Tarım İl Müdüründen dikkat çeken eleştiri: Tarım arazilerine göz dikenler dikey tarımı konuşuyor!

İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, tarım arazilerinin giderek daraldığını belirterek, "Bugün ülkemizde dikey tarım gibi konular konuşuluyor. Ne yazık ki bunu konuşanlar bu şehirleri büyütenler, tarım arazilerimize göz dikenler" dedi. 

Tarım İl Müdüründen dikkat çeken eleştiri: Tarım arazilerine göz dikenler dikey tarımı konuşuyor!
banner282

İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi tarafından 2021 yılı Bitki Sağlığı Programı kapsamında 30 ilçe müdürlüğünde Bitki Sağlığı konularında çalışan teknik elemanların katılımıyla bir toplantı gerçekleşti. İl Müdürü Mustafa Özen'in başkanlığında gerçekleşen toplantıda Bitki Sağlığı ve 2021 yılı çalışmaları değerlendirilerek 2022 yılı planlaması yapıldı.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ KIYMETSİZ GİBİ GÖSTERİLSE DE BU ÜLKENİN BEKASI İÇİN KUTSAL GÖREV YAPIYORLAR

İl Müdürü Özen, sebze-meyve ve tarla bitkileri üretiminde öncü olan ilimizde sağlıklı, kaliteli ve verimli üretimde Bitki Sağlığı faaliyetlerinin çok önemli bir yere sahip olduğu vurguladı. Değişen iklim şartları ile ziraat mühendislerine görevlerinde büyük sorumluluk düştüğünü söyleyen Özen "Bizler tarımın temelinde var olan, bu işin gelecek kuşaklara taşınırken planlamasını yapması gereken kişileriz. Ülkemizde tarımın geldiği noktada konuşulan birçok konu, tarımı konuşan da birçok insan var. Ama tarımı bilen, planlayan ve doğru şekilde uygulayacak olan bizleriz. Şehirlerimiz büyüyor, günden güne genişliyor ve bu genişlediği alanlar ne yazık ki tarım arazilerimiz. Bugün ülkemizde dikey tarım gibi konular konuşuluyor. Ne yazık ki bunu konuşanlar bu şehirleri büyütenler, tarım arazilerimize göz dikenler. Bu tarım topraklarına sahip çıkmak bizim elimizde. Bizlere çok iş düşüyor. Ziraat Mühendisleri kıymetsiz gibi gösteriliyor olsa da bu ülkenin bekası için, güvenliği için görev yapan askerimiz polisimiz ne kadar kutsal görev yapıyorsa bir ziraat mühendisinin görevi de o kadar kutsaldır" dedi.

2021 yılı bitki sağlığı ve karantina çalışmalarının değerlendirildiği ve 2022 yılının il program teklifi oluşturulduğu toplantıda alınan İl bitki sağlığı program teklifleri, kararlar ve öneriler Tarım ve Orman Bakanlığı'na bildirilecek ve 2022 yılı İzmir planlaması oluşturulacak.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2021, 17:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
GÖZÜNÜ BAKAN'IN KOLTUĞUNA DİKTİ SANIRIM..!
GÖZÜNÜ BAKAN'IN KOLTUĞUNA DİKTİ SANIRIM..! - 4 ay Önce

BAKAN BEY AYRI, İLİNİN MÜDÜRÜ AYRI KONUŞUYOR...!

Bakan Pakdemirli 24 Eylül 2021 tarihli Hürriyet haberine göre "Tarım da teknolojiyi kullanıyor olmamız lazım. Konuyu bilen ehil çiftçilerimizle beraber üretimi artıyor olmamız lazım. Topraksız ve dikey tarım konusunda da adımlar atıyor olmamız lazım." diye konuşmuş.

Yine 05 Ekim 2020 tarihli Anadolu Ajansı haberine göre GTÜ Akademik yılı açılışında "İstanbul gibi mega kentlerin etrafında özellikle böyle dikey tarım üslerimizin olması bence çok yerinde. Bu konuda biz gerekli desteği ve katkıyı da sunmaya hazır olduğumuzu gerek Kocaeli Büyükşehir Belediyemize gerekse Gebze Teknik Üniversitemize bildirdik." demiş.

