Tarım Bakanlığı: Pamuk ekim alanlarında daralma bekliyoruz

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Ürün Masaları Mayıs Ayı Bültenleri yayınlandı. Pamuk bültenindeki değerlendirmeler dikkat çekti. Tarım ve Orman Bakanlığı, COVID-19 kaynaklı belirsizlikler, bir önceki yıl verimde yaşanan düşüşler, maliyetlerde yaşanan değişim ve münavebe gibi nedenlerden dolayı pamuk ekim alanlarında kısmen daralma bekliyor. 

Tarım Bakanlığı: Pamuk ekim alanlarında daralma bekliyoruz
banner282

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Ürün Masaları Mayıs Ayı Bültenleri yayınlandı. Pamuk bültenindeki değerlendirmeler dikkat çekti. Türkiye’de pamuk üretim alanlarının tümünde ekilişlerin başladığı ve ekilişlerin ortalama %90’ının tamamlandığı kaydedilen Pamuk Bülteninde, "Ekilişlerde yağışlardan kaynaklı gecikmeler yaşanmakla beraber Mayıs ayı sonuna kadar ekim işlemlerinin tamamlanması beklenmektedir. Ayrıca bölgelere göre ürün çıkışları farklılık göstermektedir" denildi. 

Bültenin değerlendirme bölümünde, pamuk ekim alanlarıyla ilgili karamsar bir tablo ortaya konularak, şu ifadeler yer aldı: "COVID-19 kaynaklı belirsizlikler, bir önceki yıl verimde yaşanan düşüşler, maliyetlerde yaşanan değişim ve münavebe gibi nedenlerle pamuk ekim alanlarında kısmen daralma beklenmektedir" 

ÇİFTÇİ PAMUKTAN VAZGEÇİP HANGİ ÜRÜNE YÖNELDİ?

Bülten, pamuk üretiminden vazgeçen çiftçinin hangi ürüne yöneldiğinin de bilgisi verildi. Buna göre, pamuk alanlarından Şanlıurfa ve Diyarbakır’da buğday ve mısıra, Hatay’da mısıra, Adana’da mısır, soya ve yer fıstığına, İzmir ve Manisa’da sebze ve mısıra yönelme olduğunun görüldüğü kaydedildi.

PAMUK İTHALATI ARTTI HAZIR GİYİM İHRACATI GERİLEDİ 

Diğer yandan pamuk dış ticaret verileri de dikkat çekti. 2020 yılının ilk üç ayında pamuk ithalatı artarken, tekstil ve hazır giyim ihracatı ise geriledi. Pamuk dış ticaretiyle ilgili şu bilgilere yer verildi: "2019 yılı Ocak-Mart döneminde 177 bin ton olan pamuk ithalatı 2020 yılı OcakMart döneminde 290 bin ton olarak gerçekleşmiştir. Ocak-Mart 2020 döneminde Türkiye’nin tekstil ve hazır giyim ihracatı 2019 yılının aynı dönemine göre %6,1 oranında düşüş göstererek 4,2 milyar $ olarak gerçekleşmiştir"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 23:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ökkeş Çakallı oğlu
Ökkeş Çakallı oğlu - 2 yıl Önce

Sayın bakan bırakın böyle işleride pamuk desteğini yatırında çifçiye bir faydanız olsun

Ey ameriga
Ey ameriga - 2 yıl Önce

Pamuk yurtdışında üretiliyor neden ülmeizde üretilsin ki? Türk çiftçisi önemli değil biz üretirsek gavurlar ürününü nereye satacak çiftçiyi bitirin bakalım ne olacak katar bebeklere verecek süt bulamamıştı bizde gıda bulamayız böyle giderse

Aziz şahin
Aziz şahin - 2 yıl Önce

Tarım bakanı bıraksın pamuk çiftçisi düşmanlığını dikkat bizim ülkemizin petrolü yok yalnızca tarımı var.

Hüseyin arslan
Hüseyin arslan - 2 yıl Önce

Bakan bey bazı verileri REİSE YANLIŞ VERİYOR, TERHAL GÖREVDEN ALINMALI, kim yolsuz iş yapıyorsa bakanın gözdesi olunca fren patlıyor, bakan yrd. larına bakın biri kayseri de biri bolu da belediye başkanlığını bile kazanamadı tarım ve hayvancılığı yönet , işte sonuç böyle olur

Celp
Celp - 2 yıl Önce

Pamuk tohumunda yasaklanan tel ve bozkurt ilacı olmamasından ekilen pamuklar Kürt yüzünden yok oluyor bu ilacı yasaklatan çok bilmiş kimse ,,,,,,.......

vecdin kizil
vecdin kizil - 2 yıl Önce

siz Güneydoğu'ya Tedaş terör örgütüne telim ederseniz zaten birşey ekemezsiniz

Pamuk 80 krs destekle ekilmez
Pamuk 80 krs destekle ekilmez - 2 yıl Önce

2 yilda parlayan Pamuk bir anda papaz kriziyle dolara ezdirildi....madep yurekliydin papazı neden verdin.