Tarım Bakanlığında ESK Genel Müdürü atamasında hukuk skandalı!

Tarım Kredi Kooperatiflerinin ardından bir hukuk skandalı da Et ve Süt Kurumu’nda ortaya çıktı. ESK’ya dün yapılan atama kurum mevzuatına aykırılık teşkil ederken, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlanmadan yeni genel müdürün alacağı her karar ESK’yı hukuken tartışmalı hale getirecek.

Tarım Bakanlığında ESK Genel Müdürü atamasında hukuk skandalı!
banner282

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun görevden alınarak yerine eski Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan atanırken, bu atamanın KİT statüsündeki ESK’nın tabi olduğu 233 sayılı kanun hükmündeki kararnameye aykırı olduğu ortaya çıktı. KİT’lerde atama doğrudan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yapılabilirken, Bakan ise sadece yönetim kurulu üyelerinden birini görevlendirme ile atama yapabiliyor. Dün Genel Müdürlüğe vekaleten atanan Mustafa Kayhan’ın ESK yönetim kurulu üyesi olmadan bu göreve atanması söz konusu 233 sayılı KHK’ya aykırılık teşkil ediyor. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayınlanmadan Mustafa Kayhan’ın atacağı her imza ve alacağı her karar hukuki anlamda tartışmalı hale gelecek.

TARIM KREDİ’DEN SONRA ESK’DA HUKUK SKANDALI

Kamu bürokrasisinde usul ve sistemin ayaklar altına alınması dikkat çekiyor. Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu Tarım Kredi Kooperatifleri tam 4 yıl hukuksuz bir şekilde yönetilirken, yeni Bakan Vahit Kirişçi’nin de yaptığı ilk atamaların usulsüz çıkması kamu bürokrasisinin iş bilmezliğini ve keyfiliğini gözler önüne seriyor.

ESK KİT STATÜSÜNDE VE ATAMALAR SADECE CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ İLE YAPILABİLİYOR

KİT statüsünde bulunan Et ve Süt Kurumu 233 sayılı KHK’ya tabi. ESK’da genel müdür aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanlığını yapıyor. Yönetim Kurulu, ESK’nın en yüksek seviyede yetkili ve sorumlu karar organı iken Genel Müdürlük ise ESK’nın yetkili ve sorumlu yürütme organını oluşturuyor. Genel Müdür ve yönetim kurulu üyeleri Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile atanabiliyor.  Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlanmadan Tarım Bakanı sadece yönetim kurulunda bulunan bir ismi vekaleten genel müdür olarak görevlendirebiliyor, yönetim kurulu üyesi olmayan bir ismi ise görevlendiremiyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ BEKLENMEDEN MEVZUATLARA AYKIRI ATAMA YAPILDI

Yönetim Kurulu üyesi olmadığı halde eski Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan’ın Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlanmadan sadece Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin oluru ile Genel Müdürlüğe atanması ESK’da ciddi bir hukuk krizini gündeme getirdi. Mevzuat ortada iken Bakanlık ve ESK hukuk müşavirliğinin bu skandala geçit vermesi manidar bulundu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2022, 18:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Eski bir personelci
Eski bir personelci - 2 ay Önce

Personel genel müdürü Bizans entirikaları çevireceğine az mevzuat okusun. Personele yıllarını vermiş insanlar varken dışardan gelen 2 özel kalemini daire başkanı olarak atadı. Kendisinin bakandan çok yetkisi var nede olsa...

Personelci olmayan bakanlık personeli
Personelci olmayan bakanlık personeli @Eski bir personelci - 2 ay Önce

Bu yorumu yapan arkadaş hakkında milleti sıraya dizip iddia edilen eski personelci mi merak ettim doğrusu. Bu ara kampüste de hayli gezer olmuş.

tarımcı
tarımcı @Eski bir personelci - 2 ay Önce

ESK yönetim kurulu üyelerinden kimi atasın mesela; Görevden alınan Zekeriya Erdurmuş, su ürünleri genel müdürü, fen bilimci, sosyal bilimci, o zaman tek kişi kalıyor yönetim kurulu üyesi Osman Uzun'u atıyalım madem.

vatandaş
vatandaş - 2 ay Önce

hukukmu dediniz.o öldü oldü,,,,,

ÜLKE SEVDALISI
ÜLKE SEVDALISI - 2 ay Önce

4 Aydır TİGEM Öyle Yönetilir, TİGEM de Bir KİT Kuruluşudur, Mecvut Genel Müdürlüğe Vekalet eden Genel Müdür Vekili TİGEM Yönetim Kurulu Üyesi Değildir, Öyle ise TİGEM de Son 4 Aydır Yönetim Kararları Tartışılır.

Ahmet
Ahmet - 2 ay Önce

Pakdemirli donemi tam bir faciaydi...disardan getirilerek mevzuati bilmeyen kisilerin yonetici pozisyonuna atanacak kisileri sinava tabi tutmasi akillara zarar birseydi...obur faciada Mustafa Aksu gibi birinin Tarim ve Orman gibi onemli bir bakanlikta Bakan Yardimciligi yapmasi

Aziz
Aziz - 2 ay Önce

Nice Fetoculer müdür olarak atandi. Il müdürü ve enstitü müdürlerinden . Reis yalnız bırakıldı.

Hass binallah
Hass binallah - 2 ay Önce

Ben bu Bakanlıkta, Bakan tarafından vekaleten görevlendirilen Genel Müdür Vekilinin Cumhur Başkanlığı Kararnamaesi ile görevden alındığını gördüm. Personel GENEL Müdürlüğü ayakta uyumaya devam ediyor

Bunlar ne ki
Bunlar ne ki - 2 ay Önce

Usül de neymiş yıllardır esası yediler

Tarım kredi
Tarım kredi - 2 ay Önce

Tarım kredi kooperatifleri merkez Birliği genel müdür yardımcıları, değişiyor ve böylece iştirakler yönetim kurulları ve üst yönetimler değişiyor. Tarım kredi yem genel müdürlüğünde yüzde 90 değişiyor, Yeni yolsuzluk patlamak üzere. Şubelerde sıra sonra ama hangi şubeler.

Biz demiştik
Biz demiştik @Tarım kredi - 2 ay Önce

Hesap vermeyelim diye Akp'nin yanında duran bürokratlarla, bu bürokratlardan hesap sorulup, milletin hakkı korunabilsin diye Akp'den kopan milyonlar. Bu ifade seçimin kaybedilmesinin nedenleri konuşulurken de zikredilecek.

İris
İris @Tarım kredi - 2 ay Önce

Başında bulunduğu Tarım Kredi vakfının mülkünü daire daire İris Akademi'ye satandan da hesap sorulurmu?


banner151