Tarım Bakanı: "Para kazanamayan üretici bırakmadık"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, göreve geldikten sonra üreticiyi ve besiciyi memnun etmek için çalıştıklarını, para kazanamayan üretici bırakmadıklarını söyledi.

Tarım Bakanı: "Para kazanamayan üretici bırakmadık"
banner200

Manisa Selendi’de konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, göreve geldikten sonra tarım ve hayvancılıkla ilgili üreticiyi ve besiciyi memnun etmek için çalıştıklarını, para kazanamayan üretici bırakmadıklarını söyledi. TMO’nun kuru üzüm alım fiyatının genel olarak memnuniyetle karşılandığını belirten Pakdemirli, Meclis’teki tütünle ilgili tasarının yasalaşmasıyla Türkiye’de üretim yapan yabancı şirketlerin yüzde 30 yerli tütün kullanmak zorunda olacaklarını kaydetti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Manisa programı çerçevesinde AK Parti Selendi İlçe Başkanlığı 7. Olağan Kongresine katılarak bir konuşma yaptı. Göreve geldikten sonra tarım ve hayvancılıkla ilgili üreticiyi ve besiciyi memnun etmek için çalıştıklarını, para kazanamayan üretici bırakmadıklarını vurgulayan Pakdemirli, geçen hafta fındık ve üzümde taban fiyat açıkladıklarını anımsatarak, “Üzümde genel bir memnuniyet var. Gerçekten muhalefetin bile aklında olmayan fiyatları açıkladık. Bunlar muhalefetin bile tahayyül edemediği fiyatlardı. Bunu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sağladığı yetki ve kıvraklıkla başardık.” diye konuştu.

Üreticinin salgın döneminde büyük fedakârlık göstererek üretime devam ettiğini belirten Pakdemirli, bu sayede Türkiye’nin tarımsal üretiminin bir önceki döneme göre yüzde 4 büyüdüğünü kaydetti.

Tütün mamulleri üreticileri yüzde 30 yerli tütün kullanmak zorunda olacak

Selendi’de yaklaşık 4 bin ton kadar tütün üretimi olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, Meclis’teki tütünle ilgili yasa tasarısına değindi. Pakdemirli, “Tütünle ile ilgili Meclis’te bekleyen bir yasamız var. Bu kadar yabancı şirket var burada, bu kadar üretim yapıyorlar, bunlar yüzde 30 yerli tütün kullanma mecburiyeti getirelim. İnşallah bunu Ekim ayında yasalaştırmış olacağız. Yüzde 30 yerli tütün kullanmak zorunda olacaklar. Tütün müstahsili bundan sonra ürettiği zaman satacak yer aramayacak kendisine, fabrikası hazır olacak. Bugüne kadar bunun üzerinde çok durulmamış ama özellikle tütün müstahsilini düşünerekten son bir iki yılımızı da sigara üretimi yapanlarla konuşarak geçirdik. İnşallah tütünümüzü daha değerli satma imkanı doğacak” ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2020, 17:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 1 yıl Önce

Allah'ım Türkiye cumhuriyetinde yaşayan bir tarım bakanı nasip eyle,

Devrim
Devrim - 1 yıl Önce

Herkes Orman bakanı olabilir ama Tarım Bakanı asla.

Fındık
Fındık - 1 yıl Önce

bakanın içtiğinden bende istiyorum.

Senol
Senol - 1 yıl Önce

Çok çok para kazandık, gırtlağa kadar bankalara borçluyum.

Help help
Help help - 1 yıl Önce

Bu arkadaş kendini Amerika tarım bakanı zannediyor....yalan atacağına git cumhurbaşkanına pamuğa 3 yıldır 80 krş destek verdik ..2020 de bu yıl arttıralım de..cesaretin varsa de..deki senin tarım bakanı olduğunu bilelim

Süleyman ışıklı
Süleyman ışıklı - 1 yıl Önce

Eyyy gidi eyyyy... yazıklar olsun üretici bağ kur borcunu ödeyemez duruma geldi ,sayın bakan yem fiyatları ne hale geldi haberin varmı senin.gülünç bir hale geldin bu ülkenin milli üreticileri acaba size affadermi lütfen buralara çıkıbda böyle ülkede kazanmayan üretici kalmadı dersen senin bu işte hangi pozisyonda olduğunu gösterir.bu kadar pişkinlik olmaz ya sen bu ülkenin ürettiği sütünü bir yıllık sabit fiyat ile baglıyorsun öbür tarafta zenginin sanayicinin ürettiği yeme serbest piyasa koşulları diyerek bu ülkenin üreten insanlarını rezil rüsvan hale getircen birde çıkıb para kazanmayan üretici bırakmadık diyerek alay eder gibi konuşacaksın .bu yalanlara yaşayarak çalışan ve üreten bu ülkenin üreticisi civtçisi biliyor sayın bakan

Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Onun için mi üretici kredilerini odeyemiyor

Köylü
Köylü - 1 yıl Önce

Yazıklar olsun her şeyin tepesine çıkıp para kazanmıyan çiftçi bırakmadık diyorsun yüz tl ye yem alıp 20 krş a süt satıyoruz sayın bakan 1lt süt 1 kğ yem karlılık böylemi olur


banner151

banner251