Tarım Bakanına dikkat çeken soru: 'Öngörüsüz Genel Müdürü görevde tutmaya devam edecek misiniz?' 

Türkşeker Genel Müdürü Mücahit Alkan’ın şekerdeki öngörüsüzlüğü Meclis gündemine taşınırken, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye “Bu kadar büyük bir öngörüsüzlüğün sahibini aynı makamda tutmayı düşünüyor musunuz” dedi.  

Tarım Bakanına dikkat çeken soru: 'Öngörüsüz Genel Müdürü görevde tutmaya devam edecek misiniz?' 
banner282

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, 31 Mart 2022 tarihi itibariyle Türkşeker ‘Raf Fiyat Garanti’ kapsamında marketlere verilen şeker fiyatlarına yüzde 30, diğer gıda firmalarına satılacak şekere ise yüzde 85 oranında artırdığını kaydetti. Yine Türkşeker’in Mart 2022’nin başında da şeker fiyatlarına %13’lük bir zam yaptığını hatırlatan Gaytancıoğlu, “Oysa basına yansıyan haberlere göre Kasım 2021’in sonunda özel bir televizyon kanalına konuşan aynı kurumun Genel Müdürü Mücahit Alkan, yapılan çoğu haberin gerçeği yansıtmadığını dile getirerek, “2022 Eylül ayına kadar şekere zam yok. Kriz çığırtkanlarına fırsat verilmeyecek" demişti. 3-4 aylık bir süre içinde yüzde yüzlük bir yanılgı ortaya çıkmıştır” dedi. 

Konuyla ilgili olarak TBMM Başkanlığına bir soru önergesi veren Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’den şu soruların cevaplandırılmasını istedi. 

1. 3-4 aylık bir sürede yüzde yüzlük bir yanılgı ile açıklama yapan bir Genel Müdürün ülkemiz için stratejik bir ürün olan şekerin sağlıklı üretimi ve vatandaşa ucuz ve bol miktarda sunulması için yeterli liyakate sahip olduğunu düşünüyor musunuz?

2. ‘Kriz çığırtkanlığı’ diyerek üzerine düşen görevi yapmayan ve suçu başkalarına atanlar ortaya çıkan fiyat artışı ve krizin sorumlusu değil midir?

3. Bu kadar büyük bir öngörüsüzlüğün sahibini aynı makamda tutmayı düşünüyor musunuz? 

4. Türkiye’nin 2022 yılında şeker ithal etmemesi ve şekerde sorun yaşamaması için üreticiye hangi alım garantilerini veriyorsunuz?

5. Mart 2022 sonu itibariyle Türkşekerin ekim kotalarının miktarı nedir? Bu kotalar için kaç çiftçimiz ne kadarlık bir ekim başvurusu yapmıştır? 

6. 20 yıllık AK Parti iktidarı ne zaman üretim planlaması yapılmış; ürünlerin ekiminden önce alım ve destekleme fiyatları ve ödeme tarihleri belli olan, hangi ürünün nerede ne kadar üretileceği tespit edilmiş, planlı ve ileriyi görebilen bir tarım politikasına geçecektir?

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2022, 12:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
ne bekleniyor
ne bekleniyor - 2 ay Önce

sayın bakan maalesef çok geç kalıyor. bakanlık eski tas eski hamam. aynı kişilerden farklı performans beklemek çok yersiz. liyataksiz yönetici kadroları tamamen dağıtılmalı. sayın bakan neyi bekliyor anlamak güç. önünde çok az süre var seçime ne kaldı. pakdemirli ekibi tamamen tasfiye edilmeli. bakıyorum ki hala ortalıktalar. bakan yardımcıları neden hala değişmedi o da ayrı bir soru işareti.

Seçim yaklaşıyor
Seçim yaklaşıyor @ne bekleniyor - 2 ay Önce

Anlaşılan Ak Parti oyları bakanlıkta ki mevcut ve eski yöneticilerden alacak.
Ama bunlara Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi amblem ve logolarını gösterin kabaca yüzde doksanının tansiyonu yükselir. Ama lafa gelince reis de reis dillerinden düşünmezler. Bizim tansiyonumuz yükselmez ama dilimiz doğrudan yanadır.

Yurda
Yurda @ne bekleniyor - 2 ay Önce

Gitti evmel geldi pakdil birsey degismez

Ali
Ali - 2 ay Önce

Adana il müdürü müfettiş raporu ile görevden alındı reis imzaladı mahkemeyi de kaybetti. Gıda kontrol laboratuvarından geçici görevle tekrar getirildi ve valilik oluru ile hâlâ görevde. Bunun despot yönetiminden dolayı Ak partiye tepkiler çığ gibi. Sayın Bakanım Bakanım adam kıtlığı mı var?

Kasıntılılar
Kasıntılılar @Ali - 2 ay Önce

İzmir istanbul Ankara. Hemen değişim şart.

Urfa
Urfa - 2 ay Önce

M.ali s. Adana veteriner kontrol enstitüsüne hangi vasifla müdür oldu. Mazisi hiç araştırıldı mı

Uyanık Genel Müdür
Uyanık Genel Müdür - 2 ay Önce

Çuval Şekere yıllardan beri sene de 1 defa zam gelir. Tamda zam geldiği hafta Uyanık Genel Müdür Şekere Eylül ayına kadar zam yok açıklaması yaptı. Aslında senede 1 defa zam gelince söylediğide doğru idi. Ancak söyleme tarzı yukarılara takla atmak ve insanın aklı ile dalga geçmekti. Sanki şeker zammını kendisi belirliyor. Tüm gıda ürünleri pahalanırken Şeker fiyatını tutabileceğini zannetti. Özel fabrikaların zarar etmeye devam edeceğini düşündü. Yani Neresinden bakarsanız öngörüsüz bir idarecilik yaptı ve bu sorulara Bakan Bey’i muhattap eden bürokrat oldu. Tamam öngörü sıfır ama komisyoncularla nasıl ürün satılır iyi bilir. Ürünleri yarı fiyatına peşkek çekmeyi iyi bilir. Danışmanını Genel Müdürlüğe ismi yazılıp çizilince tekrar danışmanlığa diğerini Genel Müdürlüğe ordan alıp direktörlüğe vs. Yani 40 tilkiyi oynatır ama kuyruklarını dolaştırmaz… dı ki artık herkes basiretsiz, milletin aklı ile dalga geçen ve öngörüsüz olduğunu ilan etmeye başladı. Oysa devletin malını komisyoncularla satıp para biriktirip daha Bursa Yıldırımlardan Belediye Başkanı olacaktı bu ekip. (Allah Razı Gelmedi sanırım)

Soru mu bu sayın vekil
Soru mu bu sayın vekil @Uyanık Genel Müdür - 2 ay Önce

Adam Oxford ilahiyat mezunu bundan iyi genel müdür nereden bulacağız? Stanford ilahiyat açsın artık

Yurdum insani
Yurdum insani - 2 ay Önce

Bakan bey cok agir davraniyor..yagma talan devam ediyor

Ademoğlu
Ademoğlu - 2 ay Önce

Personel müdürü koruduğu için olabilir mi. O ne derse o oluyormuş bakanlıkta

vatandaş
vatandaş - 2 ay Önce

cumhurbaşkanı atıyor genel müdürleri. bakan ne yapsın

Hacı
Hacı - 1 ay Önce

Gelen gideni aratıyor mu acaba?