Tarım Bakanından tepki çeken açıklama: Toplumda kayrılan bir kesim varsa o da çiftçi kesimidir!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçinin tepkisini çekecek bir açıklamada bulunarak, "çok rahatlıkla şunu söyleyebilirim toplumda eğer kayrılan bir kesim varsa çiftçi kesimidir" dedi.

Tarım Bakanından tepki çeken açıklama: Toplumda kayrılan bir kesim varsa o da çiftçi kesimidir!
banner282

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, İzmir’de Bayındır Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen ''Küçük Menderes Havzası Tarım Sektör Buluşması'nda açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli, bu sene verilecek tarımsal desteklerde artış olacağını belirterek, "Bu desteklerin 10 mislini vermek isterim ama elbette sınırlarımız var ama bugün itibariyle çok rahatlıkla şunu söyleyebilirim; toplumda eğer kayrılan bir kesim varsa çiftçi kesimidir. Bunu yapmamız gerekiyor. İmkanlar çerçevesinde daha da yapmamız gerekiyor” dedi.

ÇİFTÇİMİZİN BİZ ZARAR EDİYORUZ DEDİĞİ BİR ÜRÜN YOK!

Bakan Pakdemirli, “Desteklerin ne kadar verimli olduğu tartışılır ama destekleri ne kadar artırırsak bugün üretim de o kadar artıyor. Daha verimlisi olabilir mi? Evet... Ama bugün itibariyle desteklerin artışı ile beraber Türkiye’nin verimi artıyor. ‘Destek bizden, üretmek sizden, bereket de Allah’tan’ diyoruz. Son 3 senede, Türkiye tarımsal üretimde büyüyor ve büyümeye de devam ediyor. Allah’a şükürler olsun bugün itibariyle piyasada çiftçimizin ‘Biz zarar ediyoruz’ dediği bir ürün yoktur. Besicilik ve yetiştiricilerimizin zaman zaman maliyetlerin altına düştüğü dönemler olabiliyor ama bunlarla ilgili tedbirleri alıyoruz, almaya da devam edeceğiz" dedi.

Maliyetlerdeki artışın küreel boyutta yaşandığını ifade eden Bakan Pakdemirli şöyle devam etti: “Gerek yemde, gerek gübrede, gerek tarımsal hammaddede, gerekse petrol malzemelerinden tutun da çeliğe kadar birçok fiyatta artış var. Dünyanın gıda üretimi ile alakalı bir sıkıntısı yok. Buradaki ana sıkıntı şu; pandemi ile ilgili endişeler, fiyatları artırıyor. Bunlar da bizim tarımsal girdilerimizin fiyatlarını artırıyor. Gübrenin ana hammaddesi doğalgaz. Doğalgazın fiyatı arttıkça ister istemez gübrenin fiyatı da artıyor. Ancak artışlar olması gerekenin çok üstünde ama endişeler henüz dünyadan çekilmemiş olmasının vermiş olduğu bir genel fiyatlama yapısı ile alakalı genel bir kriz var. Biz de burada başta üretici olmak üzere tüketiciyi koruma gayesiyle Toprak Mahsulleri Ofisi, yem hammaddeleri satışına temmuzda başladı. 3 senedir besicimize, üreticimize vadeli şekilde bunları vermeyi sağlama konusunda adım atmıştık. Şimdi bunu daha da genişlettik. Bugünkü toplantının neticesinde burada da atılması gereken ekstra adımlar varsa hep birlikte atıyor oluruz.”

BAKANLIK İLE ÇİFTÇİ ARASINDA ZAMAN ZAMAN MESAFE HİSSEDİLEBİLİYOR

“İster istemez bakanlık ile çiftçi arasında zaman zaman mesafe hissedilebiliyor” diyen Bakan Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz de dedik ki, ‘Sizin bir derdiniz varsa bizim de derdimiz var. Siz gece uyumuyorsanız biz de gece uyumuyoruz.’ Bugün itibariyle ‘Türkiye en iyi günlerini yaşıyor’ diyemeyiz. Hepimizin ağzında maskeler var. Zor bir dönemde birlikte icra ediyoruz. ‘Pandemi ha bugün gidecek, ha yarın gidecek’ derken, pandemi henüz ne ülkemizi ne de dünyayı terk etmiş değil. Belli bir süre buna alışmak ve bununla yaşamak durumundayız. Allah’a şükürler olsun hem Türk milleti hem de Türk çiftçisi kendini bu konuya çok hızlı bir şekilde adapte etti. Geçen yıl, cumhuriyet tarihinde pandemi döneminde üretim rekorlarını kırdık. Çiftçimizin eline birer diplomatik pasaport verdik. Herkes evindeyken çiftçimiz çıktı ve ahırına, serasına, tarlasına girdi. Hasadını veya dikimini yaptı.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2021, 18:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali baba
Ali baba - 4 ay Önce

Ya bu bakan hakketten iyi degil...piskolojisi bozulmus galiba

Yunus
Yunus @Ali baba - 4 ay Önce

Dunya tarimi kalkindirmak icin ciftcisine birsuru destek verirken bakanin soyledigine bak..iki gun eve yumurta getirme bak esin seni eve koyuyirmu

Üretici
Üretici @Ali baba - 4 ay Önce

Agam eğlenir....

Osman Şenel
Osman Şenel - 4 ay Önce

Torpil veya referansı olmadan özel sektörde asla iş bulamayacak kişi 3 yıldır tarım ve ormanı yönetiyor. Tamamen batırmadan da gitmeyecek gibi gözüküyor. Vay halimize.

Serkan yanar
Serkan yanar - 4 ay Önce

Allah senin versin, artık söylenecek hiçbir söz kalmadı,şu ülkede ne üretici nede tüketici hepsinin sirazesini bozdun ya.. Allah'ına seversen konuşma artık zamanı geldiğinde görevin bittiğinde ne olur bu ülkenin tarımının başından çekil git usandık artık senden bıktık bu kadar yüzsüz bir insan olamaz partili partisiz herkes seni bu sektörün başında kimse görmek istemiyor lütfen sus konuşma bu ülkenin civtcisine ne desdek ver nede kayır, sadece görevin bitene kadar ye iç ithalat yap ne edersen et bari konuşma morelimize daha fazla bozma insanların aklıyla alay etme çünkü bizler yaşayarak bu sektörün sıkıntılarına biliyoruz, senden tek bir ricamız var lütfen görevinin sonuna kadar konuşma

Köylü
Köylü - 4 ay Önce

Çiftçiyi kayırmasanız nasıl olurdu acaba

İbrahim sarioglu
İbrahim sarioglu - 4 ay Önce

Biz çiftçiler kan ağlıyoruz sen bizimle dalgamı geciyon yoksa egleniyonmu bizle

Aykut weg
Aykut weg - 4 ay Önce

Kayrılan birisi varsa oda bu bakan dır.Tarımdan uzak birisi!

Çiftci
Çiftci - 4 ay Önce

Böyle çiftçiye böyle bakan işte kimse ağlamasın iki ertelemeye getirdiniz bunları başımıza niye erteleme yapıyoruzda ödeyemiyoruz demediniz geçmiş olsu

Ciftci
Ciftci - 4 ay Önce

He he toplum ayrılmasın diye ilahiyatcisi sosyolog u acik öğretim mezunu kaymakam bedenegitim öğretmeni...... gibi arkadaşlar bakanligi yönetiyor harika kaynaşma ciftci ayrıcalıklı tarim harici her sey yönünden yonetilmeli