Tarım Bakanına üzüm tepkisi!

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, TMO tarafından 10 Eylül 2019 tarihi itibari ile alımına başlanan çekirdeksiz kuru üzüm fiyatlarına tepki gösterdi.

Tarım Bakanına üzüm tepkisi!
banner200
banner217

Tarım Bakanı tarafından 10 TL’nin altına düşmeyeceğini, eğer düşerse de devlet olarak fiyatlara müdahale edileceğini söylemesine rağmen Tariş Üzüm Birliği tarafından 10,50 TL’ye alınan aynı tip kuru üzümün TMO tarafından 9,2 TL’ ye alındığını tespit ettiklerini belirtti.  Başevirgen, Tarım Bakanının sözünü tutarak çiftçinin bu mağduriyetini bir an önce gidermesi gerektiğini ifade etti.

Bu İşten Tek Karlı Çıkan Tüccarlar!

TARİŞ’in,  ortaklarından 9 numara çekirdeksiz kuru üzümü 10.75 TL den alacağını açıklamasının ardından, TMO’nun 10 Eylül’den itibaren 9 numara çekirdeksiz kuru üzümü 9.2TL'den almaya başladığını söyleyen Bekir Başevirgen, TMO’nun tüccarlar lehine TARİŞ’i ve piyasayı baskılamaya çalıştığını ve kuru üzüm fiyatlarının üretici lehine yükselmesi için değil, tüccarlar ve ihracatçılar lehine düşmesi için çaba sarf ettiğini ifade etti.

Bundan yaklaşık 4 yıl öncesinde de, üzüm fiyatlarının 5-6 TL seviyelerinde olmasının beklendiğini ancak dönemin Tarım Bakanının üzüm fiyatlarının 4 TL olacağına ilişkin açıklama yaptığını ve fiyatlamanın o seviyelerde gerçekleştiğini hatırlatan Başevirgen, bugün de aynı senaryonun uygulandığını ifade etti. Üreticinin 13-14 TL aralığında beklediği üzümün, şu anda 9,2 TL’ye alındığını belirten Başevirgen, fiyatlamanın Bakanın söylediği miktarın da altında gerçekleştiğini belirtti.

Bakanlık Kimin Yanında Olduğunu Açıklasın!

CHP’li vekil, kuru üzüm maliyetinin ayrıntılı bir şekilde hesaplanmadığını ve Üzüm-Sen tarafından belirlenen referans fiyatı üzerinden alım yapılmadığı için üzüm üreticisinin mağduriyetinin arttığını söyledi.  Manisa’nın verimli bağlarının  JES’ler yüzünden verim kaybı yaşadığını ifade eden Başevirgen, Tarım  Bakanlığı ve TMO’nun bir an önce bu yanlıştan dönmesini ve çiftçinin yanında mı, yoksa tüccarın yanında mı olduklarını açıklamasını istedi. Bekir Başevirgen, Kendisi de Manisa’lı olan Tarım Bakanını duruma müdahale ederek, TMO’nun fiyatlarını Tariş Üzüm Birliği fiyatlarına göre güncellemeye davet etti.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mühendis
Mühendis - 1 yıl Önce

TMO bu yıl başarılı bir müdahale alım politikası izledi, TMO personeli de teşekkürü ve takdiri hak ediyor.

İshak öz
İshak öz - 1 yıl Önce

TMO diye bir kuruluş ve koperatif yok.Bunların ismi var kendi adlarına faliyetleri yok.Bunlar uyduma yapmaçık yandaş kurumlar.Bunların kendi alım satım depoları yok.Bunlar tarişin depolarını kullanıyorlar tmo ya alıyormuş ğibi yapıp tarişe çalışıyorlar. 10 Numura üzümü 8.5-9 dan alıp 10 Numurada tarişe teslim ediliyor. Olan yine üretiçiye ve çiftçiye oluyor.Yine aslan payları belirli kişiler arasında paylaşılıyor.Durum onu ğösderiyor.

Mustafa Ekin
Mustafa Ekin - 1 yıl Önce

Sonuna kadar doğru söylüyorsun senin tebrik ederim helal olsun

Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Borsada uzum düşük tüccar piyasasında uzum düşük tmo da uzum düşük hadi hayırlısı bakalım bakanlık nasil bir müdahale yapacak

Hans
Hans - 1 yıl Önce

Bu TMO çindemi ....Denizli'de varmı....varsa ne iş yapıyor....torpilli memurların çay içme yerimi......Türkçesi kahvehanemi....ne iş yapar Denizli TMO....

TMO personeli
TMO personeli @Hans - 1 yıl Önce

Ne iş yaptığımızı öğrenmek çok zor değil gel şubeye bir çayımızı iç, anlatalım ne iş yaptığımızı.

Jas
Jas - 1 yıl Önce

Darı desteni açıkla ...başkanın bakanı

Üzüm çiftcisi
Üzüm çiftcisi - 1 yıl Önce

Neden çiftcinin emeği ile oynanıyor hep.dünyada sadece bizde olsa gerek çifxi aldığı her şeye sattığı herşeye fiyat belirleyemiyor. Hep alıkende satarkende karşı tarafın fiyatı geçerli oluyor. Birde dünyada yine tek bizde olsa gerek çiftci aldığına ve sattığına vergi veriyor alıkende satarkende.üzüm en kötü yılında eskiden 2,5 kilo mazot alıyordu. Üzümün gerçek değeri en azından15tl olması gerek .gerçi bunları hepimiz biliyoruz.değişen ne?? Üzüm düşük arkadaşlar.son bir not: kuru meyva satan bir dükkana gidin bana en ucuz kuru meyva verin diyin size kuru üzüm verir.ama en masrafla yetişen de üzümdür.

Yasin
Yasin - 1 yıl Önce

Üzüm çok ucuz özü bu hani 10 liralar


banner151

banner251