Tarım İl Müdürlüğü tarımsal yatırımlara engel mi oluyor?

İzmir'de mevcut kanun ve yönetmeliklere göre izin verilmesi gereken tarımsal amaçlı yapılara ait gerekli izinlerin geç verildiği bundan dolayı da ciddi mağduriyetlerin yaşandığına dikkat çekildi.

Tarım İl Müdürlüğü tarımsal yatırımlara engel mi oluyor?
banner282

Yeni Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, İzmir'de mevcut kanun ve yönetmeliklere göre izin verilmesi gereken tarımsal amaçlı yapılara ait gerekli izinlerin geç verildiği bundan dolayı da ciddi mağduriyetlerin yaşandığına dikkat çekildi. 'Tarım İl Müdürlüğü tarımsal yatırımlara engel mi oluyor?' başlıkla haberde, şunlar kaydedildi: "5403 sayılı Toprak Koruma Kanunu’na göre yetki ile donatılmış olan İzmir Tarım İl Müdürlüğü, mevcut kanun ve yönetmeliklerle izin verilmesi gereken tarımsal amaçlı yapılara ait gereken izinleri çeşitli bahaneler ile vermediği, ya da geciktirdiği iddiaları dolaşıyor son günlerde.

Söz konusu izinlerin, Manisa ve Denizli ile illerde 1 ayda verildiği öğrenilirken, İzmir’de bunun 1 yıla yakın sürmesi, yatırımcıların hevesini kırıyor. Benzeri durumlarda, geçtiğimiz yıllarda İzmlir’de de aynı izinleri 1 ay içinde alabildiklerini ancak son günlerde ilgili şubelerdeki kadro değişikliklerinden dolayı bu işlerin sürümcemede bırakıldığını iddia eden yatırımcılar, “Bu konuda gözlemlerimiz şöyle; Daha önce liyakatlı personel tarafından işlemlerimiz kısa sürede sonuçlanıyor, netice yatırımlarımızı yapıyor, ülke ekonomisine katkı sağlıyorduk. Şimdi ise liyakatsız ve hizmet içi eğitim almamış kadroların tecrübeli kadroların yerine gelmesi ile işlerin geciktiğini düşünüyoruz. Yeni bir müracaatın sonuçlanması 1 yıl ve 8 ay gibi sürüyor. Sonuç alınamayan bu izinler yüzünden kırsal kalkınma desteği de alamayan bu yatırımlar ülkeniz için kanayan bir yaradır. Sayın Cumhurbaşkanımız kırsal kalkınma konusunda gösterdiği hassasiyeti Bürokratların gösteremediği anlaşılmıştır” dediler.

Öte yandan yatırımcılarda bazıları ise; “Empati yapmak gerekirse bu ülkenin ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayan iş adamları zamanını ve enerjisini bu tür kurumlarda harcamaktadır. Ülkemiz tarım ülkesi olmasına rağmen hayvancılıkta kendi kendine yeten ülkelerden biri olma özelliğimiz varken neden buralara gelindi. Tarım il müdürlüğün projesini Büyükşehir belediyesi onaylamaz bir yıl önce onaylansa inşaatına başlasaydı şimdi üretimdeydi. DSİ kuyu iznini kaldırır. Köylü su bulamaz ama dev firmalar 2000 mt kuyu var. 200 den fazla cola üretimi. Maya. Bira onlara izin var. Köylü tarım yapsa. Domates bu yıl 15 lira seneye 25 lira biber patlıcan vs. Tavuk Çifliği kurulmazsa büyükbaş çiftliği kurulmazsa hayvancılık bitme noktasına gelir tarımı ve hayvancılığı bitirmek için yapılan bir proje mi?” diye sordular.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
İşi uzayana tavsiye.....
İşi uzayana tavsiye..... - 3 hafta Önce

Antalya İl Müdürlüğünden emekli bir ziraat mühendisi var, bu konularda Mahir bir arkadaş. İzmir Müdürünün de kankası. Bulun o adamı işinizi çözsün..... Ne ağlayıp duruyorsunuz..?

Kesin Nazar Var...!
Kesin Nazar Var...! - 3 hafta Önce

Antalya da tıkır tıkır tarım dışına çıkarıyordun olur olmaz yerleri, ne oldu Nazar mı değdi sana Müdür Beys? Bıldırki Hurmaları Unutma...! Zamanı geliyor....!

Faruk Altın
Faruk Altın - 3 hafta Önce

Ne İzmirmiş arkadaş Bir tane eski bakan eskisi müdür Mustafa ÖZEN hala bildiğini okuyor dur diyen yokAdam prensliğini ilan etmiş Bütün bakanlık ve İzmir Akparti aval aval adamı izliyor

Antiit
Antiit @Faruk Altın - 3 hafta Önce

Sabahın 8 inde Tunç Soyer in evine A habercileri dikmekle olmuyormuş demekki. Hele hele boş beleş yere dikmekle hiç olmuyormuş. Ama dikkat et prensin Oki hiçbir şeyden haberi yok gibi davranıyor. İlk satanı sakın unutma.

En Gevşek İzmirli
En Gevşek İzmirli - 3 hafta Önce

İlginç. Oysa biz sosyal medyadan öyle tanımamıştık. Karaman'ın koyunu hikayesi olmuş.

Barata
Barata - 3 hafta Önce

Eski bakanın en has danışmanı bu aralar akşam vakti kampüse gelip geç saatlere kadar gevezelik yapıyormuş. Mözen valizi hazırla ama sadece sen değil ekibinde hazırlasın. Baho abin de emekli olur artık.

Doğrucu Mehmet
Doğrucu Mehmet - 3 hafta Önce

Bir yere Müdür atarken, onun akıl ve ruh sağlığının yerinde olup olmadığını ölçen bir kriter varmıdır? Nereden buldular getirdiler ya bu kibir abidesini?

Barata
Barata - 3 hafta Önce

Pakdemirli nin danışmanı ramazanda İzmir İl müdürlüğü kampüsüne kamp kurmuş Kim bilir ne planlar peşinde. Gece geç saatlere kadar kimi indirip kimi kaldırıyorlar acaba? İl müdürüyle birlikte.

Zor dostum
Zor dostum - 3 hafta Önce

Uzun yıllardır resmi vekaletlerle tarımsal amaçlı yatırımcılar için danışmanlık yapmaktayım. İzmir de yaklaşık 2 yıldır iş yapmak inanılmaz zorlaştı. Hele 6-7 aydır işi bitirmek imkansızlaştı. Yazıda da bahsedildiği gibi işten anlayan adam bırakmadılar. Adamlara bir türlü anlatamadık tarımsal üretimin sadece bitkisel üretim olmadığını. Yaptığımız işlerle tarımsal üretime katma değer sağladığımızı. Hele bir şaraphane yatırımımız var aş aşabilirsen.....


banner151