Tarım Bakanlığının himayesinde Cargill sponsorlu çiftçi zirvesi!

Saban Gazetesi tarafından Tarım ve Orman Bakanlığının himayesinde düzenlenen 1. Türkiye Çiftçi Zirvesi’ne ana sponsorlar damgasını vurdu.

Tarım Bakanlığının himayesinde Cargill sponsorlu çiftçi zirvesi!
banner282

Tarım ve Orman Bakanlığının himayesinde yapılan ‘Çiftçi Zirvesi’ne ABD’li Cargill firmasının ana sponsor olması Bakanlığın nişasta bazlı şekerler konusundaki çelişkisini gözler önüne serdi. Bakanlık bir taraftan halk sağlığını dikkate alarak nişasta bazlı şekerlerin kotasının düşürüldüğünü savunurken, diğer taraftan Türkiye’de en önemli nişasta bazlı şeker üreticisi küresel bir firmanın ana sponsorluğunda ‘Çiftçi Zirvesi’ düzenlemesi yaşanan çelişkili gözler önüne serdi. 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Saban Gazetesi tarafından Tarım ve Orman Bakanlığının himayesinde düzenlenen 1. Türkiye Çiftçi Zirvesi’ne ana sponsorlar damgasını vurdu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli başta olmak üzere Bakanlığın üst düzey katılım gerçekleştirdiği ‘Çiftçi Zirvesi’nin ana sponsorları arasında ABD’nin küresel Cargill firmasının da yer alması dikkat çekti.

Nişasta bazlı şeker kotası, halk sağlığı gerekçesiyle hükümet tarafından yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülürken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kotaları yüzde 50 indirme ve artırma yetkisi bulunuyor. Son iki yıldır, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 50 indirme hakkını kullanmasından dolayı nişasta bazlı şekerlerin kotası yüzde 2.5 olarak uygulanıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı da kotaların düşürülmesini halk sağlığı açısından savunuyor. 

Kamuoyunda da nişasta bazlı şekerler konusunda önemli bir duyarlık bulunurken, Sabah Gazetesi tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı’nın himayesi ile yapılan 1. Türkiye Çiftçi Zirvesi’ne Türkiye’de en yüksek nişasta bazlı şeker kotası bulunan ABD’li Cargill firmasının ana sponsor olması, yapılan Çiftçi Zirvesine damgasını vurdu. Çiftçi Zirvesinin 6 ana sponsoru bulunurken, bu sponsorlar arasında ABD’li Cargill firması da yer aldı. 

Türkiye tarımının ve çiftçinin sorunlarının konuşulduğu ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de ana konuşmacılarından olduğu ‘Çiftçi Zirvesi’nin Cargill’in ana sponsorluğunda yapılması tepki çekerken, Bakanlığın nişasta bazlı şekerler konusundaki çelişkisini de gözler önüne serdi. Cargill’in Bakanlığın himayesinde yapılan ‘Çiftçi Zirvesi’ne sponsor olması iyi bir pr çalışması olarak görülüyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2021, 14:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
ŞEYTANDAN VE BAKANLIKTAN ALLAH'A SIĞININ
ŞEYTANDAN VE BAKANLIKTAN ALLAH'A SIĞININ - 7 ay Önce

Çiftçi zirvesi mi, yahu bu iş "ORGANİZE OLALIM" işine döndü artık. Çiftçinin yediği şeyin hesabı yok,

Herşeye zam
Herşeye zam @ŞEYTANDAN VE BAKANLIKTAN ALLAH'A SIĞININ - 7 ay Önce

Elektirige doğalgaza emlak vergisine 100 de 15 zam çiftçi emeklisine yüzde 7 zam utanmaz

Ciftci
Ciftci - 7 ay Önce

Biz yıllardan beri sponsorluk yapıyoruz ama yüzümüze bakan yok

Fettah
Fettah - 7 ay Önce

Allah Türkiye'den yaşayan çiftçinin yardımcısı olsun, işimiz çok zor.

Yasin kan
Yasin kan - 7 ay Önce

Bakanlık oldu oldu oldu ye ye ye... çiftliğine döndü, RTE 'da hizmetle nasıl bir oy alırım hesabı yapsın, Bunlar RTE böyle bakan olduktan sonra müstahak. Bakan bey sahaya inmekten çiftcinin arasına girmekten korkuyor toplantıya gelen kişilere bakalım Toçbir_Sen in belirlediği adamlar yazıklar olsun böyle bakanlığa, kendileri çaldı oynadı, körler birbirlerini ağırlar

Remzi  SAĞLAM
Remzi SAĞLAM - 7 ay Önce

Nasıl bir toplantı bakanlıkta Hadi bey haricinde bakan, yardımcıları, genel müdürler ve daire başkanlıkları dahil hangi bir tanesi tarım ve hayvancılık sektörü içerisinden gelme, hepsi ticari sektör içerisinden gelme bunlar ticaret mantığıyla yönettikleri için işte ülke üretimin durumu, boşuna görsel görünümlü magazin yapmış bakan bey, RTE a oyun oynama taktiği, BU ÜLKEYE YAZIK ETTİN SAYIN BAKAN

Osman bir
Osman bir - 7 ay Önce

Adıyaman ve Malatya da çiftciler ayaklandı, tabiki vatan sevdalısı vali güç eylemleri önledi. Bakan beyde ne yapsın fetöcü ler sarmaladı etrafını duymadı ki. Herhalde SN. RTE olayları duymus işte bakan bey yorum. Yok sayın bakan fetö cüleri çevrenden kov, hırsızlar çevreni sardı aş bu çemberi, sen aşamazsan sn. Cumhurbaşkanımız sana o çemberi yakında gösterir. Boynuna takar. İstifa istifa et et et...