Tarım işçilerinin hatası çiftçiye fatura edildi binlerce ton ıspanak elde kaldı

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, ıspanak zehirlenmesinde ıspanağın bir suçunun olmamasına rağmen doğrudan çiftçinin sorumlu tutulduğunu, bundan dolayı da tüketimde ciddi bir gerileme olduğunu belirtti. Herkesi sorumlu olmaya davet eden Bayraktar, "Bugün ülkemizde 163 bin 910 dekar alanda 225 bin 174 ton ıspanak üretilmektedir. Bu kadar üretim ne olacak? Tam da hasat döneminde sadece bir tarlada yaşanan olay nedeniyle üreticimizin bir yıllık emeği boşa mı gidecek?" dedi. 

banner255
Tarım işçilerinin hatası çiftçiye fatura edildi binlerce ton ıspanak elde kaldı
banner200

Ispanak zehirlenmesi olaylarına ilişkin konuşan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Bu olay tamamen tarım işçilerinin bilgisizliğinden kaynaklanmıştır. Tarım işçileri yanlışlıkla bu otları ıspanak sanarak hasat ettikleri anlaşılıyor. Bu olayda daha neden ortaya konulmadan hemen çiftçimizin bilinçsiz tarım ilacı ve kimyasal madde kullanmakla suçlanması bizleri üzmüştür. Çiftçimiz, üretimden soğutulursa bu ülkenin gıda güvencesi tehlikeye girer" dedi.

Antalya'nın Alanya ilçesine gelen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Alanya Ziraat Odası'nda üyelerle buluştu. Burada açıklama yapan (TZOB) Genel Başkanı Bayraktar, Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak ülkenin çeşitli yerlerinde hasat etkinliklerine katıldıklarını aktardı. Bu kapsamda Alanya'da muz narenciye ve domates hasadına katılmak için geldiğini ifade eden Bayraktar, ıspanak zehirlenme olaylarına ilişkin değerlendirme bulundu.

HERKES SORUMLU DAVRANMALI 

Bayraktar, "Bu çerçevede yabani birtakım otların yanlışlıkla ıspanağa karışmasından kaynaklı olduğu görülüyor. Nitekim, İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürlüğü de yaptığı açıklamada, zehirlenme vakalarından sonra ıspanaklardan alınan numunelerde 620 çeşit pestisit ve herbisit (zirai mücadele ilacı) ile ilgili analiz yapıldığına dikkat çekilmiş ve akut zehirlenmeye neden olacak herhangi bir etken maddeye rastlanmadığı bildirilmiştir. Bakanlığın laboratuvarlarında yapılan mikrobiyolojik analizlerde zehirlenmeye sebep olacak herhangi bir mikroorganizmanın tespit edilmediği vurgulanan açıklamada, ağır metal (kurşun, kadmiyum, arsenik), nitrat ve nitrit kalıntısı yönünden yapılan analizlerde herhangi bir bulguya rastlanmadığına dikkat çekildi.

ANTİFRİZ KULLANILDIĞI İDDİALARI DOĞRU DEĞİL 

Yabani otlarda 'atropin ve scopalamin' maddelerinin tespit edildiği vurgulanan açıklamada, ıspanak örneklerinde tazeliğin korunması ve daha güzel görünmesi amacıyla satış noktalarında antifriz kullanıldığına ilişkin iddiaların da araştırıldığı ve antifriz etken maddesi açısından da herhangi bir olumsuzluk tespit edilmediği belirtildi. Halk dilinde şeytan elması (Datura Stramonium) ve Güzel Avrat Otu (Antropa Belladonna) tabirleri kullanılan yabani otlarda atropin ve scopalamine rastlandığına dikkat çekildi.

POLATLI'DA YABANİ OTLAR ISPANAĞA KARIŞTI 

Keşke bu durum hiç yaşanmasaydı. Olay Ankara Beypazarı'nda 6 dekarlık bir tarlada ıspanak hasadı sırasında 100-150 metrekarelik alanda bulunan yabani otların yanlışlıkla ıspanağa karışmasından kaynaklandığı görülüyor. Olayın tarım ilaçlarından, kimyasal maddelerden kaynaklanmadığı açıktır. Bu tarladaki ıspanaklardan alınan numunelerde, atropin veya scopalamine rastlanmamıştır. Hatta bu tarladan alınan ıspanaklarda ne tarım ilacı ne de kimyasal madde kalıntısı bulunmamıştır.