Bakan Bey'in Antalya'dan alarak memleketi İzmir'e asaleten atadığı/atattırdığı Antalya'da asalet alamayan il Müdürü Mustafa Özen;

NE YAPMAKTADIR ? NEREYE VARMAK İSTEMEKTEDİR?

Üretici
Üretici - 4 ay Önce

Lafolsun torba dolsun..

Alınteri
Alınteri @Üretici - 4 ay Önce

Doğru söze Ne deyelim. Sanki üretimde sıkıntı var yerkıtlaşmişmış maliyetler den insanlar üretemez duruma geldiğini hic söyleyen yok herkezin planlama emeğine saygı duyoruz da maliyetler konusunda neden hiç gerçekçi calışmalar yapılmıyor...

Sadece Reklam
Sadece Reklam - 4 ay Önce

Dinleyen de Antalya da, izmir de izin vermedi sanacak. Hikaye anlatıyor hikaye Varsa yoksa reklam.

Agah var
Agah var - 4 ay Önce

Ekme kardeşim ektiğinide yurt dışından getirirler tarım ve hayvancılık öldü Allah rahmet eylesin

Planlamacı
Planlamacı - 4 ay Önce

İşi bilen idareci işle, bilmeyenler ise personelle uğraşır. Tarımda planlama için toprakların yapısı, ekolojik faktörler, mekanizasyon olanakları, piyasa arz talep dengesi, üreticinin sosyolojik yapı ve tecrübesi, sulama olanakları, ihracat imkanları, kar zarar dengesi, tohum olanakları, teknik destek, iklimsel faktörler,üretim alanlarının belirlenmesi, rekolte tahmini, risk faktörleri vb. Gibi değerlerin korelasyonu sonucu oluşturulur. Mühendislik uzmanlık isteyen, karar verme yeteneği, özgüven ve kararlılık gerektiren bir meslektir. Bu tecrübeye sahip kişileri yönetmek ve onların saygısını kazanmak bilgi birikimiyle olur. Bilgi eksikliği durumunda planlama yerine kişilerle uğraşmak idarecinin yegane önceliği olur. İzmir için planlanan yatay üretim planlaması için ürün deseni ve alanlarının açıklanması dileği ile.

Muhendis
Muhendis - 4 ay Önce

Cesur yürekli mudur yüreğine sağlık. Tarıma ve mesleğe sahip sizin gibiler cogalmali

Arif meriç
Arif meriç - 4 ay Önce

Tarim il müdürlükleri maaş almaktan baska ne işe yararlar .bugune kadar ne urettiler togummu makinamı okulda ogrendiklerini gelip ciftciye ukalâ ukalâ köylerde anlatmaktan baska ne işe yararlar. Kapatılması gereken kurum.

İbs
İbs @Arif meriç - 4 ay Önce

Sen yorummu yaptın akpli

adaletxx
adaletxx - 4 ay Önce

Birilerinin çıkıp kıral çıplak demesi lazım ..Tarım kredilerdeki ürünler ile zincir marketlerdeki ürünlerin fiyat kıyaslamasını yapın ha diyorsanız biz bu marketleri elit kesim için açtık diyorsanız sözümüz yok ama orta direk kıt kanaat geçinenler kaliteli ürünü uygun fiyata buralardan alamaz.Fiyatlar ortada birbirimizi kandırmayalım .Birileri fena halde üstekilerin altını oyuyor gerçekten birilerinin çıkıp buna dur demesı lazım.Doğrusu izmir il müdürünün arkası çok sağlam yada eceline susamış bekleyip göreceğiz.Benim nacizane tavsiyem baştakiler vatandaş kılığına girip çarşı pazar bir dolaşsın ben cumhur başkanı olsaydım bunu yapardım bakanıma güvenmezdim.Hele tarım bakanına asla