Tarım Bakanlığında Harun Seçkin neden görevden alındı? 4 skandalla tarihe geçti!

Tarım ve Orman Bakanlığında görevden alınan Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Harun Seçkin'in Genel Müdürlüğü döneminde hayvancılıkta ve gıdada yaşanan skandallar Bakanlığa damga vurdu.

Tarım Bakanlığında Harun Seçkin neden görevden alındı? 4 skandalla tarihe geçti!
banner282

Harun Seçkin, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünde, 2019-2020 yıllarında vekaleten görev yaparken, 23 Ekim 2020’den 23 Nisan 2022’ye kadar asaleten görev yaptı. Harun Seçkin’in görev yaptığı bu dönemde Tarım Kredi Marketlere hileli gıda üretiminde hiçbir sınır tanımayan ve Bakanlık tarafından tam 15 defa ifşa edilmiş firma ortağı Yavuz Mehmet Bulut genel müdür olarak atanmıştı. Söz konusu Yavuz Mehmet Bulut’un firma ortağı olduğu dönemde üretilen hileli ürünlerle ilgili bütün belgeler Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün kayıtlarında bulunmasına rağmen Tarım ve Orman Bakanlığının 20 Nisan 2020’de yapılan tağşişli genel müdür atamasına sessiz kalması manidar bulunmuştu. 

Diğer yandan yine Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan Tareks Hayvancılık’ta 2020’nin Nisan ayında ortaya çıkan brusellalı hayvanların Türkiye’nin bir ucundan bir ucuna taşınmasıyla ilgili skandalda yine Harun Seçkin’in görev yaptığı dönemde yaşandı. Tareks Hayvancılık’ın Kırklareli’de kiraladığı çiftlikteki binlerce anaç hayvan ani bir kararla Yozgat/Boğazlıyan’daki çiftliğe taşınmıştı. Ve hayvanların taşınmasının hemen ardından hastalıktan ari çiftlik brusella şüphesiyle karantinaya alınmış ve yapılan testler sonucunda 2300 anaç hayvan bruselladan dolayı zorunlu kesime gönderilmişti. Kırklareli’ndeki çiftliğin tamamen boşaltılması ve Boğazlıyan’daki çiftlikte taşımanın hemen ardından büyük bir brusella hastalığının çıkması, ülke hayvancılığı açısından büyük bir cinayet olarak görülürken, söz konusu binlerce anaç hayvanın da bu hastalığı bilindiği halde Kırklareli’ndeki çiftliğin karantinaya alınmaması için Boğazlıyan’daki çiftliğe bilerek taşındığına yönelik ciddi iddiaları gündeme getirmişti. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün gündeme gelen ciddi iddialarla ilgili hiçbir soruşturma ve inceleme başlatmaması manidar bulunmuştu. 

TAĞŞİŞ LİSTESİ 19 AY YAYINLANMADI

Gıdada hileli üretim yapanların teşhir edilmesinde önemli bir görevi bulunan tağşiş listesi Harun Seçkin’in görev yaptığı dönemde tam 19 ay boyunca yayınlanmayarak Bakanlık bu konuda bir ilke imza attı. Seçkin, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne asaleten 23 Ekim 2020’de atanırken, görev yaptığı 19 ay boyunca tağşiş listesi sadece bir defa (2 Mart 2022) yayınlandı. Normalde yılda en az 3 defa yayınlanması gereken tağşiş listesinin Harun Seçkin’in Genel Müdürlüğü döneminde 19 ayda bir yayınlanması, hileli gıda üretenlerin kamuoyundan saklandığına yönelik ciddi soru işaretlerini gündeme getirmişti. 

AŞI SKANDALI PATLAK VERDİ GÖREVDEN ALINDI!

Harun Seçkin’in görev yaptığı dönemde Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ciddi skandallarla gündeme gelirken en son aşı skandalının patlak vermesi üzerine görevden alındı. Sığırlarda ilkbahar aylarında zorunlu olarak vurulan çiçek aşısına BVD virüsünün karışması ve çiçek aşısının hemen ardından ciddi hayvan kayıplarının yaşanması buradaki büyük ihmali gündeme getirirken, söz konusu skandalın kamuoyundan gizlenmesi de manidar bulunmuştu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2022, 18:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Özcan Yaralı
Özcan Yaralı - 4 hafta Önce

Şimdi anlaşılıyor merkez veteriner araştırmadaki uzman laboratuvar şeflerinin neden görevden alındıkları. 2020 Nisan brucella skandalı arkasından Yetiştirmenin şefini görevden aldılar. sonrasında da Tareksin hayvanlarına negatif rapor vermesi istenen ama reddeden diğer bir laboratuvar şefi görevden alındı. Hatta sürgüne gönderildi...