TARIM İŞÇİLERİNİN BİLGİSİZLİĞİNDEN KAYNAKLANDI 

Yine bu tarlada 100-150 metrekarelik alanda bulunan şeytan elması ve güzel avrat otundan numune alınmış ve bu numunelerde atropine ve scopalamine rastlanmıştır. Bu olay tamamen tarım işçilerinin bilgisizliğinden kaynaklanmıştır. Tarım işçileri yanlışlıkla bu otları ıspanak sanarak hasat ettikleri anlaşılıyor. Şunu da söylemek zorundayız. Bu olayda daha neden ortaya konulmadan hemen çiftçimizin bilinçsiz tarım ilacı ve kimyasal madde kullanmakla suçlanması bizleri üzmüştür.

BU KADAR ÜRETİM NE OLACAK?

Şu da unutulmamalıdır. Çiftçimiz, üretimden soğutulursa bu ülkenin gıda güvencesi tehlikeye girer. Bugün ülkemizde 163 bin 910 dekar alanda 225 bin 174 ton ıspanak üretilmektedir. Bu kadar üretim ne olacak? Tam da hasat döneminde sadece bir tarlada yaşanan olay nedeniyle üreticimizin bir yıllık emeği boşa mı gidecek? Şu anda ıspanak tüketiminde ciddi bir gerileme olduğu görülmektedir. Üreticimiz hasat yapamaz hale gelmiştir. Herkes sorumlu davranmalı, tüketicimiz aydınlatılmalı, doğru bir şekilde bilgilendirilmelidir. Ispanak kadar önemli ve yararlı bir sebzeden insanlarımız mahrum bırakılmamalıdır" diye konuştu.

ODA BAŞKANIMIZ ALANA GİTTİ 

Bundan sonra çok daha dikkatli olunacağını belirten Bayraktar, "Zaten bizim odamızla da bir çalışma yaptık. Oda başkanımız da alana gitti. Bu yabani otları orada tespit etti. Burada özellikle yabancı işçilerin orada çalıştırılması. Alanı bilmeyen, ürünü çok işi tanımayan yabancı işçilerin burada çalışması, bu zehirlenmede etkili oldu. Çünkü yabancı işçiler giriyorlar. Çok fazla ürünü de alanı da tanımıyorlar. Dolayısıyla bundan sonra bu gibi husumetler dikkatli olmamızı sağlıyor. Olay üzücü. Tabii bu ıspanak toplanırken daha dikkatli olmak gerekirdi.

BİNLERCE ÜRETİCİMİZ MAĞDUR OLDU 

Ama burada dikkatli olunmadığı görülüyor. Ispanağın suçu olmadığına göre. Diyorum ki ıspanağın suçu yok. Yani bu manada duyarlı olmamız lazım. Binlerce üreticimiz şu an malını satamıyor mal elinde kaldı. Bir de ıspanağın suçu yok. Ispanakta hiçbir şey çıkmadı. Burada toplama problemi var. Bundan sonra buna dikkat etmemiz lazım. İnsan sağlığı her şeyin üzerindedir. İnsan sağlığının üzerine bir şey yok. Ben üretirken bunu doğru üreteceğim. Benim işim insanları beslemek, insanları zehirlemek değil. İlaçlamayı da doğru yapacağım. Gübreyi de zamanında atacağım, doğru yapacağım, yeterli miktarda atacağım. Kimyasalları doğru kullanacağım. Çok önemli.

