Tarım Kredi borçları yapılandırma kapsamına alınmadı! Borç batağındaki çiftçiye kötü haber!

Çiftçiye kötü haber! Aylardır borçların yapılandırılmasıyla ilgili kararı bekleyen çiftçi, geçtiğimiz hafta çıkan haberler üzerine sevinmişti. Ancak bu haberlerin de altı boş çıktı. Yüksek faizden dolayı borçları katlanarak artan çiftçinin Tarım Kredi borçlarının yapılandırma kapsamına alınmadığı ortaya çıktı. Resmi kaynaklardan alınan bilgiye göre, Tarım Kredi Kooperatiflerinin de ‘çiftçinin böyle bir beklentisinin olmadığı’ gerekçesiyle borç yapılandırmasına sıcak bakmadığı kaydediliyor.

Tarım Kredi borçları yapılandırma kapsamına alınmadı! Borç batağındaki çiftçiye kötü haber!
banner200

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile vergi borçları ve Hazine alacaklarının yapılandırılmasıyla ilgili tasarıya Tarım Kredi borlarının da eklendiği haberleri gündeme gelmişti. Ancak bu haberlerin yanlış anlaşılmadan dolayı yapıldığı ortaya çıkarken, Tarım Kredi borçlarının söz konusu tasarıya eklenmediği gün yüzüne çıktı.  

AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİNİN ÖNERGE VERDİĞİ VE KABUL EDİLDİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ! 

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile vergi borçları ve Hazine alacaklarının yapılandırılmasının yanı sıra çiftçilerin ve orman köylülerinin borçlarının da yapılandırma sağlanırken, söz konusu bu yapılandırmaya AK Partili milletvekillerinin verdiği önergeyle Tarım Kredi borçlarının da eklendiği gündeme gelmişti. 

GÜNDEME GELEN HABERLERİN ALTI BOŞ ÇIKTI!

Fakat bu haberlerin yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı kaydedilirken, söz konusu kanun teklifine Tarım Kredi borçları eklenmediği gün yüzüne çıktı. 

HABERLER ÇİFTÇİYİ UMUTLANDIRIRKEN, TARIM BAKANLIĞI İLE TARIM KREDİ’NİN SESSİZLİĞİ KAFALARI KARIŞTIRMIŞTI! 

Söz konusu haberlerden dolayı çiftçi büyük bir beklentiye girerken, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Tarım Kredi Kooperatiflerinden konuyla ilgili resmi bir açıklamanın yapılmaması kafaları karıştırmıştı. Borçların yapılandırılacağı gerekçesiyle Tarım Kredi Kooperatiflerine akın eden çiftçi, resmi bir açıklamanın gelmediği gerekçesiyle kooperatiflerden eli boş dönmüştü. 

MİLLİ GAZETE’NİN RESMİ KAYNAKLARDAN ALDIĞI BİLGİYE GÖRE TARIM KREDİ YAPILANDIRMAYA ENGEL OLUYOR!  

Böyle bir süreçte Milli Gazete, önemli bir bilgiye ulaştı. Tarım Kredi borçlarının yapılandırma kapsamına alındığına dair haberlerin doğru olmadığı ortaya çıkarken, Milli Gazete’nin resmi kaynaklardan ulaştığı bilgiye göre, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinin de çiftçinin böyle bir talebi olmadığı gerekçesiyle yapılandırmaya sıcak bakmadığı ve engel olmaya çalıştığı kaydediliyor. 

ÇİFTÇİYE YÖNELİK HACİZ VE İCRA İŞLEMLERİ SON SÜRAT DEVAM EDİYOR

Diğer taraftan, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Türkiye genelinde çiftçiye yönelik haciz ve icra işlemlerini aralıksız sürdürmesi dikkat çekiyor. 

MİLLİ GAZETE’NİN 2018 ORTAYA ÇIKARDIĞI YÜKSEK FAİZ SKANDALI ÇİFTÇİYE BÜYÜK DARBE VURDU!

Bilindiği üzere geçmişte yapılan yapılandırmalar ve özellikle 2018 ve 2019 yıllarında uygulanan yüksek faizden dolayı çiftçinin borcu katlanarak arttı. Ürettiği ürünü de değerinde satamayan çiftçi, artık borcunu çeviremeyecek duruma geldi. Büyük bir borç batağında bulunan çiftçi en azından biraz olsun nefes alabilmesi için yapılandırmadan başka çaresi bulunmuyor. Aslında borç yapılandırması da çiftçinin uzun vadede borç sorununu daha da artırıyor. Ancak buna rağmen çiftçinin yapılandırmadan başka bir çaresinin kalmaması da yaşanan çelişkiyi gözler önüne seriyor.  

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
çiftçi
çiftçi - 11 ay Önce

yapmayın yapmayın çiftçiye hiçbirşey yapmayın,yapmayın ki 2 gün sonra sandık önüne konduğu zaman kaybettiği tarlasını,arsasını,traktörünü unutmaz belki yapmayın.

Sahipsiz çiftçi
Sahipsiz çiftçi - 11 ay Önce

Çiftçi sahipsiz mecliste çiftçi yok Bakanlıkta çiftçi yok cumhurbaşkanımızın yanında çiftçi danışman yok partilerin MKYK da çiftçi yok
Çiftçi kuruluşlarının yöneticilerinde çiftçi yok Sahi bir Bayraktar vardı gören varmı
Yazık bize yazık ölüyor çiftçi ölüyor kimin umurunda

Senol
Senol - 11 ay Önce

Tarım kredinin uyguladığı faiz, gerçekten akla ziyan, olacak şey değil.

Aydinli
Aydinli - 11 ay Önce

Ertelenmesini biraktik.bir hafta gecikmis borcun var diyerek ne yem veriyorlar nede baska bir mal.bolge mudurlugu bu sekilde talimat vermis.gunu gecen borcu olan baska birsey alamaz diye.bunlar koylunun ciftcinin kooparatifi degilki zaten.sanayici veya spor klupleri istese hemen isleri gorulurdu.yazik bu ciftcinin haline.

ödeyenin sucuney
ödeyenin sucuney - 11 ay Önce

biz cayır cayır ödediysek sucmu işledik,,, demek sucluyuzda sucumuzu bilmiyoruz ,,,,,,

Ali dag
Ali dag - 11 ay Önce

Bu fotoya bakın kimin hakkını yedirdinizi görün ellere bakın nasır üstü nasır biz buyuz herşeye rağmen üretiyoruz boş oturana peygaberimiz selam vermemiş

Adalet
Adalet - 11 ay Önce

Almayın arkadaş protesto edin tarım kerdiden hiçbir şey almayın bakın ozaman nasıl yola geliyorlar

Geveze
Geveze - 11 ay Önce

sayin bakan gazetecileri bagliyormu ne..gazete ve tv ler kabine revizyonu olacak diye basbas bagiriyor reis onun tam tersini yapiyor...bence reisin hassas noktalarini biliyo bu kabine uyeleri


banner151

banner251