Tarım Bakanlığında veteriner hekimlerden sonra tüm çalışanlara aşı talebi

Tarım-Orman Çalışanları Birliği Sendikası Genel Başkanı Hüseyin Öztürk, Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına çağrıda bulunarak; “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tüm çalışanları unvan ayrımı yapılmaksızın aşılanmalı” dedi.

Tarım Bakanlığında veteriner hekimlerden sonra tüm çalışanlara aşı talebi
banner200

Bu taleplerini daha önce hem Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli hem de bakanlık bürokratlarıyla yaptıkları görüşmelerde gündeme getirdiklerini kaydeden Genel Başkan Öztürk, Veteriner Hekimlerin aşıda öncelikli gruplar arasına alınması kararını büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, yine salgınla mücadelede en ön safta yer alan Tarım-Orman çalışanlarının tamamının da unvan ayrımı olmadan aşılanması gerektiğini belirtti.

Yetkili Sendika Toç Bir-Sen olarak konuya ilişkin taleplerini bir kez daha Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yazılı olarak sunduklarını ve hakkın teslimi konusunda da gerekli hassasiyetin gösterileceğine inandıklarını belirten Öztürk: “Ülkemizde ilk olarak 2020 yılı Mart ayında görülen Covid-19 pandemisiyle mücadele bir yılı aşkın süredir kesintisiz devam etmektedir. Bu zorlu süreçte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de salgının yayılmasını engellenmeye ve kontrol altına almaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Alınan tüm bu önlemler hastalığın yayılmasının önlenmesi, can kayıplarının azaltılması ve hayatın sürdürülebilirliği açısından çok önemlidir. 

İçinde bulunduğumuz zorlu süreç, gıda, tarım ve hayvancılık sektörünün son derece önemli ve ikamesi olmayan bir sektör olduğunu ortaya koymuştur. Pandemi sürecinde Tarım Orman çalışanlarımız halk sağlığının korunması, gıda güvenliğinin ve güvenilirliğinin sağlanması, bitkisel ve hayvansal üretimin devamı, ormanlarımızı ve tabiatı korumak gibi çok önemli görevleri mesai mefhumu gözetmeksizin 7 gün 24 saat anlayışı ile yerine getirmiştir. Ayrıca, Tarım ve Orman çalışanları Bakanlığımız uhdesinde olan bu görevleri eksiksiz yerine getirirken aynı zamanda ihtiyaç hasıl olduğunda Valilikler ve Kaymakamlıklar aracılığı ile Vefa Destek Guruplarında da görevlendirilmeye devam etmektedirler. Tarım ve Orman Çalışanları bu mücadeleyi Veteriner Hekim, Mühendis, Kimyager, Biyolog, Tekniker, Teknisyen, Veteriner Sağlık Teknisyeni, Memur, Şoför vb. unvan ayrımı olmaksızın tek vücut halinde ve muazzam bir takım anlayışı içerisinde yürütmektedirler.

Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarının üstlendikleri zorlu görevleri halkla iç içe ve sürekli temas halinde yürüttükleri dikkate alındığında Bakanlık personelinin hem salgına yakalanmasını ve taşıyıcı rolü üstlenmesini önlemek hem de kamu hizmetlerinin aksamadan devam etmesini sağlamak için aşılamada öncelikli gruplar arasına dahil edilmesi gerekmektedir. 

Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Kamu ve özel sektör ayrımı yapılmaksızın Veteriner Hekim arkadaşlarımız aşılamada öncelikli gruplar arasına alınmıştır. Bu kararı son derece doğru ve yerinde buluyor, Veteriner Hekim arkadaşlarımız adına şükranlarımızı sunuyoruz.

Ancak nasıl ki Sağlık Bakanlığı tarafından aşılamada öncelikli gruplar arasında ilan edilen sağlık çalışanları, Millî Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Eğitim sektörü, gıda sektörü vb. sektörlerde çalışanlar yapmış oldukları işe ve almış oldukları riske göre unvan ayrımı yapılmaksızın (doktor, hemşire, şoför, komiser, memur, savcı, katip, ...vb.) birlikte değerlendirilmiş ise aynı araçta, aynı göreve giden ve aynı riskleri taşıyan Tarım-Orman çalışanlarının tümüne de “Unvan Ayrımı Yapılmaksızın” aşılamada öncelik verilmesi gerekmektedir” dedi.

Genel Başkan Öztürk Toç Bir-Sen olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarının tamamının aşılanması noktasında da aynı hassasiyetin gösterileceğine inandıklarını kaydetti.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali İsmail
Ali İsmail - 8 ay Önce

Siyasete ve bürokrasiye yaranmaya çalışacağınıza biraz sendikacılık yapıyormuş gibi yapsanız bile yeterli olabilirdi.

