Tarım Kredi borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili Anadolu Ajansının yanlış haberine tepki!

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Torba Yasada çiftçilerin Tarım Kredi'ye olan borçlarının yapılandırılmadığı halde Anadolu Ajansı'nın yanlış haber yaptığını belirtti.

Tarım Kredi borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili Anadolu Ajansının yanlış haberine tepki!
banner200

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, TBMM’de kabul edilen Torba Yasa’da çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının yeniden yapılandırılmadığı halde Anadolu Ajansı’nın (AA) “borç yapılandırması” başlığı ile haber geçtiğini belirterek, “AA düzeltme yapmalıdır. Dikkat çeken husus AA’nın bu konudaki yanlış haberine AK Partili vekillerin de sessiz kalmasıdır. Çünkü bu haber iktidarı rahatlatmıştır ancak gerçek böyle değildir. Çiftçiler, Tarım Kredi Kooperatiflerine gidince gerçeği öğrenip hayal kırıklığına uğruyorlar. Çiftçiler kendileri ile dalga geçildiğini düşünüyorlar. Şimdi hem kızgın hem de tepkililer” dedi.

Aygun, AA’nın Torba Yasa’nın kabul edilmesinin ardından 12 Kasım 2020 tarihinde “İstihdam teşviki ve borç yapılandırmasına ilişkin yasa teklifi yasalaştı. (//v.aa.com.tr/2041113) Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları, orman köylülerinin kullandığı krediler de yapılandırılacak” başlıklı haber geçtiğini kaydetti. 

ÇİFTÇİ TEPKİLİ

Aygun, bu haberin gerçeği yansıtmadığını, yasanın çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını yapılandırmadığını vurguladı. AA’nın bu haberi yapması nedeniyle gazetelerde de yanlış haber çıktığını söyleyen Aygun, “Çiftçiler, bu haberleri okuyunca Tarım Kredi Kooperatiflerine koşuyorlar. Tarım Kredi Kooperatifleri ise böyle bir düzenleme olmadığı yanıtını veriyor. Bunun üzerine iki gündür bizleri telefon bombardımanına tutuyorlar. Çiftçiler çok kızgın” diye konuştu.

YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR YANAR!

Aygun, AK Partili vekillerin de bunu bilmesine karşın sessiz kalmayı tercih ettiğini, bu haberlerin işlerine geldiğini belirterek, “AA’ya düzeltme için bile başvurmuyorlar. Çünkü haber işlerine geldi. Çiftçiler Tarım Kredi Kooperatiflerine gidince zaten gerçekleri öğreniyor. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar” diye konuştu.

ÇİFTÇİ İLE DALGA GEÇİYORLAR!

Çiftçilerin duyguları ile oynanmamasını isteyen Aygun, iktidara seslendi: “Gırtlağına kadar borçta olan çiftçi büyük sıkıntı içinde. AKP, işadamlarının borçlarını yapılandırıyor ama çiftçinin derdini önemsemiyor. Bu yetmezmiş gibi çiftçi ile dalga geçer gibi algı operasyonu yapıyorlar. Çiftçiyi yalan haberlerle meşgul etmeyin! CHP olarak çiftçi borçlarının faizinin silinip, ana borcun 5 yıla bölünmesini istedik. Taleplerimize sırt çevirdiler, şimdi de çiftçi ile dalga geçiyorlar. Anadolu Ajansı gerekli düzeltmeyi yapsın!”

Aygun, Torba Kanun ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tarımsal amaçlı kooperatiflere (Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Sulama Kooperatifi, Su Ürünleri Kooperatifleri, Pancar Ekicileri Kooperatifi) kullandırdığı kredilerin yeniden yapılandırıldığını açıkladı.

Torba Kanun ile kodamanlara 500 milyar liralık af getiren AK Parti iktidarının “milletin efendisi olan” çiftçilerin şu anda 170 milyar liraya ulaşan borcunu yapılandırmamasını eleştiren Aygun, “Çiftçinin esas borcu, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden aldığı tarımsal amaçlı kredilerdir. Bu borcu acilen yapılandırın” diye çağrı yaptı. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2020, 16:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ufuk varlı
Ufuk varlı - 11 ay Önce

Biz çiftçileri aptal yerine koydular bizi kandırdılar yazıklar olsun taeım kredi koopararifleri fahiş faiz yaptı çiftçilere nasıl ödenecek bu borçlar 50 bin liralık borç 150 bin oldu nasıl ödeyelim bu borcu yazıklar olsun

Hüseyin kuru
Hüseyin kuru - 11 ay Önce

çiftçi milletin enayisidir

bahadır
bahadır - 11 ay Önce

arkadaş toplanalım gidelim tbmm önüne ilhami özcan bey önderliğinde sesimizi duyuralım böyle bir rezillik olamaz aşağılık bir durum ile karşı karşıyayız

Emekli kooperatif müdürü
Emekli kooperatif müdürü - 11 ay Önce

Tarım kredi de 4 defa faiz affı yaşadım İnanın her defa aynı Kişiler faydalandı.Bunların %70 hali vakti yerinde olan ağalar sonrada borcuna Sadık vatandaşlar mağdur olurdu.Kuruma ve faiz affına beddua ederdiler.Şuan toplumda güçlü bir faiz affı beklentisi var.Kesinlikle mağdur yok borcuna Sadık olmıyanlar var af ve yapılandırma olmamalıdır.Ödeyenlerin suçu ne bilgilerinize.

Ciftci
Ciftci @Emekli kooperatif müdürü - 11 ay Önce

Futbol kulüpleri daha önemli covit 19 sokağa çıkma yasağında kimse futbol topu almaya kosmadi sokaklara

hakkı
hakkı - 11 ay Önce

görmezlermi acaba ciftcini durumunu bir bilende mi yok

Himet aytac
Himet aytac - 11 ay Önce

Acilen istifa etsinler tumu

Fındık hasadı
Fındık hasadı - 11 ay Önce

Fındık'a gübre attık hasad ettik satıyoruz alım satım fiyatları uçuk anladığım biz tkk çalıştık aldığımızı geri verdik  fındığı sokup tütün ekerim çok komik rakamlar  asıl kazanan Gubretas Özcan oldu
Koop çalışanı

emekli
emekli - 11 ay Önce

sen ne kadar da millet hakkında rahatca konuşuyorsun o haram lokmalarınız çoluk çocuğunuzdan çıkınca görecem duburunuzu


banner151

banner251