİFTÇİYE ÖDERKEN ENFLASYON İŞLEMİYOR

Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiye yaptığı her türlü tarımsal satışlardan elde edilen komisyonlar ortak bir havuzda toplanıyor. Bu komisyonlardan başarı durumuna göre kooperatif personeline belirli kriterlere göre yıllık teşvik primi ödeniyor. Kooperatifler çiftçilerden kullanacakları ayni ve nakdi kredinin miktarına göre ortaklık payı tahsil ediyor. Ancak ortaklık payı karşılığında çiftçilere kâr payı ödenmediği gibi ortaklık paylarının enflasyon karşısında değerlemeye tabi tutulmadığı belirtildi. Buna göre örneğin 10 yıl önce 10 bin lira ödeyip kooperatife ortak olan çiftçi, ortaklıktan ayrılırken 10 yıl sonra yine 10 bin lira ödenerek mağdur ediliyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2022, 09:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
TK yem Şanlıurfa
TK yem Şanlıurfa - 4 ay Önce

Her yere bildirdik sonuç fabrika müdürü dopinge devam ediyor sövüp sayıyor bizler burada esir kampında mıyız diye tarım kredi yetkilileri ne sormak iStiyoruz ego tatmin ediyor ve halkımızı eleştiriyor Şanlıurfa siyasetcileri uyuyormusunuz

Şaşmayın
Şaşmayın - 4 ay Önce

Çocuğunu bakıcıya bırakıp, aldırmak için bile kurum arabası ve şoförünü kullananlardan ne beklenir?

Gerçekse eğer !
Gerçekse eğer ! - 4 ay Önce

Zehir Zakkum olsun işleri güçleri ancak yalan ve iftiralar, liyakat siz insanları bir yere getirmek. merkez Birliği yönetim kurulu, üst yönetim, iştirakleri yönetim kurulları, üst yönetimleri hepiniz gidiyorsunuz inşAllah . Partide ve başka yerlerde görev almayı Allah nasip eder mi acaba. Bunu okuyan yandaşları, beni çok güldürdün diyen yandaşları, gitmez diyenler bir olmaz diyenler bir şey çıkmaz diyenler hepinizi çıkaracağım ve mahkemeler de hesap verecekler amin. Zalimin zulmü varsa mazlumların Allah c.c. vardır. Haksız kazanç elde edilen paraların hepsini Yeni gelen yönetim kurulları ve üst yönetimler soracak Başkanımız bekler son noktayı koyar. FETÖ ile fotoğrafları olanlar ve iş tutanlar Devlet peşinizde

Cevap ver Fahrettin bey
Cevap ver Fahrettin bey - 4 ay Önce

Gübretaş'ın karının bir kısmıda personele dağıtılıyor. Maaşı yüksek olanda o oranda yüksek pay alıyor. Bu kar neden kara sevep olan çiftçiye dağıtılmıyor?

Soru
Soru - 4 ay Önce

Tarımdan haber sitesi geçen hafta Chp Ankara Milletvekili Murat Emir in merkez veteriner araştirma enstitüsü ile ilgili verdiği soru önergesinden haberiniz var mı? İddiaların doğruluğu hakkında araştırma yaptınız mı?

Tahsilat oranı
Tahsilat oranı - 4 ay Önce

Sayın yetkililer tarım kredi kooperatiflerindeki tahsilat oranı tamamen uydurmadır yatır çek ile yüksek çıkmaktadır kesinlikle incelenmesi lazım tabi müfettişlerde kendilerinden kim inceleyecek oda var hırsız çoook Reis bilmesi lazım zaten çok yönetici akp ye düşman

reisin derdi
reisin derdi - 4 ay Önce

boşverin tkaka yı onlar akp nin özel kuruluşu oldu tabiki

Osmanlı
Osmanlı - 4 ay Önce

Yakın birgünde adalet tecelli edecektir hiç merak etmeyin.Şüphesiz Allah sabredenlerle beraberdir!