Tarım il müdürü topraksız tarımın topraklı tarıma göre farkını anlattı

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, Bolu merkez ilçe okçular köyünde faaliyet gösteren Özşahin Tarım işletmesine ait topraksız çilek üretim serasını ziyaret etti. Murat, topraksız tarımın topraklı tarıma göre farkını anlattı.

Tarım il müdürü topraksız tarımın topraklı tarıma göre farkını anlattı
banner200

Sebze ağırlıklı üretim modelinden çilek ağırlıklı üretim modeline geçiş yapan işletme sahibi Serdar ÖZŞAHİN eşliğinde işletmede incelemelerde bulunan İzzet Murat, “İl Müdürlüğümüz, bakanlığımız ve devletimiz alternatif ürünlere oldukça önem vermektedir. Özellikle birim alandan yüksek kar getiren alternatif ürünlerle önemli bir katma değer sağlayarak kazanan Bolu olacaktır. Bilindiği üzere seralarımızın temel amaçlarından biri olan birim alandan maksimum verim, karlılık ve daha uzun bir üretim sezonu sağlamaktır. Bunu çilek vb. tüketimi ve pazarı iyi olan alternatif ürünlerle zenginleştirmek başarıyı üst düzeye çıkarmaktadır.

Topraksız Kırmızı Altın Üretimi Fark Oluşturacak

Üreticimiz radikal bir kararla sebze ağırlıklı işletmesinden günümüzde kırmızı altın, kırmızı elmas gibi isimlerle de popüler olan çilek üretiminin yenilikçi ve modern tarzı olan topraksız versiyonuna yönlenmiştir.

Topraksız tarım topraklı tarıma göre;

Toprağı uygun olmayan yerlerde tarımsal üretim,

Erkencilik, verim ve kalite artışı,

Bitkilerin kontrollü beslenmesi,

Su ekonomisi ve kontrolü,

Enerji ve iş gücünün azaltılması,

Hastalık, zararlı ve yabancı ot kontrolü, vb. gibi bir çok konuda üreticiye kolaylık ve avantaj sağlayarak ilimizde fark yaratacaktır. 

Örnek Teşkil Edecek

2000 m² kapalı kurulu alanı olan işletmemiz topraksız tarım metodu ile albion cinsi çilek üretimi gerçekleştirmekle birlikte, ilimiz üreticilerine de güzel bir örnek teşkil edecektir. İşletmemizin yatırımlarının hayırlı, bereketli ve kazançlı olmasını temenni ediyor başarılarının devamını diliyorum” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251