Tarım Bakanından şeker pancarı alım fiyatı ile ilgili önemli açıklama! Kesin fiyat hasat öncesi açıklanacak!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, şekerde ilk defa avans alım fiyatının sene başında açıklandığını belirterek, “Pancar alım kesin fiyatı ise ekonomik gelişmeler ve alternatif ürün fiyatları da dikkate alınarak hasat öncesi açıklanacak. Dolayısıyla hiçbir çiftçimiz mağdur edilmeyecek.” dedi.

Tarım Bakanından şeker pancarı alım fiyatı ile ilgili önemli açıklama! Kesin fiyat hasat öncesi açıklanacak!
banner282

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2022/2023 pancar üretim döneminde yeni rekorlar beklediklerini ifade ederek, bir haftada çiftçilerle 1,1 milyon tonluk üretim sözleşmesi imzaladıklarını söyledi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 875 TL’lik pancar fiyatının çiftçiler tarafından memnuniyetle karşılandığını ve pancara olan ilginin büyük oranda arttığını dile getiren Bakan PakdemirliŞekerde ilk defa avans alım fiyatı sene başında açıklandı. Pancar alım kesin fiyatı ise ekonomik gelişmeler ve alternatif ürün fiyatları da dikkate alınarak hasat öncesi açıklanacak. Dolayısıyla hiçbir çiftçimiz mağdur edilmeyecek” açıklamasında bulundu.

BİR HAFTADA 1,1 MİLYON TONLUK PANCAR ÜRETİM TAAHHÜDÜ

Türkşeker’in 35 ilde 15 şeker fabrikası ve 62 ziraat bölge şefliği vasıtasıyla pancar üretim sözleşmelerini imzalamaya başladığının altını çizen Bakan Pakdemirli “Türkşeker 170’i teknik personel olmak üzere yaklaşık 700 kişilik ekip ile gece gündüz sahada çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar neticesinde bir hafta gibi kısa bir sürede 409 köyde, 4 bin 252 çiftçiden yaklaşık 1,1 milyon ton pancar üretim taahhüdü alınarak sözleşmeler imzalandı” diye konuştu.

PANCAR ÜRETİMİNDE YENİ REKORLAR BEKLİYORUZ

Sonbaharda alınan yağışların geçen yılki yağışlarının üzerinde gerçekleştiğini belirten Pakdemirli “Ayrıca, bol kar yağışlı bir kış geçiriyoruz ve sonrasında ise bereketli yağmurları bekliyoruz. Meteorolojik veriler bu sene pancar üretiminde geçen yıla göre daha az su sorunu yaşanacağını müjdeliyor. Beklenen iklim koşulları oluştuğunda 2022 yılında pancar üretiminde yeni rekorlar bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

PANCAR ÇİFTÇİSİNE VERİLEN DESTEKLER ARTIRILDI

Türkşeker’in 2022 üretim döneminde pancar çiftçisine olan desteğini artırdığına da dikkat çeken Pakdemirli “Türkşeker çiftçimizin %17 olan istihkak posa oranını %20’ye, faizsiz şekilde 3 kez verilen avans sayısını 4’e çıkardı. Çiftçimizin finans sorunu yaşamaması için avans miktarı ise yüzde 100 artırılarak her dönem için ton başına 36 TL olarak belirledi” diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 4 ay Önce

Arazisi benden, varsa bir yiğit gelsin pancar vs eksin bakalım davetimdir. Bu fiyatlarla Ekim Yasin. Bekara karı boşamak gibi bir şey, çiftçi bitti.

Senil
Senil - 4 ay Önce

Çiftçiyi ne hale getirdiniz bir yıl önce 420₺ bir yıl sonra900₺ varmı böyle bir şey, ekecek adam kalmadı, buğdayda, arpada , rekor üstüne rekor kirdiniz. Bu sene rekorlarin yenisine pancarı eklersiniz. Herkes kendi işine baksa.

Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş - 4 ay Önce

Sayenizde mağdur edeceğiniz çiftçi kalmadı ki zaten sayın bakan

Seçkin
Seçkin - 4 ay Önce

İlk önce 2021 in paralarını ödeyip sonra masal anlatın. Altan birinciyiz

H Gökmen
H Gökmen - 4 ay Önce

2021 yılı sezonu 16 polar şeker pancarına yüze 25 artış yapıldı pancar çifcisi daha parasını almadan açıklanan enfilasyonun altında kalmıştır pancar çiftçisi bir sonraki yıl üretim yapabilmesi için en az enfilasyon oranında 2021 fiatları dengelenmesi gerekmektedir bir pancar çifcisi olarak yetkililerden rica ediyorum selamlar

Pancar çiftçisi
Pancar çiftçisi - 4 ay Önce

Daha her konuda böyle bocalayacaksınız pancar paraları nı hala almadık alacağımız para ekilecek pancarın masrafını karşılamaz şu anda pancarın posası yediyüz tl biz daha para alacağız bu iş nasıl olacak sayın bakan pancardan çok fire vereceksin.

Ahmet tetik
Ahmet tetik - 4 ay Önce

Hasattan önce değil ekim yapılmadan açıklayın.

Hasan
Hasan - 4 ay Önce

Önceden paramız var dışarıdan alırız diyorlardı. Buyurun yine dışarıdan alın..çiftçiyi bu politikalarla bitirdiniz. Şimdi üretim yapacak çiftçiyi ararsınız..


banner151