Tarım Bakanlığının pamuk öngörüsü: Mağdur olan üretici mısır ve buğdaya yönelecek

Pamuk üreticisi fiyat ve verim kaybından dolayı bu yıl büyük bir mağduriyet yaşarken, önümüzdeki yıl pamuk ekim alanlarında ciddi bir daralma bekleniyor. Tarım Bakanlığının öngörüsüne göre pamuktan zarar eden üreticinin 2020-2021 üretim sezonunda mısır ve buğdaya yönelecek.

Tarım Bakanlığının pamuk öngörüsü: Mağdur olan üretici mısır ve buğdaya yönelecek
banner200
banner217

Türkiye için stratejik öneme haiz, arz açığı olan, insan ve hayvan beslenmesi açısından önemli, dış ticarete konu tarımsal ürünlerin ekiliş alanları, rekolte tespiti, verim, tüketim, ticaret, stok, fiyat, maliyet, tohumluk, ve destekleme bilgilerinin yer aldığı Ürün Masaları bültenlerin ilki yayınlandı. Bakanlık adına tek elden güvenli bir şekilde veri oluşturulmasını sağlamak ve elde edilen verilerin referans olarak kullanılması, güncel tutulması, düzenli olarak raporlanması ve bu verilerden tavsiye niteliğinde politika önerilerinin oluşturulması amacıyla Bakan Pakdemirli'nin talimatı doğrultusunda 2019 yılı Şubat ayından itibaren;  Hububat, Yağlı tohumlu bitkiler (Pamuk, Ayçiçeği, Soya, Kanola, Aspir) Baklagiller (Nohut, Mercimek, Kuru Fasulye), Patates – Kuru soğan, Çay - Fındık, Dış ticarete konu ürünler (Kayısı, İncir, Üzüm, Kiraz, Zeytin-Zeytinyağı) ve Yem Bitkileri olmak üzere toplam 26 ürünün takibi için 7 ürün masası kurulmuştu. 

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarım Havzaları Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan Pamuk Bültenindeki tespitler dikkat çekti. 2019 yılında gübre, mazot, ilaç ve işçilik fiyatlarındaki aşırı artışlar nedeniyle artan maliyetlerin üreticiyi zor duruma düşürdüğüne dikkat çekilen bültende, ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşının da pamuk talebini azaltması sonucunda ülkemizde 2018 yılına göre pamuk fiyatlarında da düşüş yaşandığının altı çizildi. 

Son bir yıl içinde pamuk fiyatlarının dünyada yüzde 16, Türkiye'de ise yüzde 7 düşüş yaşandığı kaydedilen raporda, 2018 Kasım ayında 9.25 TL olan lif pamuğun, 2019 Kasım ayındaki fiyatının ise 9,50 TL olduğu vurgulandı.

DÜŞÜK VERİM ÜRETİM VE SATIŞ FİYATLARI ÜRETİCİYİ MAĞDUR ETTİ 

Buna göre 2020-2021 üretim sezonuna ilişkin bir öngörüde bulunularak şunlar kaydedildi: "2019/2020 sezonunda girdi maliyetlerinde görülen artış karşısında, gerçekleşen düşük verim, üretim ve satış fiyatları pamuk üreticilerini zor durumda bırakacağı ve 2020/2021 üretim sezonunda pamuk alanlarında ve üretimde azalma olacağı ve bu pamuk alanlarının buğday ve mısıra kayacağı öngörülmektedir. Son üç yılda ivme kazanan pamuk üretimi ters yönlü bir ivme göstereceği tahmin edilmektedir.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2019, 21:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Pamuk
Pamuk - 10 ay Önce

Pamuk üretmek yetiştirmek gerçekten çok yordu hem maddi açıdan hem meşakkatli...bi hastalık bitmeden diğer hastalık kurt örümcek vs vs bitmez bu pamun çilesi bebek büyütmekten de zor ...bencede mısır pamuktan daha iyi...aynı para kazandırsada okadar ilaç yemeye strese gerek yok.....80 krş destek yine 80 krş yapıldı ..kimseye eşşeklik yapılmaz bu fiyatlarla bu destekle üstelik 1 yıl sonra ödenen destekle..kim ekerse eksin

80 kuruş
80 kuruş - 10 ay Önce

2018 yılı 80 krş destek 2019 yılı yine 80 krş.2020 de 180 krş verselerde pamuğa dönmem da....ithale devam haktır Türkiye fırsatçılarına..nerden alırsanız alın umrumda değil kim ekerse eksin

Tarım
Tarım - 10 ay Önce

Çiftçi zarar ettiği için değil 3 yıl üst üste ekim yaptığında destekleme alamayacağı için pamuk ekilmedi. Bu beklenti değil zatenen büyük ovalardan ekimler bitti pamuk ekimi yapılmadı.

Pamuğa veda
Pamuğa veda - 10 ay Önce

Fesat pamukçu senin pamuk ekmediğin belli çıkmışım memnunum diyorsun sen fesatsın kıskançsın önce pamuk ek ..ekmeden ekiyorum diye yorum yapma fesat kıskanç yalancı yalaka..

Mehmet külhaş
Mehmet külhaş - 10 ay Önce

Kim ekerse eksin ben ekmeyecegim

Nihat yaşar
Nihat yaşar - 10 ay Önce

Pamukta destek ve pirimlerin arttırılması şart

Pamuk ekimi
Pamuk ekimi - 10 ay Önce

Yıllarca çiftçiye pamuk ektirmeye çalışıldı ,çiftçi ekmeye başladı destekler aynı tutulmaya başladı,adam ekmez aptalmı ,2018 de 3600 e sattı 80 kel destek aldı,2019 da 3500 sattı yine 80krş destek,elbet başka ürün ekme imkanı varsa pamuk ekmez

Pamukcu
Pamukcu - 10 ay Önce

3 yıl ek ürün değiştir bence olumsuz bende üretici olarak ıyi fiyatlar Allah bereket versin tarım bakanlığı na sesleniyorum 80 kuruş deyil 50 kuruş bile fazla

banner151

banner251