ISPANAĞIN SUÇU OLMADIĞINI ORTAYA KOYDUK 

Bizim görevimiz insanları sağlıklı gıdayla buluşturmak. Nesillerimizi sağlıklı beslemek. Doğru mu? Dolayısıyla biz de işimizi dikkatli yapacağız. Onun için ben bekledim. Ispanağın suçu olmadığını da orta yere koyduk. Bütün mesele bu. Suçlu olsaydı ben de derdim. Şimdi bazı çevreler farkında olmadan ve tahlil sonuçlarını beklemeden ıspanağı suçladılar ve üreticimiz mağdur oldu. Benim burada söylemeye çalıştığım bu. Binlerce üreticimiz mağdur oldu. Ispanak elde kaldı. Bu adamlar battı. Şimdi yarın bu ıspanağı kim üretecek. Ispanak da biliyorsunuz çok faydalı bir gıda. Özellikle çocuklarımız için. Üretecek adam bulamayacağız seneye. Onu anlatmaya çalıştım" ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 18:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 1 yıl Önce

TZOB’UN ÜSTÜNDE BOĞA YILANI GİBİ ÇÖREKLENMİŞ ŞEMSİ BAYRAKTAR, BOŞ VER BU NUMARALARI BIRAK., ELDE KALAN ISPANAKLARI BEŞTEPEYE GÖNDERSİNLER, PROF DANIŞMAN BÜYÜK İLİM ADAMI SARAÇOĞLU İBRAHİM ONLARI MUTLAKA İŞE YARATIR, Bİ DE ISPANAKLARA OKUYUP KOKLAYIP ÜFLEDİ Mİ MESELE TAMAM.... ŞAKA BİR TARAFA DA; HANİ TARLADAN SOFRAYA İŞLER TAMAMDI, ÖYLE DEMİŞLERDİ.., DEMEK Kİ KÜLLİYEN PALAVRAYMIŞ.. TARIM BAKANLIĞINDA NE KADAR ZİRAAT MÜHENDİSİ, GIDA MÜHENDİSİ, VETERİNER HEKİM OLAN ÜST DÜZEY BÜROKRAT VE ORTA DÜZEY YÖNETİCİ VARSA ALAYINI GÖREVDEN ATIN, ONLARIN YERİNE PARTİNİN SİYASET OKULLARINDA “KURS” GÖRMÜŞ AÇIK LİSE, AÖF, MYO, MESLEK LİSESİ MEZUNLARINI GETİRİP OTURTSUNLAR... BAKIN O ZAMAN NE TARIMDA NE ORMANDA NE HAYVANDA NE BİTKİDE NE SUDA NE METEOROLOJİDE, HÜLASA MEMLEKETTE HİÇ BİR SORUN KALMAZ... ZATEN EMANETİ EHLİNE VERMEK -haşa- ENAYİLİKTİR...

Tarimci
Tarimci - 1 yıl Önce

Bakanliktan buna benzer bir aciklama neden yapilmadi. Yoksa Veteriner hekim olan Bitkisel uretim genel Muduru tenezzulmu etmedi

Of of
Of of @Tarimci - 1 yıl Önce

Kim aciklayacak acik ogretim mezunlarimi ilahiyatcilarmi sosyoloklarmi onlar ancak akvaryuma bakar. Firindan ekmek marketten alir tarimdan anladiklari daha ne diyelim. Gerci onlar kadar dua edemeyiz. Ispanak yuzu suyu hurmetine

Temel reis
Temel reis - 1 yıl Önce

Ispanak azot yüksek gübrelemesi yapılıp 15 günden önce hasat edilirse azot zehirlenmesi yapar....bunu bilmeyenler hala ot zehirlenmesi diye bahane üre yiyor....insanlar evlerinde otları temizler tek tek hemde......a zor zehirlenmesi....okuyun okuyun okuyun halk uyutulmayın

Cifci
Cifci - 1 yıl Önce

zıraat odaları açıklama yapma geregini neden duymuş onu anlamadım zıraat odalarının önce ne iş yaptığına bir bakmam lazım Ziraat odalarının ziraat mühendisi varmı tarlaya gidip ürün hakkında bilinçlendirme .yetiştirilen ürüne pazar bulmada çifcinin girdisine ilac tohum mazot gibi ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı oluyorum oluyorsa ne miktarda yardımcı oluyor .mademki açıklamalarda bunu da açıklarsa kamuoyuda ne tür yaptığını bilmeli.cevabı bende bekliyorum.

banner151

banner251