Tarım işçisi kadınlar için araştırma önergesi! Sigorta desteği talebi

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yüzde 95’i sosyal güvenceden yoksun olan tarım işçisi kadınlar için TBMM Başkanlığına araştırma önergesi verdi.

Tarım işçisi kadınlar için araştırma önergesi! Sigorta desteği talebi
banner200

Tarım sektöründe çalışan kadınların yüzde 95’inin sosyal güvenlik kayıtlarının olmadığına dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, bu konuda bir Meclis Araştırma önergesi hazırlayarak, tarım işçisi kadınların tüm sorunlarının kapsamlı bir şekilde araştırılmasını istedi. 

KADIN ÇİFTÇİLERİN SORUNLARI VE BEKLENTİLERİ 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Başkanlığına sunduğu Meclis Araştırma Önergesinde, ülkemizdeki kadın çiftçilerin sorun ve beklentilerine dikkat çekti. 

KADINLAR TARIMIN VZGEÇİLMEZ DEĞERLERİDİR

Kadın çiftçilerin, kırsalda tarımın sürdürülebilirliğini sağlayan vazgeçilmez değerler olduğunu belirten Gürer, ülkemizin ve sektörün gelişebilmesi için kadınların potansiyelinin açığa çıkarılarak yeterli ve gerekli toplumsal refahtan pay almaları yönünde girişimde bulunulması gerektiğine vuru yaptı.

KADINLAR ÜCRETSİZ AİLE İŞÇİSİ DEĞİLDİR 

Her yıl tarımsal üretim faaliyetlerinde kadınların katılımında bir artış olduğunu ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tohumdan hasada kadar üretimin her aşamasında çalışan kadınların, gösterdikleri çabaya rağmen hala emeklerinin karşılığını alamadığını ve kadınların ücretsiz aile işçisi olarak her tür sosyal güvenlik hakkından yoksun kaldığını ifade etti. 

YÜZDE 95’İNİN SOSYAL GÜVENCESİ YOK 

Tarım sektöründe çalışan kadınların çok yönlü sorunları bulunmakla beraber kadınların yüzde 95'inin sosyal güvenlik sistemine kayıtlı olmamalarının en önemli sorunların başında geldiğine işaret eden CHP Milletvekili Gürer, “Kadın çiftçilerimize yıpranma payı ve SGK primleri için devlet desteği verilmesinin yanı sıra çalışan kadınların, sigortalı olmadan önce doğum süresi için hizmet borçlanması yapabilmeleri sağlanmalıdır” ifadelerine yer verdi.

KADIN ÇİFTÇİYE DESTEK, KÖYDEN KENTE GÖÇÜ DE ÖNLER 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kırsalda tarım ile uğraşan kadınlara gerekli olanakların sağlanmasının köyden kente göçüde durduracağını belirterek, “Bu sebeple tarımın kadınlarımız için cazip kılınmasına yönelik gerekli düzenlemelerin yapılmasına ihtiyaç vardır. Ayrıca kadın çiftçilere; sosyal güvenlik, girişimcilik ve kooperatifçilik gibi konularda eğitimler verilmeli ve avantajlar yaratılmalıdır” açıklamasında bulundu. 

Ömer Fethi Gürer, Meclis Araştırma önergesinde “Kadının her türlü tarımsal faaliyeti yapabilecek beceri ve donanıma sahip olabilmesi için gerekli çalışmalar yapılarak kadın çiftçiler ve tarım işçisi kadınların tüm sorunları kapsamlı bir şekilde ele alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2020, 17:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Personel
Personel - 1 yıl Önce

Sayın vekil bakanlık ve ilgili kuruluşlarında hiç bir vasfi olmayan taşeron personel dolu. Bunlar ne iş yapar diye niye sormuyor

Bozok
Bozok - 1 yıl Önce

Köylü kadın bu ülkede hiç yaşamadı ölü gözüyle bakıldı hep o yüzden şehre doluştu herkez

banner151

banner251