Tarım işçileri Meclis gündeminde: Tabletleri var elektrikleri yok!

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, tabletleri olmasına rağmen elektrik verilmediği için EBA’ya erişemeyen mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.

Tarım işçileri Meclis gündeminde: Tabletleri var elektrikleri yok!
banner200

Şanlıurfa’dan Eskişehir’e çalışmaya gelen mevsimlik tarım işçilerinin çocukları, tabletleri olmasına rağmen çadırlarına elektrik verilmediği için aylardır EBA’ya erişemiyor. Eskişehir’in Seyitgazi ilçesi Aksaklı köyüne çalışmaya gelen mevsimlik tarım işçileri defalarca başvurmalarına rağmen elektriğe ulaşamayınca, büyük mağduriyetle karşı karşıya kaldı. İşçileri kaldıkları çadırlarda ziyaret eden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, mevcut sıkıntıları Meclis gündemine taşıdı. Meclis’ten çağrıda bulunan Çakırözer, “Devlet Urfa’da tablet dağıtıyor ama Eskişehir’de elektriğinizi kendiniz bağlayın deniliyor. Bu kabul edilemez. Onlarca çocuk derslerinden geri kalmış durumda. Enerji Bakanlığı, valilik bir an önce devreye girmeli, yaşanan sıkıntı giderilmeli” çağrısında bulundu.

‘40 ÇOCUK AYLARDIR DESLERE GİREMİYOR’

Tarım işçisi Yusuf Beşdağ, “Her yıl Urfa’dan buraya çalışmak için çocuklarımızla birlikte geliyoruz. Milli Eğitim tarafından çocuklarımıza Urfa’da tablet dağıtıldı. Ama kaymakamlıktan, valilikten defalarca talepte bulunmamıza, dilekçe sunmamıza rağmen bizlere elektrik verilmedi. Bize kendi imkanlarınızla elektriğinizi bağlatın diyorlar. 40’a yakın çocuğumuz elektrik olmadığı için verilen tabletlerden derslerine giremiyor. Her gün öğretmenler arıyor. Çocuklar derslerine girsin diye. Dilekçe verdik, hala hiçbir sonuç yok” dedi.

‘HASTALAR TEDAVİ OLAMIYOR, BUZDOLABI SÜSE DÖNDÜ’

Beşdağ, tarım işçilerinin arasında solunum sıkıntı yaşayanların da olduğunu aktararak, elektrik olmadığı için tedavide ihtiyaç duyulan cihazların da kullanılamadığını aktardı. Tarım işçisi kadınlar ise elektrik olmadığı için yanlarında getirdikleri buzdolabı, çamaşır makinası gibi beyaz eşyalarını da kullanamadıklarını ve gündelik ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını söyledi. Kadınlar, “Buzdolabımızı, çamaşır makinamızı getirdik ama elektrik olmadığı için kullanamıyoruz. Beyaz eşyalar süs eşyasına döndü” diye konuştu.

‘DERSLERE GİREMİYORUZ’

Urfa’dan Eskişehir’e gelen öğrenciler Fatma Çakar, Zehra Çakar ve Elif Altundüğme, “Bizlere Urfa’da tablet dağıtıldı ama burada elektrik yok. Elektrik olmadığı için dağıtılan tabletler burada çalışmıyor. Derslerimize giremiyoruz” dedi.

ÇAKIRÖZER: BU TAVIR KABUL EDİLEMEZ

Seyitgazi İlçesine bağlı Aksaklı köyünde tarım işçilerini kaldıkları çadırlarda ziyaret eden CHP’li Utku Çakırözer, yaşanan mağduriyeti Meclis gündemine taşıdı. Yaşanan mağduriyetin bir an önce giderilmesi çağrısında bulunan Çakırözer, şöyle konuştu:

“Eskişehir'imizde alın teri döken Urfalı geçici tarım işçileri Seyitgazi ilçemizin Aksaklı köyü civarındaki tarlalarda çalışıyor. Yaklaşık 20 hane. 40 çocukları var, büyükler tarladayken onlar çadırlarda bekliyor. Bir aydan fazla süredir elektrikleri bağlanmamış. Urfa'da Millî Eğitim bu evlatlarımıza tablet dağıtmış ama elektrik olmadığı için çocuklar EBA'ya bağlanamıyor. Şanlıurfa'dan öğretmenleri arayıp ‘Neden derslere katılmıyorsunuz?’ diye soruyormuş. Bu geçici işçilerimiz Seyitgazi Kaymakamına, Eskişehir Valisine defalarca dilekçe vermişler; hiçbir sonuç alamadıkları gibi ‘Kendi imkânınızla elektrik çekin’ yanıtı verilmiş. Böyle bir tavır kabul edilemez, sofradaki temel gıdamız olan ekmeğimizin buğdayını üreten bu kardeşlerimize yönelik bu muamele kabul edilemez. Eskişehir Valiliği, Enerji Bakanlığı mutlaka hem Aksaklı'da hem de Türkiye'nin dört bir yanında on binlerce tarım işçimizin benzer ihtiyaçlarını bir an önce karşılamalıdır.” 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251