Ayaşlı
Ayaşlı - 4 hafta Önce

N'oldu? Sen gittin ben hala burdayım. Babanın çiftliği sandın genel müdürlüğü.

Koruma Kontrolcü
Koruma Kontrolcü - 4 hafta Önce

Durali Koçak Akparti'nin Gıda Kontroldeki fabrika ayarıdır. Yazılı kurallar ne ise onu yapar. Yazılı kuralların değişmesi gerekiyorsa onu da gelişmiş dünya ne yapiyorsa, vicdani olarak ne doğruysa o şekilde değiştirir. Her bir calisanini kendisi bizzat ziyaret ederek tanımaya çalışır. Arsizlar, yağcılar, fitneciler, sendikacılar siz de korkmayın! Düzgün durursaniz size de karışmaz. Tabiki düzgün durursaniz!
Kimse mevzisini korumak için yağcılık yapmak ile vaktini boşa harcamasın işine gücüne baksın. Çünkü yağcılık işlemez. Beyfendiliginden dolayı sesini çıkarmaması yagciliginizin ise yaradığını göstermez. İnşAllah başarılı olacak.

Tarımcı
Tarımcı @Koruma Kontrolcü - 4 hafta Önce

Durali Koçak'ı bence kendi yarattığı ve ondan sonra gelenlerin hiçbirinin toparlayamadığı ve gelişmiş ülkelerin yasalarının madde başlıklarını birleştirerek yazdığı sadece nasıl ceza veririmi düzenleyen veteriner hizmetleri bitki sağlığı gıda ve yem Kanununu düzeltmesi için atanmış olabilir

Veteriner
Veteriner @Koruma Kontrolcü - 4 hafta Önce

Mustafa BEBEK yağcılığı nasıl bırakacak.

Ahmethan
Ahmethan - 4 hafta Önce

Allah belasını versin bu ülkenin bu milletin ekmeğini yiyip hainlik ihanet edenlere....

Neden neden
Neden neden - 4 hafta Önce

Faruk Çelik ile ivme kazanan yozlaşma Fakibaba kadroları ile devam edip Pakdemirli ve kadroları ile tüy dikmistir. Yeni bakan ve genel müdürleri bu üçlü döneminde atanan genel müdür yardımcıları, daire başkanları ve hatta öne çıkan alt personele dikkat etmeli. Göbeği sendikaya bağlı olanlara prim vermelidir

Önce Devlet
Önce Devlet @Neden neden - 3 hafta Önce

Devlet memurunun göbeği devlete bağlı olur. Devlete bağlı olmamanın sonucunu herkes 15 temmuzda gördü. Allah paralel yapılardan korusun.

Devlet Baba
Devlet Baba @Neden neden - 4 hafta Önce

Göbeği malum sendikaya bağlı olanlara pirim vermemeli mi demek istediniz? Öyleyse katılıyorum.

Bedirhan
Bedirhan @Neden neden - 4 hafta Önce

Tam yazınızı beğenecektim ki, göbeği sendikaya bağladınız.. Sendika’nın personel atamasındaki faydalarını sayar mısınız? Sendika, sadece genel ve yereldeki yöneticilerini düşünür. Hiçbir gelişmeye faydası yok; hayra engel olur..

Ahmet
Ahmet - 4 hafta Önce

Gorevden alinan 4 Bakan yardimcisinin pasaportuna el konulup sorusturma kapsaminda yurt disi yasagi gelmis..simdi soruyorum bu Bakan yardimcilarinin atadiklari yoneticiler niye hala gorevde..fatih metin giderayak adamini ozel kaleme yerlestirdi...amac neydi bakan beyin isi cok zor

Geveze
Geveze @Ahmet - 4 hafta Önce

Fatih metinin adami tam gaz yolunda..

baytarabi
baytarabi - 4 hafta Önce

Harun Seçkin babamızın oğlu değil ama;Tarım Krediye yapulan atamaya nasıl ses çıkartacak anlayamadım. Tarım Kredi, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğüne bağlı bir kurum değil. Hiç kimse de Tarım krediye atama yaparken harun seçkin'e sormaz. Brusella olayı ile ilgili olarak yapılacaklar yapılmamıştır. Buna karşılık Tareks'e, Tarım krediye yaptırım yapmak başlı başına bakan onayı gerektiren işlerdir. Bakan onayı derken bir yerde bakanın imzası yoktur ama bakan onaysız bu işleri yaptırmazlar.

Mehmet
Mehmet - 4 hafta Önce

Tarım kredi genel müdürlerinin ataması veya görevden alınması ne zamandan beri Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldü ki veya böyle bir yetkisi var mı ki şimdi hesabı Harun Beyden sorulsun. Bu haber değil iftira yazısıdır. Her gün takip etmeye çalıştığım tarimdanhaber bu tur yazılarla güvenilirliğini kaybediyor.


banner151