Tarım Bakanından gübre fiyatlarından muzdarip olan çiftçiye 2023 müjdesi: Kendi gübremizi üreteceğiz!

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, gübre fiyatlarından dolayı muzdarip olan çiftçiye 2023 yılı hedef gösterdi. Bakan Kirişçi, "İnşallah 2023’te Karadeniz’deki doğalgazımızla birlikte Samsun ve Karadeniz bölgesinde 1-2 yerde kuracağımız tesislerle kendi gübremizi de artık üretiyor olacağız” dedi.  

Tarım Bakanından gübre fiyatlarından muzdarip olan çiftçiye 2023 müjdesi: Kendi gübremizi üreteceğiz!
banner282

Gübre fiyatları bu yıl çiftçinin ana gündemi olurken, gübredeki fahiş fiyat artışlarına karşı hiçbir önlem alınmadı. Gübrede yaşanan fahiş fiyat artışlarından dolayı çiftçinin girdi maliyetleri de katlandı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, gübre fiyatlarından şikayetçi olan çiftçilere 2023 yılını hedef göstererek, "Akaryakıt bizde üretilen bir şey değil, bunu ithal ediyoruz malum. Gübre ki azotlu gübreler doğal gazdan elde edilen, bizim temel girdilerimiz. Doğalgaz da bizde yok. İnşallah 2023'te Karadeniz'deki doğalgazımızda buna da başlayacağız. O zaman Samsun ve Karadeniz bölgesinde 1-2 yerde kuracağımız tesislerle kendi gübremizi de artık üretiyor olacağız." diye konuştu.

BAYRAMLAŞMA PROGRAMI İÇİN BOLU'YU ZİYARET ETTİ

Bayramlaşma programı kapsamında kente gelen Kirişci, Bolu Valisi Ahmet Ümit'i ziyaret ederek Ramazan Bayramı'nı tebrik etti. Çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra AK Parti İl Başkanlığına geçen Kirişci, partililerle bayramlaştı.
Kirişci, daha sonra beraberindeki heyetle 30 Nisan'da 3 ev, ahır, samanlık ve ardiyenin kül olduğu yangında 19 küçükbaş hayvanın da telef olduğu Mudurnu ilçesindeki Sürmeli köyünü ziyaret etti. Burada köy sakinleriyle bayramlaşan Kirişci, evleri yanan vatandaşlara "geçmiş olsun" dileğinde bulundu. Ailelerin taleplerini dinleyen Kirişci, gerekli çalışmaların yapılması için yetkililere talimat verdi.

Kirişci, ziyaretin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, yangında can kaybı yaşanmamasının en büyük tesellileri olduğunu belirterek, "Bunların hepsi bir şekilde telafi edilecek, yerine konulacak. Konutlar konusunda devlet olarak yardımcı olacağız. Diğer taraftan 19 küçükbaş hayvan konusunda da yine yardımcı olacağız." dedi.

TARIMSAL DESTEKLERDE SİSTEM DEĞİŞİYOR BAKANLIK YENİ UYGULAMA BAŞLATACAK

Bakan Kirişci, tarımsal desteklere ilişkin açıklamalarda bulunarak, "İnşallah önümüzdeki günlerde bunu kamuoyumuzla paylaşacağız. O da hem desteklerimizde sadeleştirmeye gideceğiz hem de temel girdiler, yani mazot, gübre, tohum ve ilaç konusunda üreticimizin gün evvelinden elini kolaylaştıracak, onun bunları dert etmemesini sağlayacak yeni uygulama başlatacağız. 2023 ürünlerini inşallah bu yeni sistem sayesinde çiftçiler olarak sadece biz üreteceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığındaki hükümetimiz, devletimiz bunları destekliyor olacak."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2022, 23:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
emre
emre - 3 hafta Önce

ÇİFTÇİ BU SAAT'TEN SONRA TUTACAK DUA'YA AMİN DER,GÜBRE FABRİKALARI ÖZELLEŞTİRİLİRKEN SİYASET NEREDE İDİ,ENFLASYON DEMEK AÇLIK DEMEK,ŞİMDİ AÇLIK SİYASET ÜSTÜ BİR OLAY,ŞU BEDDUALAR YOK'MU ONLAR GÜNDE BEŞ VAKİT DEĞİL 500 VAKİT NAMAZ KILSANIZ GENEDE SİZİ TUTACAK,BEDDUALARDAN DÜNYA ÜSTÜNDE KAÇACAK YER YOK.

