Tarım Bakanından manidar savunma! Aynı otel, aynı hizmet, aynı sözleşme! Neymiş bu kıstaslar?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 3.3 milyon liralık ihalenin iki gün sonra 5.5 milyon liraya başka bir firmaya verilmesinin normal bir durum olduğunu belirterek, konferans organizasyon işinin bazı kıstaslardan dolayı 2.2 milyon lira daha yüksek fiyatla başka bir firmaya verildiğini açıkladı. Ancak Pakdemirli, bu kıstasların ne olduğunu açıklamadı.

Tarım Bakanından manidar savunma! Aynı otel, aynı hizmet, aynı sözleşme! Neymiş bu kıstaslar?
banner200

Tarım Bakanlığı 3 milyon 342 bin TL’ye bir şirkete verdiği ‘konferans organizasyon’ ihalesini iptal etti 2 gün sonra yapılan ikinci ihaleyi 2.2 milyon TL artışla başka bir şirket kazandı. Bakan Pakdemirli, bu ihalenin bazı kıstaslardan dolayı 3.3 milyon yerine 5.5 milyon liraya başka bir firmaya verildiğini iddia etti. Pakdemirli, ancak bu kıstasların ne olduğunu açıklamadı. 

2.2 MİLYON LİRA DAHA FAZLA ÖDEMEYE NEDEN OLAN KISTASLAR NELER?

Tarım Bakanı Pakdemirli'nin bu açıklamaları tepki çekerken, "aynı otelde, aynı hizmet ve aynı sözleşme ile yapılan iki ihale arasında 2.2 milyon lira daha fazla ödemeye neden olacak kıstaslar neymiş? sorusu gündeme geldi. 

SÖZCÜ'den Deniz Ayhan'ın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı, İstanbul'da İslam İşbirliği Teşkilatı 8'inci Gıda Güvenliği ve Tarımsal Kalkınmadan Sorumlu Bakanlar Konferansı'nı organize etmek üzere bir ihale yaptı. 30 Eylül'de yapılan ihaleyi 3 milyon 342 bin TL'yle bir firma kazandı sonra iptal edildi. İkinci ihale için 3 firma çağırıldı ve ilk kesinleşen ifadeden 2.2 milyon lira fazla bir fiyata başka bir firmaya verildi. İkinci ihaleyi Altus firması kazanmış oldu.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, devletin kasasından 2 günde 2.2 milyon TL'nin çıktığını belirterek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye, “Bu ihaleden haberiniz oldu mu?” diye sordu.

YETKİM DAHİLİNDEDİR

Bakan Pakdemirli ise şu yanıtı verdi: “Ben tabii sizden ‘Gıda Güvenliği Konferansı nasıl geçti?', ‘Ülkeyi nasıl temsil ettiniz?', Türkiye'yi nasıl temsil ettiniz?' gibi sorular beklerdim. Bir şey yapıldıysa sebebi vardır. Bazı kıstaslardan dolayı bu ihale 3.5 yerine 5.5 liraya bir başka firmaya ihale edildi. Tamamen mevzuata uygun bir şekilde ihale edildi. Hem bakanlığımızın hem de benim yetkim dahilindedir. Burada hiçbir arkadaşım açısından hiçbir şeyi de kabul etmem.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2021, 20:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tülay
Tülay - 3 hafta Önce

Kistas nemi ben soyleyeyim
1 ihaleyi alan yandas olmali
2 ihaleyi alan kesinlikle yandas olmali
3 yandas olsunda ister kamu zarari olsun, ister hirsiz olsun, ister kanunsuz olsun onemli degil
4 acik ihale yap yandas alamazsa ihaleyi iptal et pazarlik usuluyle 3 yandas cagir ikisi gostermelik. Asil olan yandasa ihLeyi ver
Iste bunlar tum ihalelerin kistasi

Ihale sartnamesi
Ihale sartnamesi - 3 hafta Önce

Ihale sartnamesine uygun degilse niye kazanmasina ragmen elenen firmagi ihaleye aldiniz...buna cocuklar bile guler ihale mevzuatinda boyle birsey yok ama bakan bey kimsenin bilmedigi bir kanunu biliyorsa aciklasin. Bakanin ekibi bakanligi yedi bitirdi.tutun ve alkol kurumunda isinin gorulmesi icin once disarsa bir buroya gidiyorsun orda opuldukten sonra isini halledebiliyorsun konu firmalar tarafindan cimere sikayet edildigi halde herkes uc maymunu oynuyor gun gelir hesap doner

Talip DEMİR
Talip DEMİR - 3 hafta Önce

Yürü git, hırsızları , fetöcüleri yönetici ata ondan sonrs çık boş boş konuş, sen bu ülkenin bakanı olamazsın. Git Yunanistan bakanı ol

Söz Meclisten Dışarı
Söz Meclisten Dışarı @Talip DEMİR - 3 hafta Önce

Bizim bakanlıkta hırsız yada fetucu olupta ceza alan, müdürlükten atılan kac kişi vardır acaba

Üretici
Üretici - 3 hafta Önce

İş kişinin aynasıdır der atalarımız. Ülkemizi tamsilide ihale gibi temsil edildiyse şaşmam.

Hano aga
Hano aga - 3 hafta Önce

Bu ihaleden yuzlercesi var merkez ve tasra teskilatinda. Bizzat bakanin danismanlari mudahale exiyor. Hele istedikleri gibi olmasin kamu zarariymis hikaye yeterki bakan ve ailesi zarar gormesin. Kanun manunda hikaye. Kendisine siyaseten yapabilecegi kisilere ihaleler peskes cekiliyor. Diger konulardada vatandaslarin isi once yokusa suruluyor. Sonra danismanlar BAKANIN BILGISI DAHILINDE bu kisileri arayip para karsiligi islerini goruyorlar. Yüce Rabbim sizin hesabinizi gorsun insAllah. Elbet Rabbim hepsini goruyor ve hesabini soracagida muhakkak. Ama bugun ama yarin.

banner151

banner251