Tarım Bakanı Pakdemirli’nin 'hasat dönemi ithalat yapılmayacak' sözü havada kaldı!

Buğday, arpa ve mısır ithalatında vergiler sıfırlanırken, bu karar büyük bir çelişkiyi de gündeme getirdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakan olduğu sürece hasat devam ederken o ürünün ithalatına izin verilmeyeceğine yönelik söz vermesine rağmen, bugünkü ithalat kararı Bakanın bu sözünü havada bıraktı.

Tarım Bakanı Pakdemirli’nin 'hasat dönemi ithalat yapılmayacak' sözü havada kaldı!
banner200

Mısırda en önemli üretim yörelerinden İç Anadolu’da (Konya-Polatlı-Eskişehir hattında) hasat yeni başlarken, ülke genelinin yarıya yakınında ise devam ediyor. Mısır hasadı devam ederken, mısır ithalatında vergilerin sıfırlanması dikkat çekti. 

BAKAN PAKDEMİRLİ SÖZ VERMİŞTİ

Bilindiği üzere Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hasat devam ederken kesinlikle ithalat yapmayacaklarına dair söz vermişti. Bakan Pakdemirli, geçtiğimiz Şubat ayında TBMM’de 2020 yılı merkezi yönetim bütçe kanunu teklifi ile 2018 yılı kesin hesap kanunu teklifi görüşmelerinde yaptığı konuşmada, “Hasat zamanı ve hiçbir zaman ithalat yapmadık. Ve ben Bakan olduğum sürece, Türkiye hasat zamanı hiçbir zaman ithalat yapmayacak” demişti. 

MISIR HASADI İÇ ANADOLU'DA YENİ BAŞLADI İTHALATTA VERGİLER SIFIRLANDI!

Türkiye’nin önemli mısır üretim bölgelerinden olan İç Anadolu’da mısır hasadı yeni başlarken, Türkiye genelinin yarısında ise devam ediyor. Bakan Pakdemirli'nin verdiği söze rağmen bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 31 Aralık 2020’ye kadar buğday, arpa ile birlikte mısırda da gümrük vergileri sıfırlandı. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2020, 17:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Verilen sözü bilmem
Verilen sözü bilmem - 1 yıl Önce

Buğdayda da mısır dada harman sezonunda ithal satıldı nokta. İcanadoluda buğday harmanı dağa başlamadan . Adana da 1 ürün mısır harmanızamanı mısır satıldı liman haberlerine bakılırsa sonucüreten boğuldu budada üreticiyi bitirdi tüketiciye vatana millete Allahyardım etsin

Bakan Bey
Bakan Bey @Verilen sözü bilmem - 1 yıl Önce

Sen de biliyorsun gittiğini. Cumhurbaşkanı ilk düzlükte indirecek seni.
Sende biliyorsun Yeni Tarım Bakanı bile belliymiş. Mevcut bürokratlarin, burokrat eskileri ve koltuk peşindekiler( defineciler) bu adama brifing üstüne brifing verip ne kadar liyakatli, akıllı, yetenekli olduklarını anlatıyorlarmış. Yeni Bakan onlara koltuk verirse Türk Tarımını nasıl uçuracaklar?

Ali dag
Ali dag - 1 yıl Önce

Bu bakana inanan varmı halen şaşarım aklına ülkeyi ithalatta lider yaptı tarih yazacak bunu .

Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Hep aynı senaryo bakanımız harikalar diyarinda

Mehmet kuruducu
Mehmet kuruducu - 1 yıl Önce

Hep aynı bu iş bitti ayağınızı yorgana göre uzatın Allahın adeletine sıgınıyorum

Kemal
Kemal - 1 yıl Önce

ulkemizde 100 e yakin ickiden olenler oldu bunun musebbibi bakan bey bakan beyin izmir kokenli danismanlari ve izmirli alkol kacakcilari ve suanki tapdk daki yoneticilerdir...ama gel gorki kimsede tik ses yok.

Boş beleş
Boş beleş - 1 yıl Önce

Bunlar boş işler söz vermişte bilmem nede.bakan adam..çiftçi yok artık.köylülerimiz yaşadıkları alanda mecburen aç kalmamak için ekio biçiyor hepsi bu..

Seckin
Seckin - 1 yıl Önce

Hep kandırıldık. Bunun yarını var

Ep
Ep - 1 yıl Önce

Kendi çiftçisinin sütüne gelince ses çıkmıyor yabancının çiftçisinin mısırına gelinde 0 vergi böyle adelet olurmu bakan efemdi seçim zamanı gelince nasıl bakacan bu çiftçinin yüzüne ama siz bakarsınız sizin herşeyiniz yalannnnn

Ali dag
Ali dag @Ep - 1 yıl Önce

Sayın bakan vekil değil dışardan atama oyuzden bize gelmesi zaten olmiyacak ama onu oraya getiren vebalde ve bize borcu var hakkımız helal değil


banner151

banner251