Üretici
Üretici @emre - 3 hafta Önce

Bu bak an bak ıp durmaktan bahsediyor her hal. Gübre fabrikaları satıldı. Şimdide yenisini kur a caz diyor felan Nasrettin hocanın calı ekmesi mesalimi. Dünyada 430dolar larda bizde 1100 dolarlara tonu. Acaba fb olanda 1500 dolarcıklara mı cıkacak.

Ali dag
Ali dag - 3 hafta Önce

Gübre fabrikalarını sat sonra yanlısı gör yeniden gübre fabrikası kurucaz de ömrümüz kısa bir yirmi yıl daha olmaz kandirilmaktan bıktık

Ciftci
Ciftci - 3 hafta Önce

Sülün Osman .2023 te siz olmayacaksınız ki

Ciftci burdur
Ciftci burdur - 3 hafta Önce

Zaten bizi olan gubre fabrikalari kazikliyor 350 dolara alip 1100 dolara bize satiyor sen ne diyon

Aylin
Aylin - 2 hafta Önce

Gubre fabrikalarini ozellestir,asi uretim tesislerini ozellestir,seker fabrikalarini ozellestir (daha tekel vs saymiyorum) bu sekilde 20 yil tek basina iktidarda kaldiniz.ciftcinin faydasina ne varsa ozellestirip ciftciyi aslanlarin onune attiniz..simdi yeni bir secim geldi..gubre 10 katina cikti..ilac mazot 4 katina cikti..tohum fide fidan 5 katina cikti..ciftci oldu bitti mahvoldu..bugun gubre uretecem diye ciftcinin onune cikmaya utanmiyormusunuz..hadi siz utanmiyorsunuz bu millet aptalmi????bu ciftci salakmi???herkes aklinimi yedi saniyorsunuz...hadi ordan sizi gidi yalancilar .soylediginiz her sey yalan dolannnnn..

Son Savascilar
Son Savascilar - 3 hafta Önce

He hee ver Mehteri kardeşim ver MEEEEEE meeeeeee

Haluk Aygül
Haluk Aygül - 3 hafta Önce

adam aklı sıra siyaset yapıyor,Türkiye de gübre fabrikası yokmuş ta bu embesiller ilk defa gübre fabrkası kuracakmış algısı yaratmaya çalışıyor, bakan yapmışlar GÜBREYAŞ,BAĞFAŞ,İGSAŞ,TOROS gibi gübre fabrikalarından haberi yok

Rozcan
Rozcan - 3 hafta Önce

Sayın bakan, bir ziraat profesörü olarak artık siyasi olmayı ve algıyı bırakın gerçeklerle çözüm arayın. Bu ülkede bir sürü gübre fabrikası var, hammadde sadece doğalgaz mı veya bu Karadeniz doğalgazı fabrikalara bedava mı verilecek, yerli doğalgaz fiyatı da dünya fiyatları üzerinden fiyatlanacağını aklı olan herkes bilir. Sorun sizin çiftçiyi 2006’dıda çıkan kanun doğrultusunda desteklemenizdir, 16 yıldır yarı oranda destekliyorsunuz, bunu her zaman söyledim söylemeye devam edeceğim. Bir de hep yaptığınız gibi 2023 yılını adres gösteriyorsunuz, yetti artık bu algılarınız, gerçekten gına geldi!

Yurda
Yurda @Rozcan - 2 hafta Önce

Bakan pakdemurli doneminde gorev yapan burokratlari almadigi surece basarili olamaz duyumlara gore ust duzey burokratlar siyasetcileri devreye sokup yerlerinde kaknak icin direniyolarmis..bilhassa tutun ve alkol baskani mehmet ali sahinin oz yegeni ortbas etmek icin kalmak icin direniyormus bu devran birgun doner elbette