Oyalama beni
Oyalama beni - 8 ay Önce

Dostlar alışverişte görsün. İs yapmayan, yapamayan, şahsına çalışan herkese hakkımı helal etmiyorum

ABC DEF
ABC DEF - 8 ay Önce

Herkese verilsin popülizmi yüzünden veteriner arkadaşlar sağlık çalışanlarına verilen haktan yararlanamaz, mühendisler diğer Bakanlıkların teknik personeline verilen haktan yararlanamaz, gariban kimyager, biyolog ve teknisyenleri ise hiç sormayın. Sanki aşida tüm sağlıkçılara verilen hakkın veterinerlerden esirgenmesi sirasinda veterinerler için mücadele vermiş gibi memnuniyetini dile getiriyor. Veteriner arkadaşlari tebrik ederim kamudaki, ozeldeki her platformda ve her fırsatta bunu dile getirdiler. Bu işler, şu veya bu siyasete gömülü sendikalar ile çözülmez. Veterinerler dışında kalan diğer TOB çalışanlarının gazını almaya dönük bir açıklama olarak görüyorum. açıklama sahibinin çalışma özgeçmişi dahi sadece bu Bakanlıkta bol donerli bir yerde çalışmaktan ibaret olduğunu gösteriyor. Yani donersiz yerlerde ve koşullarda ne bir ahıra girmiş ne de bir tarlaya çıkmış. Ama kendisinin hakkını da teslim etmek lazım bu kadar mühendis, veteriner ve teknisyenin içinden işletme mezunu eski bir din görevlisi olarak Tarım ve Orman çalışanlarını sendika başkanı seçilme başarısını göstermiş. Normal şartlar altında Diyanet çalışanlarına ait bir sendikada bu performansı göstermesi beklenirdi. Siyaseten önünun bu açıdan açık olduğunu dusunerek kendisine, yonetimine ve bu faaliyetlerinin maddi ve manevi olarak temelini oluşturan üyelerine başarılar diliyorum.

Mehmet
Mehmet - 8 ay Önce

Hic bir işe yaradığınız yok bari ortalığı bulandırmayın. Veteriner hekimler birliğinin başarısını sahiplenmeye de kalkmayın. Sağlık hizmetleri olarak doğal hakkımız olan fiili hizmet konusunda bile yetersiz ve beceriksiz yönetim. Gölge etmeyin yeter

Mesela
Mesela - 8 ay Önce

Ziraat Mühendislerinin yetki gaspina uğradığı aşağıdaki konuya ne gibi ve hangi yonde bir katkınız oldu?
"Orman bitkisi ve bitkisel ürünlerine, asli orman ürünü ve odun dışı orman ürünlerine arız olan zararlı organizmalar ile mücadele etmek için, zararlıların teşhisi, mücadele metodu, kimyasal mücadelede kullanılacak bitki koruma ürünlerinin reçeteye yazılması, orman bitkisinin doğal olarak yetiştiği veya yapay olarak yetiştirildiği, Devlet ormanı, özel orman, kent ormanı, yol kenarı ağaçlandırmaları, mezarlıklar, park ve bahçeler ile orman bitkisinin üretildiği fidanlıklarda, bitkisel ürünlerin üretildiği ve depolandığı yerlerde, biyolojik, biyoteknik, mekanik ve kimyasal metotlar kullanılarak teknik mücadele yapma konusunda Orman, Orman Endüstri ve Ağaç İşleri Endüstri Mühendisleri`ne münhasıran yetki veren yönetmelik Danıştay Onuncu Dairesi`nce tümüyle iptal edildi."

Yanlış Sesleniş
Yanlış Sesleniş - 8 ay Önce

Neden Bakanlığa sesleniyorsunki! Bu işi TVHB ve Veteriner Hekim Odaları çalışarak sağlık mesleği mensubu olduğunu haykırarak serbestler, belediyedekiler, özel sektörde ve kamuda çalışan tüm veteriner hekimler için yaptı. Tarım Bakanlığınin yaptığı bir iş değil ki bu!

irfan
irfan - 8 ay Önce

bu saatten sonra öncelik verilse ne olur. daha önce mücadele edip tüm bakanlık çalışanlarına öncelik alsa idiniz. vet. hekimlere gecikmeli verilincemi aklınıza geldı. aşınında önemi kalmadı gibi mutantlarına nekadar etkili bilinmıyor. cünkü aşı virüsün kendisinden elde edilmişti. şimdi bir sürü mutant çıktı kesin çözüm ilaç

Peh peh
Peh peh - 8 ay Önce

Tek vücut, muazzam takım, aynı araç... Adamlar biz hayvan sağlığı çalışanlarının bindiği arabaya binmiyor kokuyor diye, sen de buradan popülizm yap dur. Tamam diğer çalışanlara da aşı işte ama olmayan şeyi varmış gibi anlatma.


banner251