Tarım Bakanından çiftçi borçlarıyla ilgili MHP Genel Başkan Yardımcısının soru önergesine kaçamak cevap!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir'in çiftçi borçlarına yönelik soru önergesini cevapsız bıraktı. Soru önergesine Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası'ndan alınan cevapları aktarak cevap veren Pakdemirli, Bakanlığın çiftçi borçlarına yönelik 2021 yılı programı hakkındaki soruya da cevapsız bıraktı.

Tarım Bakanından çiftçi borçlarıyla ilgili MHP Genel Başkan Yardımcısının soru önergesine kaçamak cevap!
banner200

Çiftçi borçları tarım sektöründe ciddi bir sorun oluşturmasına rağmen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bu konuyla ilgili verilen soru önergelerini geçiştirerek cevaplandırması dikkat çekiyor. Söz konusu soru önergelerine, Bakanlık hiç bir şekilde müdahil olmadan sadece Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası'ndan alınan cevabi bilgileri kes yapıştır yöntemiyle cevap verilirken, Bakanlığın mevcut soruna hiç bir şekilde müdahil olmaması manidar bulunuyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir'in konuyla ilgili soru önergesinin bile cevapsız bırakılması, çiftçi borçlarında yaşanan çelişkiyi gözler önüne seriyor.

Sözcü gazetesinden Müslüm Evci'nin haberine göre, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Tarım Kredi Kooperatiflerine, Ziraat Bankası'na ve diğer özel bankalara borcunu ödeyemeyen çiftçilerin sayısını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu. Pakdemirli, “Banka ve müşteri sırrı olduğu mütalaa edildiğinden paylaşılması mümkün bulunmamaktadır” yanıtını verdi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, son yıllarda yaşanan kuraklık ve pandemi ile birlikte zor bir süreç yaşayan çiftçilerin kredi borçlarını ödeyemediklerini belirterek, Tarım ve Orman Bakanlığı'na yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

Özdemir, “Tarım Kredi Kooperatiflerine, Ziraat Bankasına ve diğer özel bankalara borcunu ödeyemeyen ve borçlarını geciktiren Kayseri’ deki çiftçilerimizin sayısı kaçtır? Çiftçilerimizin üretimde kullandığı traktör vb. araçlarının belli bir süreliğine de olsa haciz edilmesinin önlenmesi için bir çalışma yapılacak mıdır?” şeklindeki sorularına Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’den yanıt istedi.

BORÇLU ÇİFTÇİ SAYISINA ‘TİCARİ SIR' YANITI

Bakan Pakdemirli çiftçi borçlarının yapılandırılması ile ilgili Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü’nden alınan cevapları aktardı.

Tarım Kredi Kooperatifleri yapılandırma için kanun ve yönetmeliklere işaret ederken, Ziraat Bankası ise “1 yıla kadar yüzde 25 faiz indirimli ertelenebilmekte ya da 5 yıla kadar yüzde 20 faiz indirimli olarak taksitlendirilebilmektedir” cevabını verdi. Banka ayrca borçlu ve hacizli çifti sayısına ilişkin ise, “Kamuya açıklanan Bankamız finansal tabloları, denetim raporları ve faaliyet raporlarında yer alan veriler haricinde talep edilen detay bilgilerin ise 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun “Sırların saklanması” başlıklı 73 ‘üncü Maddesi kapsamında banka ve müşteri sırrı olduğu mütalaa edildiğinden paylaşılması mümkün bulunmamaktadır” yanıtını verdi.

PAKDEMİRLİ BİR SORUYU YANITLAMADI

Bakan Pakdemirli'nin, Özdemir'in “Bakanlığınızın anılan konuya ilişkin görüşü ve 2021 yılı programı nasıldır?” sorusunu yanıtlamaması ise dikkat çekti.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 22:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Devrim
Devrim - 5 ay Önce

MHP milletvekilleri Tarım Bakanlığında görevli Ülkücülerin arkasında duramayacaksa lütfen Sayın Tarım Bakanını zor durumda bırakacak sorular sormasınlar. Cumhur İttifakı ruhu bizim bakanlığa girerken zorlanıyor!!!

AK
AK @Devrim - 5 ay Önce

Fettucular ortalığı kasıp kavuruyor. At oynatiyorlar ama sayin bakanin bunlardan haberi yok. Neden?

Devlet Baba
Devlet Baba @Devrim - 5 ay Önce

Tarım ve Orman Bakanlığında Fetö ruhu gitmeden Cumhur ittifakı ruhu gelmez. Yalanmı?

Mehape
Mehape - 5 ay Önce

Koca Mehape ticari sır nedir bilmiyor, böyle cahil cahil sorular soruyor. Sanane icralık çiftçiden. Çiftçi halinden memnun. Kayseri vekilisin bilmen lazım bunları.

Ciftci
Ciftci - 5 ay Önce

Hükümet çiftçiyi gözden çıkardı. .bu saat ten sonrada iktidar partisi çiftçinin gözünden düşmüştür. Hedef 2023 .

Help
Help @Ciftci - 5 ay Önce

Help help

Alın teri
Alın teri - 5 ay Önce

Siz hiç 30_ 35 derecede tarlada bahçe de çalıştınızmı? 1 yıllık maaşınızı çöpe döktünüzmü? Ailenizin çocuklarınızın ihtiyaçlarını alamayıp bi köşede sessiz kalıp ağladınızmi? Ektik ürettik para etmedi yada alıcı bulamadı çöpedöktük. Biz ülkeyi doyurduk ilgi görmedik. Dedem hep derdi her çıkışın bi inişi var diye...

banner151

banner251