Tarım İl Müdürlüğü Tarım Bakanlığının kararını yok saydı ihalesiz alım yaptı!

Çorum Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün, Sayıştay'ın ve Tarım ve Orman Bakanlığının kararını yok sayarak ihalesiz bir şeklide Tarım Kredi Kooperatiflerinden 771 bin liraya tarım alet ve makinesi aldığı ortaya çıktı. 

Tarım İl Müdürlüğü Tarım Bakanlığının kararını yok saydı ihalesiz alım yaptı!
banner200
banner217

Çorum Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresinden sağlanan kaynakla, Çorum Tarım Kredi Kooperatiflerinden balya makinesi, çayır biçme makinesi ve ot toplama tırmığı alımı yaptı. Ancak bu alımların Bakanlığın uyarısına rağmen 4734 sayılı Kamu İhale Kanunun 3/a maddesi kapsamında ihalesiz bir şekilde yapılması dikkat çekti.  

SAYIŞTAY TARIM BAKANLIĞINI UYARMIŞTI 

Sayıştay’ın Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgili 2017 yılı raporunda, il müdürlüklerinin  4734 sayılı Kanunun 3’üncü maddesinin (a) bendi kapsamına girmeyen yapım, hizmet ve mal alımlarının ihalesiz bir şekilde yapıldığını tespit ederek, bu konuda Tarım ve Orman Bakanlığını uyarmıştı. Tarım Kredi Kooperatifleri gibi çiftçi kuruluşlarından söz konusu kanun kapsamında sadece tarım ve hayvancılıkla ilgili alımların yapılabileceği, bunun dışında tarımsal girdi, tarım alet ve makineleri ile hizmet alımları ve yapım işlerinin bu kanun kapsamında yapılamayacağı, ihale usulüne göre yapılması gerektiği belirtilmişti. 

BAKANLIK 2018’DE İL MÜDÜRLERİNE TALİMAT GÖNDERDİ

Sayıştay’ın uyarısı üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı 29 Mayıs 2018’de Tarım Kredi Kooperatiflerinden yapılacak alımlarla ilgili olarak il müdürlüklerine birer talimat gönderdi. O dönem Müsteşar Yardımcısı olan Hadi Tunç imzalı Bakan adına gönderilen talimatta, bütün il müdürlükleri Tarım Kredi Kooperatiflerinden yapılacak hangi alımların 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 3/a maddesi kapsamında yapılabileceği, hangi alımların ise ihale usullerine göre yapılması gerektiği konusunda kapsamlı bilgilendirildi. 

Söz konusu talimatta özellikle, tarımsal girdi, tarım alet ve makineleri ile hizmet alımları ve yapım işlerinin kanun kapsamında ihale yapılarak temin edilmesi istendi. 

İL MÜDÜRLÜĞÜ BAKANLIĞIN TALİMATINI YOK SAYDI!

Sayıştay’ın uyarısı ve Bakanlığın talimatına rağmen Çorum Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün geçtiğimiz Mayıs ayında Çorum Tarım Kredi Kooperatiflerinden temin ettiği Balya Makinesi, Çayır Biçme Makinası ve Ot Toplama Tırmığını 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 3/a maddesi kapsamında ihalesiz bir şekilde alması dikkat çekti. 

İHALESİZ ALINAN TARIMSAL ALET VE MAKİNELERİ KİM KULLANACAK? 

İddiaya göre İl Özel İdaresinden karşılanan 771 bin 500 liraya alınan söz konusu tarım alet ve makinelerin Çorum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine teslim edildiği kaydediliyor. Çorum Tarım ve Orman İl Müdürü ile Çorum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanının beğendikleri makineleri pazarlık yaparak Çorum Tarım Kredi Kooperatiflerine aldırdıkları, kooperatifin de kar payını koyarak Çorum Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne sattığı ifade ediliyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 15:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 1 yıl Önce

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINDAKİ VE TARIM KREDİ, TİGEM, AOÇ GİBİ BAĞLI KURULUŞLARDAKİ REZALETİN KEPAZELİĞİN DİZ BOYU OLDUĞUNU BİLİYORDUK, AMA BU KADAR KİMİN ELİNİN KİMİN ŞEYİNDE OLDUĞUNU GÖRMEMİŞTİK... TÜH ALLAH CEZANIZI VERSİN.. HAYSİYET FUKARALARI.

HDM
HDM - 1 yıl Önce

Bakanlığı ciddiye alan il müdürlüğü kaldımı ki ?

Vatandaş
Vatandaş - 1 yıl Önce

Bakanlığa bağlı il müdürlüğü yine bakanlığa bağlı bir kuruluştan TARIM ALET VE EKİPMANI almış. Sanki altına sıfır makam arabasımı çekmiş. Üreticiye lazım olan ekipman almış. Yazık güzel ülkeme. Bu resmi evrakların ortalıklarda dolaşması da garip, memur kafasına göre evrakmı dağıtıyor

Senin gibi vatandaş olmaz olsun
Senin gibi vatandaş olmaz olsun @Vatandaş - 1 yıl Önce

SENİN GİBİLER ÇOĞUNLUKTA OLDUĞU SÜRECE BU MEMLEKETİ SOYUP SOĞANA ÇEVİREN ÇOK OLUR... “ÇALIYORLAR, AMA OLSUN ÇALIŞIYORLAR” DİYE DÜŞÜNÜP YILLARCA TALANA HIRSIZLIĞA OY VERENLERE ACINMAZ, LAKİN ZAVALLI GARİBAN VATANDAŞLAR DA BU GİBİ ZERZEVAT YÜZÜNDEN HELAK OLUP GİDİYOR...

Zorhan zarı
Zorhan zarı - 1 yıl Önce

Zamninda 250 dekar birinci sınıf tarim arazisini peşkeş çekip kullanılamaz hale getirdiği icin verilen makamdan ve kişiden ne hayır beklersiniz

Sui zan
Sui zan - 1 yıl Önce

Çorum tarım il müdürlüğünde anlaşılan taht savaşları var. Bu haberdeki belgeleri yayan arkadaş il müdürlüğüne mi oynuyor ? PEKİ Devletin bilgilerini başına sızdırandan ne hayır gelir acaba. Sorular sorular. Asıl amaç ne? Devleti mi savunmak? Bugüne kadar neden beklediniz de iş usulsüz yapılırken engel olmadınız. Şimdi ulaşabildiniz kafamda deli sorular...

Bir Dost
Bir Dost - 1 yıl Önce

İl müdür vekilini görevden alamazsan takmaz tabi. Ayaklar baş olmuş.

bilincli ciftci
bilincli ciftci - 1 yıl Önce

alinan makinalar hangi ciftcilere kullandirildi birlik sutu koyluden kac paraya aliyor kendi sutunu kime kaca satiyor

TARIM KREDİ
TARIM KREDİ - 1 yıl Önce

TARIM KREDİ ANKARA BÖLGEMÜDÜRLÜĞÜ YAPAN VELİ ALTUNKAŞ MÜDÜRLERİ SIKIŞTIRIYOR DU HAYDİ BUYUR VELİ HESAP VER GENEL MÜDÜRDE HESAP SORAR HERHALDE


banner151

banner251